Za ohňostroj mimo určeného času hrozí pokuta tisíc korún
K silvestrovským oslavám už akosi automaticky patrí zábavná pyrotechnika. V móde je napriek tomu, že rachot, buchot a svetelné efekty občas pripomínajú vojenské cvičenie. Aby sa, keď sa už predávajú, dostali k zákazníkom len také silvestrovské "zábavky", ktoré zodpovedajú predpisom, to už najmenej mesiac kontrolujú pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Košický kraj.
"Zábavnú pyrotechniku preverujeme na trhoviskách, v ambulantných stánkoch i v obchodných reťazcoch," zdôraznila Mgr. Silvia Gazdová zo SOI. Podľa stupňa nebezpečenstva sú tieto predmety zaradené do tried I., II. a III. Často používanými pri rozlúčke so Silvestrom sú efekty I. triedy, ktoré sa, ak to nie je v návode vyslovene zakázané, môžu predať aj mladším ako 18-ročným zákazníkom. Do tejto skupiny patria podľa vymenúvania S. Gazdovej prskavky, kapsle do pištolí, zápalky, traskavé bonbóny, búchacie guličky a vystreľovacie konfety.
"Niektorí dospelí ich však považujú za detské hračky, a preto po nich nesiahajú. Potrebujú čosi viac. A to viac nájdu v pyrotechnických predmetoch II. triedy, do ktorej sú zaradené rakety, rímske sviece, gejzíry, malé petardy, farebné dymy a bengálske ohne," pokračovala S. Gazdová. "Podmienkou je, že ich môžu kúpiť skutočne len dospelí, teda tí, čo dosiahli 18 rokov veku." A tiež, že deti a mládež by ich nemali odpaľovať sami, len za prítomnosti dospelého. Určite sa nesmie pyrotechnika používať v uzavretom priestore. To, čo nevybuchne, treba dať okamžite do nádoby s vodou, a tiež si pred možnými iskrami chrániť zrak.
Medzi pyrotechnikou existuje i III. trieda, čo sú napríklad malé talianske bomby, delové výstrely, ohňopády a veľké japonské slnká. Predavač ich môže odpredať len tomu kupujúcemu, ktorý má kvalifikáciu odpaľovača ohňostrojov a tento fakt sa v predajni pri kúpe tovaru zaeviduje. Rovnako ako pri "búchačkách" II. triedy musí tiež kupujúceho upozorniť na dodržiavanie návodu na používanie. A ak treba, aj podať vysvetlenie, ako s nimi narábať.
"Pyrotechnické predmety, čo najčastejšie preverujeme, musia byť označené stupňom nebezpečnosti, dátumom výroby i časom spotreby. Tiež musia mať návod na používanie i návod na ničenie zlyhaných výrobkov," pokračuje S. Gazdová. "Kontrolujeme tiež, či sa predávajú len v pôvodnom balení od výrobku, skladujú v suchu do 40 stupňov Celzia a oddelene od horľavých a ľahko zápalných látok."
Zábavná pyrotechnika by aj podľa názvu mala byť
zábavnou, čiže by zo zvukovej či svetelnej reakcie
nemal nikto prežiť šok. Ani dospelí, deti,
ani zvieratá. Len potom sa naplní to, kvôli čomu ju
ľudia kupujú a niekedy aj stovky korún "vystrelia" do
vzduchu pre pár sekúnd efektu.
Keď hovoríme o oslave a buchote, treba pripomenúť i to, že na území mesta platí VZN č. 78. V časti "verejný poriadok" sa v paragrafe 7 hovorí, že zábavná pyrotechnika sa môže používať len v posledný a prvý deň roka alebo pri akciách usporadúvaných mestom, či pri iných významných akciách celomestského významu. Používanie pyrochniky mimo dní na to určených je zakázané a malo by byť mestskými policajtmi kontrolované. Previnilcom, ktorí už týždeň rachotia pod oknami, hrozí pokuta 1000 korún.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári