jesť veľa vitamínov. Pomáhajú aj babské recepty ako cibuľový čaj, horúce mlieko s medom a koňakom alebo slivovicový drink s čajom. Ktovie, ako sa na takéto kúry pozerajú lekári, ale "zaručený" liečebný postup nám vyplynul z malej ankety. Na chrípku to vraj zaberá.
Držme sa však rady lekára. Tí zatiaľ rapídny nárast akútnych respiračných ochorení nepociťujú v ambulanciách. "Za minulý týždeň nebolo hlásených mimoriadne veľa ochorení. Ich počet poklesol o 30 percent. Výsledky z tohto týždňa budeme mať až dnes, ale podľa našich zistení je v ambulanciách mierny nárast pacientov s akútnymi respiračnými ochoreniami a chrípke podobné sú skôr ojedinelé. Keď chorí nenavštívia lekára, môžu sa vyskytnúť komplikácie," dozvedeli sme sa od MUDr. Jany Seligovej z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.
Podľa správy Národného referenčného centra pre chrípku bolo hlásených na celom Slovensku v poslednom kalendárnom týždni minulého roka 26 949 akútnych respiračných ochorení, čo je chorobnosť 1592,5 na 100-tisíc osôb. Komplikácie boli u 3,2 percenta chorých. Chrípke podobných ochorení bolo 4 192, čo je chorobnosť 247,7. Vírus chrípky nebol izolovaný.
Komplikované prípady končia na infekčnom oddelení alebo klinike pneumológie a ftizeológie. Na Klinike infekčných chorôb vo FN L. Pasteura na Rastislavovej ulici včera ležali dve pacientky s podozrením na chrípku. "Nepociťujeme nárast komplikácií v súvislosti s respiračnými ochoreniami. Skôr ide o vysoké teploty a kašeľ. Nemôžeme hovoriť o náraste ochorení s ťažkým priebehom. Chorým môžem poradiť, že by mali viac konzumovať vitamíny, piť veľa tekutín a pri teplotách do 38 stupňov Celzia netreba hneď siahať po antipyretikách. V každom prípade s teplotami netreba chodiť, ale radšej to vyležať, pretože sa to môže skončiť zápalom dutín, pľúc či srdcového svalu," povedal nám primár MUDr. Bartolomej Magyar.
"U nás končia ťažšie prípady a každý rok je v novembri až marci stále viac pacientov. Oproti minulému týždňu je mierny nárast chorých, ale enormný zatiaľ nie je. Uvidíme, čo bude ďalej. Väčšinou sú to zápaly priedušiek a zápaly pľúc. Liečime ich ambulantne, ale ťažšie stavy posielame do nemocnice. Za posledné dva týždne to boli dvaja pacienti. Denne vyšetríme okolo 30 ľudí, ktorých k nám poslali obvodní lekári. Celú zimu by mali ľudia konzumovať vitamíny, ale aj obyčajný Celaskon a B-komplex na podporu imunity. Keď je chrípkové obdobie, treba sa vyhýbať prostrediu, kde sa môže šíriť," uviedla krajská pľúcna odborníčka MUDr. Mária Pobehová.
V lekárňach pociťujú zvýšený dopyt po vitamínoch, Celaskone, B-komplexe, viac nakupujú Paralen, Panadol, ale aj Acylpyrín. Ľudí je síce viac, ale je to aj z dôvodu, že niektoré lekárne sú kvôli preceňovaniu zatvorené. "Už od konca minulého roka sme zaznamenali viac ochorení. Sú atypické a s ťažším priebehom. Každý týždeň nám pribúdajú tri až štyri nové prípady so zvýšeným množstvom komplikácií, čo v predchádzajúcich rokoch nebolo. Liečba je zdĺhavejšia. Pacienti s vírusovými ochoreniami by mali venovať pozornosť každej zmene priebehu ochorenia. Keď po niekoľkých dňoch neustupuje, teploty sú vysoké, pri bolestiach na hrudníku alebo kašli, treba navštíviť lekára. Má zmysel preventívne predchádzať chrípke očkovaním," vyjadril sa zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie MUDr. Andrej Somoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári