Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Na Demetri a na Luníku IX sme navštívili rómske rodiny, aby sme pozisťovali čosi o prípravách na sviatky

Bobalky s makom radšej nejedia, lebo sa nechcú dostať do peklaVianoce a rozlúčka so starým rokom sú dni, na ktoré sa pripravuje vari každý. Ako

Bobalky s makom radšej nejedia, lebo sa nechcú dostať do pekla

Vianoce a rozlúčka so starým rokom sú dni, na ktoré sa pripravuje vari každý. Ako konkrétne prebiehali vianočné a vrcholia silvestrovské prípravy u rómskych občanov, to sme zisťovali v dvoch najznámejších košických centrách - Na Demetri a na Luníku IX.

Na Demetri

bola našou sprievodkyňou pani Kristína. V tejto lokalite síce nebýva, žije na Sídlisku Ťahanovce, často však do rómskej usadlosti chodí kvôli dcére. "Pôvodne dcéra s partnerom bývali v bloku na sídlisku. Finančne však náklady nezvládali, s dvoma deťmi a tretím na ceste sú teraz Na Demetri," dozvedáme sa, kým sa blížime k spomínanej lokalite. Dcére a jej rodine sa snaží pani Kristína finančne vypomáhať. Pred Vianocami boli na nákupe v Mile. Nechali tam tri tisícky... "Nemohla som dopustiť, aby sedeli pri prázdnom štedrovečernom stole. Dcérin partner prácu nemá a ona dostáva smiešnych 5000 Sk. Pritom za 3-izbový byt jej treba zaplatiť 4600 Sk. Čo jej ostane? Nič." Podobne je to Na Demetri aj s ďalšími rodinami.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sme rozjímali o prípravách na vianočné sviatky, dostali sme sa k barákom. Ako prvú sme navštívili pani Ivetu, ktorá má 7 detí. Priznala, že asi pol roka šetrila korunu ku korune, aby boli peniaze na darčeky i na prípravu sviatočného stola. Priania všetkých aj tak splniť nemohla, lebo trojročná dcérka chcela Barbie za 1800 Sk a bábiku, čo plače... "Na tie som naozaj nemala peniaze, aj keď dcérka plakala aspoň tak srdcervúco ako bábika, ktorú chcela pod stromček. Vybrala som len lacnejšie veci, nech bude pre každého." Na vianočné sviatky robila pani Iveta kapustnicu, šalát i rezne a upiekla koláče. Bobalky s makom nie. Ako naznačila, nemá ich rada a drží sa povery starých mám, že bobalky sú výmysel čerta. A tak ich jedia iba tí, čo sa chcú dostať do pekla. To však ona nechce. "Všetky jedlá som chystala sama. Pri stole, keďže niektoré deti už majú vlastné rodiny, sme boli len štyria. Chystala som aj niečo do zásoby, neviem, či sa u nás nezastaví sestra s deťmi."

SkryťVypnúť reklamu

V rodine pani Ivety, no tento zvyk dodržiavajú aj ďalší Rómovia, keby prišiel niekto cudzí, pozvú ho ďalej, nech sa naje, napije, zabaví. "Je pravda, že niektorí Rómovia sú zlí a druhým ubližujú. To je však aj u ´gadžov´. Tiež sú dobrí aj nedobrí. Všetkých Rómov nemožno preto hádzať do jedného vreca. Hoci žijeme skromne, máme otvorené srdce a aj s tým málom, čo máme, sa vieme podeliť..."

Kapustnicu, zemiaky, aj "rizky," ako ich volá, budú mať aj na Silvestra. K nim pribudnú chlebíčky a šampanské. "Do dvanástej budeme určite všetci hore, tak treba dosť jedla, aby sme neboli hladní. Na polnoc čakajú aj deti. Všetky, aj tie najmenšie, chcú hádzať prskavky. Niektoré vydržia byť hore do štvrtej, všetci tancujeme, veselíme sa," popisovala silvestrovskú náladu. Na chvíľu vyjdú i na dvor, no hlavne budú doma a spoločne oslávia odchod starého a príchod nového roku. "Aj moja trojročná dcérka bude určite s nami hore. Rodina predsa má byť v takýchto chvíľach pokope. Aby sme si spoločne popriali, nech je nový rok lepší, ako bol ten starý," dodala pani Iveta, ktorá takto vyslovila i jedno zo svojich novoročných prianí.

SkryťVypnúť reklamu

Pani Helena, ku ktorej sme ako k druhej rodine prišli na neohlásenú návštevu, má 6 detí. Ku nim mal prísť na Vianoce Mikuláš a deti veľmi túžili po psovi. Túto prosbu im však mama nesplnila. "Pes, to by boli ďalšie výdavky, ktoré si v súčasnosti nemôžeme dovoliť. Stačí, že som našetrila na darčeky a jedlo. Teda kapustnicu, šalát, filé, chlebíčky, tortu, limonády, ovocie. Viem, že potom budeme tri dni odfukovať, ale, keď sú už tie sviatky..."

Na Silvestra budú u pani Heleny podobné dobroty, a tiež šampanské. "O polnoci otvoríme veľké okno, vyhadzujeme prskavky, robíme krik, spievame, prajeme si všetko dobré do nového roku. Manžel Peter skúšal aj nejaké srandy doma robiť. Ale len také, čo neublížia, iba buchot robia...", zabávala sa pani Helena, ktorá tiež dbá o to, nech sú zo všetkého i zásoby pre nečakanú návštevu...

Najmenšia dcérka Darinka počas našej návštevy celý čas plakala, ako keby sme ju chceli odniesť preč. Otec však vedel, čo urobiť, aby to zmenil. Na chvíľku sa stratil a vrátil sa späť s vyzdobeným vianočným stromčekom. Všetky slzičky sa okamžite stratili a Darinku už zaujímal len stromček a ozdoby na ňom. Mama teda mala na chvíľku čas urobiť aj čosi iné ako ju mať na rukách. "Darinka, ktorá je najmladšia, chce ísť so mnou všade. Ešte aj do kúpelne, kde nahrievam vodu na umývanie. Na Demetri nám teplá voda netečie, no kúpať sa treba, aj veci vyprať, aj mastné riady umyť. Veď aj my sme ľudia. No občas mám pocit, že sa na to zabúda. Snáď sa v novom roku aspoň niečo zmení," dodala pani Helena.

Na rozlúčku sme sa od rómskych žien dozvedeli recept na goju. Je to jedlo podobné jaternici a jedným z mála rómskych, ktoré sa zvyknú na sviatočnom stole popri kapustnici a šaláte objaviť. Robí sa na ne podobné cesto ako na zemiakové placky, no namiesto ryže a mäsa idú zemiaky. Najprv treba prečistiť črevá, potom sa vezme múka, postrúhané zemiaky, cesnak, cibuľa, čierne korenie. Všetko sa zmieša a napchá do čriev, ktorých konce sa zachytia, aby nič vonku neušlo. Naplnené črevá sa dajú variť. Keď sú mäkké, ešte sa pečú v rúre. Vraj je goja veľmi dobré jedlo.

Luník IX

Z lokality Na Demetri sme prešli na opačný koniec mesta, kde sme zaklopali na trojo dverí. Prvá navštívená bola rodina starostu Ladislava Šaňu. Kým on bol v úrade, pani Helena, teda pani domu, vo veľkom všetko chystala na štedrovečernú večeru.

"Máme troch synov, a teda už aj tri nevesty a štyri vnúčatá," hrdo predstavovala rodinu, ktorá spolu zasadne k jednému stolu. "Manžel síce pomôže, maximálne sa však pustí do čistenia zeleniny na šalát. Väčšina prác ostane na mojich pleciach. Mne to však nevadí, hlavne, že budeme všetci spolu." Byť spolu, to je u Šaňovcov tradícia, ktorá sa dodržiava. "Tento rok vnúčatá deda dobehli. Boli šikovnejšie a viaceré z darčekov našli. Napríklad trojročná vnučka kočík. Musel teda kúpiť druhé prekvapenia," nabonzovala pani Helena na manželovu "nešikovnosť". Na vianočnom stole mali kapustnicu, zemiakový šalát, dospelí rybu a deti mäso.

Starosta dúfa, že keďže bol podľa vlastného hodnotenia dobrý, nájde pod stromčekom kravatu a nejakú košeľu, ktorá sa vždy zíde. "Minulý rok sa synovia poskladali a kúpili mi hodinky," pyšne dodal. "K oslave Vianoc, aj Silvestra patrí aj nejaký pohár vínka. Bez neho by to predsa len nešlo..." Na Silvestra budú tiež všetci doma spolu. Do polnoci posedia pri telke, po polnočnom prípitku sa starosta chystá do kultúrneho domu, kde budú Rómovia oslavovať príchod nového roku. Ešte keď bol zastupujúcim starostom, prišiel s návrhom, nech sa môžu Rómovia zabávať v kultúrnom dome. V byte, kde niekde žije aj 20 ľudí, na to nie je priestor.

"Mám im to zobrať, keď to mali šesť rokov predtým? V kulturáku majú živú hudbu, kým občerstvenie si každý donesie z domu. Hlavné je to, že sa môžu vyšantiť, hoci aj do bieleho rána. Ľudia si už na túto možnosť zvykli a čakajú ju. Na hudbu sa pozbierajú, čo bude chýbať, to ja ´zatiahnem´. Tak je to každý rok, určite to tak bude aj teraz." Kedysi boli rómske zábavy takmer každý mesiac, no dnes na ne Rómovia nemajú peniaze. Všetko je pre nich drahé. "Zatiaľ sa ani raz nestalo, že by niečo v kultúrnom dome rozbili alebo zničili. Na to dávajú pozor. Po polnoci medzi nich prídem, zablahoželám im, aj s nimi pobudnem. Na Silvestra budú aj hviezdice, šampanské a poriadny hluk, nech sa posledný deň roka riadne oslávi."

Na miestnom úrade, kde sme sa rozprávali so starostom, sme zastihli i Jozefa Šanu, známeho ako Pepo. Akurát dával dokopy radiátor, odvzdušňoval ho, nech nie sú počas sviatkov žiadne problémy. "Vianočné a novoročné sviatky mám rád, teším sa na ne. Určite od synov a manželky aj nejaký darček dostanem, veď som bol ´skoro dobrý´..., rozosmial sa. "Len nech mi z basy nič nepríde...", dodal s úsmevom, keďže mu žiadny výkon trestu nehrozí.

Okrem iných dobrôt bude robiť plnenú sekanú. Pripravuje ju z mletého kuracieho mäsa, do ktorého dá cibuľu, cesnak, majoránku, soľ, vegetu. Z toho všetkého urobí zmes, do ktorej pridá namočené rožky a všetko posype strúhankou. Doloží na tvrdo uvarené vajcia a poriadne zmieša. Potom poskladá do alobalu a zavinie, aby vznikla roláda. Po upečení a vychladnutí ju dá do chladničky, nech stuhne, aby sa dala krájať. "Je to ´lakocinka´, ktorá na stole nesmie chýbať. Aj sa za ňou dobre popíja... Robíme tiež kapustnicu, zemiakový šalát, rybu a čokoládové guličky. Pod stromčekom nájdu darčeky i pudlička Džekina, mačka Cica a škrečok Piťu. Sú to naši domáci miláčikovia. Síce nemé tváre, ale živé a trpiace. Aj preto si do nového roku prajem, nech ľudia majú zvieratá radi a nezabíjajú ich."

Na Silvestra, ako pokračoval Pepo v dobrej nálade, keď zoženie signalizačnú pištoľ, vystrelí raketku. Potom však zvážnel, lebo kvôli pištoli už mal problémy, radšej preto siahne po prskavkách. A možno nejakej pyrotechnike. Jednu raketku chcel aj predviesť, no "rachla" mu v ruke. Bolo to varovanie, aby si dal na Silvestra veľký pozor... "Je možné, že po polnoci skočím do kulturáku. Počul som, že tam bude spoločná oslava silvestrovskej a novoročnej noci. Keď budem mať veľmi dobrú náladu, tak si aj gitaru požičiam a všetkým zahrám svoju obľúbenú od Olympicu: Kto tě líbá když ne já ..." Verí, že nebudú bez elektriny, ako sa to na sídlisku občas stane.

V rodine Márie Daniovej, ktorú všetci poznajú ako Džinu, mali na vianočne prestretom stole kapustnicu, zemiakový šalát, rybu a bobalky. Na Silvestra pribudne ovocie a šampanské. "Všetko pre 8 dospelých a 5 detí robím ja. Rada sa o početnú rodinu postarám a okolo sporáka sa ochotne točím. Vnúčatá budú mať aj koláčiky, no kapustnicu nedostanú. Mohli by z nej mať problémy." Pani Džina si v predvianočnom zhone nezabudla posťažovať, že 13 ľudí býva v jednom 3-izbovom byte, čo je veľa. Dodávky studenej vody sú pritom obmedzené, teplú vodu ani kúrenie vôbec nemajú. Keď studená voda tečie, snaží sa za dve hodiny predpoludním aj tri várky v práčke vyprať. "Ráno ju máme od 7. do 9. hodiny, popoludní od 15. do 17. hodiny. A to je na toľko ľudí krátky čas. Veď aj umyť sa musíme, aj navariť. Aby bolo na varenie, kúpila som vodu v 12-litrových bandaskách." Napriek problémom sa na sviatky teší, najmä, že urobí radosť vnúčatám. Napríklad vnučke aj kočíkom.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 24 497
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 310
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 692
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 569
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 872
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 360
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 2 909
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 471

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Maťo Chudík: Odtlačky
 3. Martin Gajdoš: O chaose a trpezlivosti. Ako zaparkovať v centre?
 4. Peter Gašparovič: Kandidát na predsedu TSK Jaroslav Baška: Prioritou je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste
 5. Peter Slamenik: Good idea Slovenia
 6. Miroslav Ferkl: Putin obviňuje Washington.
 7. Kristína Jakubičková: Kým dorazí zásielka, bude zo mňa Matuzalem!
 8. Marek Kytka: Projektil Lászlá Bénesa a profesorský gól Stana Lobotku
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 323
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 010
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 668
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 756
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 110
 6. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 3 955
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 882
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 746
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí vojaci počas invázie na Ukrajinu.

Z Krymu utekajú dovolenkári aj domáci.


17m
Lukáš Kovanda

Sankcie účinkujú, ich efekt sa dostaví v dlhodobejšom horizonte, tvrdí ekonóm Kovanda.


15. aug
Tréner Ivan Feneš počas majstrovstiev sveta do 20 rokov 2022 v Kanade.

Slovenskí hokejisti obsadili na MS U20 deviatu priečku.


Nikola Baďová 1 h
Pohľad na krymský most spájajúci Rusko a Krymský polostrov v ruskom Tamane.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 20 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Maťo Chudík: Odtlačky
 3. Martin Gajdoš: O chaose a trpezlivosti. Ako zaparkovať v centre?
 4. Peter Gašparovič: Kandidát na predsedu TSK Jaroslav Baška: Prioritou je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste
 5. Peter Slamenik: Good idea Slovenia
 6. Miroslav Ferkl: Putin obviňuje Washington.
 7. Kristína Jakubičková: Kým dorazí zásielka, bude zo mňa Matuzalem!
 8. Marek Kytka: Projektil Lászlá Bénesa a profesorský gól Stana Lobotku
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 323
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 010
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 668
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 756
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 110
 6. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 3 955
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 882
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 746
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu