roku zvyšovať ceny vody, čo sa aj potvrdilo. "Začiatkom októbra sme predložili Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) naše ekonomicky oprávnené náklady a podľa toho nám bol vystavený cenový výmer. Hoci sme uvažovali o nezvyšovaní ceny, jej zníženie nás prekvapilo," povedal nám generálny riaditeľ spoločnosti Stanislav Hreha.
V minulom roku domácnosti na východe Slovenska platili za dodávku pitnej vody 29,90 Sk za meter kubický a 19,80 Sk za odvedenie a čistenie splaškovej vody. Po úprave cien od Nového roka činí cena za vodné 29,90 Sk a stočné 18,20 korún. Dokopy bude teda cena nižšia o 1,60 koruny za kubík, čiže tisíc litrov vody bez DPH. Kombinovaná cena, teda suma, ktorú platime za dodanú a odvedenú vodu s DPH klesá z 59,20 Sk v roku 2006 na 57,24 v tomto roku. Teda takmer o dve koruny. "Zníženie ceny sa prejavilo len pri splaškovej vode, pričom tá poklesla o 8 percent. Rozhodnutie ÚRSO sme dostali 27. decembra a zostali sme šokovaní. Nie sme s tým spokojní, pretože nemáme pocit, že by konečný spotrebiteľ skutočne ušetril. Riadne sme predložili regulačnému úradu naše náklady, pričom sme nechceli vodu zdražovať, ba naopak, zachovať ju na pôvodnej úrovni minulého roka," vysvetľoval S. Hreha
Dodal, že k zníženiu ceny dochádza aj napriek tomu, že náklady spoločnosti stúpli. "ÚRSO od nás dodatočne žiadal predloženie nákladových položiek, čo sme splnili, hoci na to neexistuje žiaden predpis. Zníženie ceny teda nemá logický ani ekonomický podklad a my zvažujeme, že urobíme ďalšie kroky, ktoré však nateraz, pred zasadnutím predstavenstva, nechcem špecifikovať."
S. Hreha tvrdil, že zníženie ceny musí VVS akceptovať a aj tak urobila. "Nič iného nám neostávalo. Teraz robíme odpočty meradiel splaškovej vody, čo sú zbytočne vyhodené peniaze, s ktorými sme nepočítali. A to sa šplhá do miliónov, veď musíme urobiť vyše 110-tisíc odpočtov. Zníženie ceny je síce naoko reálne, no určite sa nepriaznivo prejaví do konečnej ceny v nasledujúcich rokoch. Konečný spotrebiteľ teda nakoniec veľmi neušetrí."
Zámery vlády dosiahnuť zníženie ceny vody u všetkých vodárenských spoločností sa teda naplnili. Napriek tomu, S. Hreha už v minulosti povedal, že si myslí, že ak by došlo k zníženiu ceny, znamenalo by to stratu. "Museli by sme obmedziť investičnú výstavbu, prípadne vôbec neinvestovať do nových stavieb. Myslím, že tento problém majú všetky vodárenské spoločnosti na Slovensku. Navyše by tento krok mohol naštrbiť možnosti čerpania finančných prostriedkov z európskych fondov, keďže ich nebudeme môcť kofinancovať."
Napojených na vodovod vo východoslovenskom regióne je momentálne 71,3 percenta ľudí a 51,2 percenta na kanalizáciu. Pravda však je, že mnohí ľudia, hlavne na dedinách, sa napojeniu bránia, pretože nechcú platiť, keď doteraz nemuseli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári