Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Košice zmenia svoju tvár - budú krajšie

Východoslovenská metropola prejde rozsiahlymi zmenami, v zabudnutých lokalitách vyrastú nové byty, hotely, biznis centráMesto Košice čaká nebývalý

Východoslovenská metropola prejde rozsiahlymi zmenami, v zabudnutých lokalitách vyrastú nové byty, hotely, biznis centrá

Mesto Košice čaká nebývalý stavebný boom. V roku 2007 sa začne stavať, resp. pripravovať výstavba v lokalitách, ktoré dlhé roky stáli nevyužité a väčšina z nich špatila vzhľad východoslovenskej metropoly. Košičania sa môžu tešiť nielen na nové obchodno-spoločenské centrá, ale konečne aj na rozmach výstavby bytov rôzneho štandardu, ktorá rozhýbe stagnujúci trh s nehnuteľnosťami a otvorí širšie možnosti vybrať si bývanie podľa svojich predstáv, neobmedzovaných úzkym sortimentom starých bytov. V súvislosti s Majstrovstami sveta v ľadovom hokeji v roku 2010 sa v meste významne zlepší ponuka hotelov, vyrastú nové moderné hotely, ale modernizáciou prejdú aj tie, ktoré patria ku koloritu Košíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Námestie Osloboditeľov = AUPARK

Najvýznamnejšou investíciou, ktorá po dlhých rokoch a na dlhé desaťročia zmení vzhľad Námestia Osloboditeľov bude nepochybne výstavba obchodno-spoločenského centra Aupark v réžii renomovanej holandskej spoločnosti Rodamco Europe a jej slovenského partnera HB Reavis Group. Po nekonečných diskusiách dali poslanci mestského zastupiteľstva Auperku zelenú, keď koncom októbra schválili zmenu regulačného plánu ako nevyhnutný krok pre začatie príprav výstavby. Dvojmiliardová investícia, ktorej súčasťou bude aj výrazná zmena dopravy na námestí, by mala byť dokončená na Vianoce 2010. V modernom a údajne aj architektonicky špičkovom centre, ktorého vzhľad vytvoria architekti z renomovanej britskej spoločnosti Benoy, budú značkové obchody, reštaurácie a kaviarne, kiná, kancelárie a v podzemí rozľahlé parkoviská.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto pivovaru komplex Cassovar

V lokalite bývalého pivovaru na Floriánskej ulici vyrastie moderné obytno-administratívno-obchodné centrum. V obytnej rezidencii bude 100 nadštandardných bytov od 60 m2 do 200 m2 štvorcových, druhú časť bude tvoriť administratívne centrum vyššieho štandardu a treťou bude štvorhviezdičkový kongresový hotel s obchodmi a službami. V lokalite by malo vzniknúť Múzeum piva ako pamiatka na košické pivovarníctvo, ktoré bude pripomínať už len komín, ktorý zostane ako charakteristický artefakt zakomponovaný v modernej architektúre.

V Optime pribudne nábytok KIKA a kino multiplex

Obchodné centrum Optima chystá výstavbu druhej časti, v ktorej budú nielen nové predajne a služby, ale aj najzaujímavejšia novinka - multiplexové kino s niekoľkými kinosálami. Celková predajná plocha obchodného centra sa po rozšírení zväčší asi o 40 percent. Košičania sa môžu tešiť na príchod nábytkárskej spoločnosti KIKA z Rakúska, ktorej predajňa sa nepochybne stane dominantou celého komplexu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kasárne sa otvoria ľuďom

Obrovské areály bývalých kasární na Kukučínovej a Moyzesovej ulici sa konečne vrátia do užívania všetkým Košičanom. Mesto už vypísalo a vyhodnotilo verejné súťaže o ich najvhodnejšie využitie a na stole má dva ambiciózne návrhy dvoch silných investorov. Menšie Kasárne kpt. Jaroša na Juhu by mala na bytovo-spoločensko-obchodnú zónu premeniť bratislavská spoločnosť, kasárne Malinovského chce viedenský investor. Na štyroch hektároch v takmer samom srdci mesta by mali vyrásť byty, obchody, služby, galérie, reštaurácie, ale aj moderný hotel. Rokovania s mestom sú ešte len na začiatku, radní musia vyjasniť konflikt s neúspešným uchádzačom o kasárne kpt. Jaroša, ktorý napadol regulérnosť súťaže a s rakúskou firmou, ktorá zvíťazila v súťaži o Malinovského kasárne, dotiahnuť množstvo detailov, najmä čo sa týka ceny pozemkov a účasti mesta ako spoluinvestora v projekte.

Pri nemocnici vyrastie kardiocentrum a byty

Moderné kardiocentrum vyrastie v areáli Fakultnej nemocnice na Triede SNP. Potrebné stovky miliónov korún získal Východoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb jednak zo štátneho rozpočtu, ale aj z predaja prebytočných pozemkov v areáli nemocnice, ktoré im na tento účel dal exminister Zajac. Južne pozdĺž Ondavskej smerom k átriovým domčekom na Kuzmányho by malo vyrásť cca 400 nových bytov, najmä s menšou výmerou a s tým súvisiaca občianska vybavenosť - obchody a služby. Na severnom, cca osemhektárovom území, padajúcom od nemocnice dole brehom k blokom na Kuzmányho, by sa mali stavať bytové domy, investor zatiaľ nekonkretizoval akého štandardu. Útvar hlavného architekta trvá na tom, aby prípadná výstavba rátala s precíznym riešením dopravnej situácie na Ondavskej ulici, ktorá je už dnes problematická. Aj na rohu Idanskej a Moldavskej sa začne stavať bytový dom. Nebude to pôvodne zamýšľaný mrakodrap - investor sa bude musieť zmestiť do výšky okolitej zástavby.

Pribudnú predajne Lidl i Tesco

Hypermarket Tesco by mal vyrásť na sídlisku KVP na prázdnej trávnatej ploche vedľa Moskovskej triedy. Zatiaľ síce nie je nič rozhodnuté, súkromná firma však už skupuje pozemky od Myslavčanov práve na tento účel. Predajňa Lidlu zrejme pribudne na Moldavskej ulici, kde ju ľudia v máji 2006 na verejnom zhromaždení odmietli. ÚHA si dalo podmienky, že na tomto mestotvornom území nesmie ísť o krabicovú architektúru pripomínajúcu sklady, ale riadnu trojpodlažnú presklennú budovu s vyriešeným parkovaním a odhlučnením. Lidl to chce splniť, výstavba sa tak zrejme začne. Tesco i Lidl majú záujem prísť už v blízkej budúcnosti aj do MČ Jazero. Zástupcovia oboch obchodných reťazcov nedávno požiadali mestskú časť o vyjadrenie k zámeru umiestniť tam svoje prevádzky. Tesco chce postaviť hypermarket v priemyselnej časti medzi hlavnou, Slaneckou cestou a ulicou Napájadlá, teda vpravo od výpadovky smerom na Slanec, kde sa nachádzajú aj záhradky. Lidl si vyhliadol lokalitu na opačnej strane sídliska, smerom na Vyšné Opátske, v obytnej zóne medzi Bukoveckou a Donskou neďaleko jazera, kde stoja objekty po bývalom stavenisku, dnes známe ako krčma Fliper či pneuservis.

Hotely vyrastú v asanačnom pásme i pri námestí

Mesto nedávno vyhlásilo súťaž na časť územia v asanačnom pásme, ktoré sa tiahne od OC Galéria na terase po pivovar na Floriánskej. Investor by tam mal postaviť špičkový hotel, ktorý by spĺňal európske parametre najmä v súvislosti s majstrovstvami sveta v hokeja. Ďalší hotel by sa mal stavať na malom území na rohu pri bývalom blázinci, dnešnej Všeobecno-zdravotnej poisťovni - lokalita sa inak nazýva Drevný trh.

Slovan aj Hutník zmenia šat

Veľkou a nákladnou rekonštrukciou prejdú hotel Slovan a hotel Hutník. Ten prvý má ambíciu premeniť sa na moderný európsky hotel, pričom porebné investície zabezpečí zahraničný investor, ktorý sa stane spolumajiteľom hotela. V zadnej časti by mal vyrásť parkovací dom, predná časť sa zväčší o nákupné zóny na prízemí. Architekti ešte nie sú s plánmi investorov spokojní, Slovan nemá v ruke zmenu regulačného plánu, bez ktorej modernizácia nezačne. Dobrou správou je, že sa konečne prebudili talianski majitelia hotela Hutník, ktorí ho kúpili od banky ako založenú nehnuteľnosť mesta z čias panovania Schustera.

S predloženým riešením sú na ÚHA predbežne spokojní, návrh ráta s výstavbou kongresovej haly v časti pred hotelom, rieši parkovanie v podzemí a pritom sa architektonicky Hutník nezmení natoľko, aby sme ho v modernom šate nespoznali. Zlou správou je, že talianski majitelia kongresovej haly na Námestí Osloboditeľov vedľa hotela Centrum nevyvíjajú žiadne aktivity s polorozpadnutou nehnuteľnosťou, ktorá otravuje celé okolie. Chceli tam urobiť polyfunkčné centrum Verona, po nástupe Auparku asi hľadajú nový podnikateľský zámer.

Na Jazere vyrastú nové byty

Mesto Košice na svojich pozemkoch na Baltickej ulici s rozlohou 24 árov stavia dva obytné domy s 82 bytmi. Plochou to budú menšie byty, od 31 do 51 štvorcových metrov, pričom jednoizbové budú mať viac charakter garsónky. Strechu nad hlavou by v nich mali nájsť páry či rodiny s menším počtom detí. Vo výbere bývajúcich mesto pripravuje pomerne prísne podmienky. Investičný rozpočet hovorí o sume 25 miliónov Sk. Ďalšie obytné domy spolu s 58 bytmi stavia spoločnosť Multibau. V zrekonštruovanom objekte niekdajšej materskej školy bude 26 bytových jednotiek, ostatné v štyroch novopostavených domoch. Z nich jeden, ktorý bude k jazeru najbližšie, by mal byť vežiakového typu. Byty v nich majú rozlohu väčšiu ako mestské a s charakterom určitého nadštandardu. V projekte sa automaticky ráta s parkovacími plochami, čiže čo byt, to miesto na odstavenie vozidla.

Na KVP postavia obytný súbor

Na Sídlisku KVP pribudne už k postaveným bytom, ktoré sa líšia od socialistickej panelákovej zástavby, ďalší zaujímavo riešený obytný súbor na Klimkovičovej ulici. Poskytne bývanie 60 rodinám. Parkovanie vozidiel, s ktorým je v tejto mestskej časti problémom, je riešené v podzemí blokov. Stavať sa má začať už na jar.

Jazdecký areál za 100 miliónov

Zaujímavý investičný zámer sa chystá na nezastavanom území vedľa Kláštora bosých karmelitánok za vodojemom na sídlisku KVP. Výstavba športovo-rekreačného jazdeckého areálu na trojhektárovej ploche by sa mala spustiť v jarných mesiacoch. Stomiliónová investícia v sebe zahŕňa aj trojhviezdičkový penzión, reštauráciu, kaviareň, fitnesscentrum, bazén, umelé jazierko a ďalšie objekty, ktoré majú slúžiť na rekreáciu a oddych Košičanom.

Tešiť sa môžeme aj na nové cesty

Nielen domy, hotely, obchodné centrá a ďalšie zaujímavé objekty sa začnú stavať v Košiciach. Rovnako dôležité sú aj cesty. Do nového roka sa presúvajú tri nesplnené úlohy - prepojovacia cesta Pereš-Lorinčík, Moskovská-Klimkovičová a cestný obchvat Kavečany. Pokračovať bude tretia etapa rekonštrukcie križovatky Prešovská-Sečovská. Domy smerom na Furču sa už demolujú, kroviny klčujú a pripravené je už zariadenie staveniska pod železničným mostom na Palackého.

Renáta NÉMETHOVÁ & Kveta PODHORSKÁ & Jaroslav VRÁBEĽ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 914
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 843
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 512
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 232
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 689
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 689
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 662
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 330
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 193
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 958
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 7 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop