symboliku - zlato naznačovalo kráľovský pôvod dieťatka, kadidlo božskú podstatu jeho existencie a myrha, ktorá sa používala pri balzamovaní, bola vraj predzvesťou jeho golgotského osudu.
Nám, súčasníkom, ostane ako pamiatka na sviatok Zjavenia Pána - Troch kráľov v nejednej kresťanskej domácnosti ich "autogram" na dverách v podobe dobre známeho nápisu 20+G-M-B+07, ktorý chodia do mnohých katolíckych domácností písať práve v tomto čase kňazi.
Sviatok 6. januára už tradične zakončuje vianočné obdobie a vo väčšine domácností pooberajú vianočný stromček a starostlivo odložia rodinné betlehemy. V nejednom meste je tradíciou i organizovanie ušľachtilo zameraných trojkráľových zbierok najčastejšie na charitatívne účely.
Na východe Slovenska je tento sviatok pre gréckokatolíckych veriacich i časom posviacky jordánskej vody - kňazi na vidieku svätia tečúcu vodu a ľudia sa ňou potom pomocou ihličnanových vetvičiek pokropia a odnášajú si ju aj domov a starostlivo chránia v presvedčení, že má zvláštne aj liečivé účinky.
Sviatok prináša aj nemálo dôležitých pranostík. Roľníci sa vytešujú, ak je 6. januára jasno a v noci vidieť veľa hviezd - signalizuje to dobrú úrodu zemiakov, pšenice i "populačnú explóziu" medzi ovečkami a dobytkom.
Tento sviatok sa radí k tým, ktoré ľudovým "pranostikom" veľa naznačujú aj o ďalšom charaktere počasia. Jasné hviezdy veštia príchod tuhej a vytrvalej zimy. Trojkráľové pranostiky sú veľmi vynaliezavé - majú naporúdzi scenár i na teplejší variant. Dedovia vravia - Na Tri krále - mäkko stále. A zvyknú dodávať, že ak je 6. 1. odmäk a teplé počasie, jar na seba v takom roku nedá dlho čakať. Tento fakt sa premieta i do dobre známeho trojkráľového obdobia odmäku. Pre prípad zamrznutej alternatívy však vynachádzaví Stredoeurópania pohotovo zarecitujú: Tri krále ľadové mosty stavajú - alebo ich zboria.
Na Tri krále je deň opäť, chvalabohu, o niečo dlhší. To je fajn a ešte lepšie je, že sviatok prináša príjemný fakt i pre milovníkov zábav. Začína sa fašiangové obdobie - čas maškarád, zábav, tancovačiek, plesov, bálov a iného veselia. V tomto roku si ich treba užiť dynamickejšie ako inokedy. Fašiangy nie sú dlhé - zatvorí ich tradičné pochovávanie basy a to sa stane na mnohých miestach Slovenska presne v noci na 21. február. Vtedy totiž s polnocou prichádza i Popolcová streda a začína sa prísny predveľkonočný pôstny čas.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári