Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: Móda 2007

Slovenských i českých návrhárov sme sa opýtali, čo priniesol v móde rok 2006 a čo možno očakávať od novéhoNa poli módy priniesol rok 2006 kadečo

Slovenských i českých návrhárov sme sa opýtali, čo priniesol v móde rok 2006 a čo možno očakávať od nového

Na poli módy priniesol rok 2006 kadečo zaujímavé - mnohé trendy boli prekvapivé, niektoré sa však na výslní držia už niekoľko sezón. Čo všetko teda rok 2006 v móde priniesol a najmä - čo nového môžeme očakávať od prichádzajúceho roku 2007? Na tieto otázky vám odpovedia renomovaní slovenskí a českí návrhári.

Košičanka Jitka Mikulová Klett odporúča doplnkami vyjadriť svoj názor k politike či cirkvi

Skryť Vypnúť reklamu

Vracia sa trend opranej rifloviny

"Uplynulý rok ma na poli módy veľmi neprekvapil. Čo sa týka trendov - na všetko som bola pripravená a s predstihom oboznámená, takže prekvapenia ani neboli možné. Jediné, čo ma snáď skutočne milo prekvapilo, boli pozitívne reakcie na moju novú vôňu JKLETT," prezradila nám košická módna návrhárka Jitka Mikulová Klett (na snímke vľavo).

V uplynulom roku ju šokovali prezentácie niektorých dizajnérov na autorských prehliadkach - niekedy kladne, niekedy aj záporne. "Pobavila ma skutočnosť, keď som sa dozvedela, že okrem mňa si na prezentáciu najnovších módnych kolekcií vybral v Paríži Franck Sorbier rovnako cirkusové šapitó ako ja, keď som naposledy v Košiciach mala autorskú prehliadku. Mohla som si teda povedať, že sme spolu s organizátorom show Marekom Petrášom na našom košickom Námestí osloboditeľov vytvorili podobnú atmosféru, akú vo svete módy zažíva dva krát do roka najbohatšia svetová klientela. Počas roka 2006 som sklamaná bola vari len z toho, že na Slovensku ešte stále pociťujem silnú centralizáciu a nezáujem celoslovenských médií o módne akcie na východe Slovenska. Štyristokilometrová bariéra a moja neochota urobiť z mojich klientiek výstavné kúsky a zo seba umelo vytvorenú celebritu, je tak silný, že niet spoločnej cesty..."

Skryť Vypnúť reklamu

Za najhoršiu kombináciu na poli módy, ktorú si za posledný rok J. Mikulová Klett všimla, považuje spojenie solventnej ženy a úplnej absencie vkusu. "Najhoršie je, ak si tá dáma myslí, že jej vkus je najlepší. Na opačnom konci stojí žena, ktorá má vkusne a originálne skombinované oblečenie a to aj keď má len obmedzené finančné prostriedky. Myslím, že na Slovensku je takýchto prípadov veľa. Najviac ma na ulici sklame to, keď mama a jej dospievajúca dcéra majú rovnaký image. Umenie odhaliť v šatách svoj vek a byť na skúsenosti, ktoré so sebou prináša, patrične pyšná a vedieť to podať cez estetiku šiat - to je podľa mňa geniálne."

Čo sa týka roku 2007 - ten si pre nás vraj pripravil na poli módy viaceré novinky. "Módne trendy prajú jednoduchosti a triezvej farebnosti. Vo všeobecnosti sa farebnosť veľmi ustáli, pestré farby na budúci rok nenájdu široké uplatnenie. Aktuálne budú luxusné materiály v kombinácii s novým odevným trendom opotrebovaného, opraného a zašlého vzhľadu. Vracia sa trend 80-tych rokov, kedy bola zaujímavá opraná riflovina. Ak chcete vsadiť na nadčasovosť, investujte do kvalitného materiálu s nevýraznou farebnosťou, ktorý odporúčam doplniť originálnymi obmeniteľnými módnymi doplnkami v pestrých farbách. Pri doplnkoch je dôležité, aby mali myšlienku. Pokojne vyjadrite svoj názor k politike, cirkvi alebo niečomu, k čomu máte chuť sa vyjadriť aj prostredníctvom svojho image. Čerpajte z minulého roka 2006 iba jedinú líniu, ktorou je ženskosť."

Skryť Vypnúť reklamu

V priebehu budúceho roka očakáva J. Mikulová Klett ešte väčšiu toleranciu pri používaní materiálov na spoločenské odevy a bežné nosenie. "Luxus sa prenáša do voľnočasových odevov a prvky odevov na bežné nosenie zase do spoločenských šiat. Celkove si myslím, že dve odlišné cesty, ktoré sú momentálne určené materiálom, sa niekde v budúcnosti stretnú a najväčšiu úlohu zohrá strihové riešenie a módne doplnky. Práve tie potom odev zaradia buď do spoločnosti alebo na bežné nosenie," dodala.

V. Bebčáková: Šatník netreba bezhlavo triediť

Odporné elasťáky sú opäť "in"

Módna návrhárka Vladimíra Bebčáková sa teší najmä z toho, že rok 2006 na poli módy prebehol v pohode. Tohto roku, rovnako ako rok pred tým, sa ako návrhárka venovala aj finalistom súťaže SuperStar, ktorým sa počas show snažila vylepšiť image. "Šokovalo ma to, že sa opäť nosia elasťáky a do ďalšieho roka ma ´nakoplo´ to, že Angelia Jolie aj po pôrode a hoci aj o vreci vyzerá svetovo. Sklamalo ma to, že jedna dobre spievajúca nádejná celebrita má hrozný vkus," prezradila.

V. Bebčákovej sa často stáva, že na ulici či hocikde inde natrafí na "módnu kreáciu", ktorá je zaujme - či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle. "Stáva sa to často a vždy sa pobavím a poviem si, že pre tú konkrétnu osobou zrejme nie je dôležité, ako pôsobí... Na druhej strane - stále ma prekvapuje fakt, že túžba mnohých žien po tom, aby vyzerali dobre, je večná a neúnavná..."

Čo sa týka roku 2007, podľa V. Bebčákovej od neho môžeme očakávať zjednodušovanie strihov a veľký výraz na doplnky. "Pri farbách, materiáloch, štýloch či doplnkoch treba brať do úvahy to, že iné budú diktovať trendy a iné veci nám budú ponúkať naši obchodníci, lebo tí predsa len stále stavajú pri výbere kolekcií na istotu..."

Ak sa bojíte toho, aby ste si na budúci rok nevyrobili módnu blamáž, nemusíte sa bezhlavo pustiť do triedenia vecí vo vašom šatníku. "Stačí ak vyhodíte len to, čo ste už mali vyhodiť dávno. Vyťahané svetre, neforemné saká, beztvaré sukne. Móda súčasnoti je totiž o zdôrazňovaní siluety a nie o vytváraní dojmu, že sme práve prišli z návštevy od beduínov. Na druhej strane - späť do módy sa vracajú elasťáky, ktoré ste zrejme pred časom zo šatníkov definitívne vyradili. Podľa mňa sú elasťáky odporné a nemám ich rada, ale - opäť sú ´in´."

Lukáš Kimlička spočiatku nechápal, prečo sa na scénu vracajú topánky na platforme

Veľké kvetinové vzory budú absolútne out

Podľa módneho návrhára Lukáša Kimličku (na snímke s českou topmodelkou Simonou Krainovou), sa môžu na rok 2007 v móde tešiť najmä tie dámy, ktoré majú rady jednoduché línie.

"Kým doteraz boli trendom rôzne nariasené materiály a doslova vyčačkané odevy, budúci rok priniesie v oblasti módy posun k jednoduchosti, k čistým líniám. Jediné, čo bude upozorňovať na originalitu šiat, by mali byť nápadné detaily - napríklad veľká stuha a mašľa, spona alebo čosi podobné," nazdáva sa L. Kimlička. "Dá sa povedať, že ako ženy, tak aj dizajnéri majú už zrejme plné zuby kolekcií, ktoré boli samý volánik, výšivka. Módni tvorcovia sa presýtili takýchto kompikovaných tvarov a strihov a rozhodli sa opäť vsadiť na čistotu štýlov."

Čo sa týka farieb, môžeme sa pripraviť na to, že budúca letná sezóna nám umožní vyberať si šaty v pestrých farbách. Stále je najdôležitejšou farbou zlatá - už niekoľko sezón a bude ňou i naďalej. Popri nej, najmä čo sa týka letných šiat, budú aktuálne aj fialová, krikľavo ružová či žltá. "Treba však povedať, že takéto výrazné farby nebude dobré kombinovať. V lete by ste preto mali vsadiť na jednu farbu, pri jednom odeve skombinujte maximálne dve farby. Viac by už bolo priveľa... Pri materiáloch budú prevládať tie s kovovými odleskami - hodváb, šifón, satén... Tak ako minulý rok, aj v roku 2007 bude medzi absolútne trendové patriť jazdecký štýl. Ten sa bude niesť najmä v dvojradových kabátikoch, ktoré sa budú kombinovať s rôznymi inými štýlmi."

Nemenej dôležité budú aj módne doplnky. "Zaujímavé je, že sa vracajú topánky na platforme. Dlhú dobu tu neboli, no sú späť. Mne osobne sa takýto štýl topánok nie veľmi páči a nevedel som spočiatku pochopiť, prečo sa vracajú. Lenže - nedávno som videl jednu módnu prehliadku, kde mali modelky len takéto topánky. Musím povedať, že to vyzeralo celkom dobre a že som si trochu poopravil môj názor na topánky na platforme. Čo sa týka ďalších doplnkov, stále sú moderné výrazné opasky. Zabudnúť nesmieme ani na kabelky. Veľmi trendová bude pri nich červená farba a platiť bude - čím je kabelka väčšia, tým lepšie."

Pohrabte sa teda vo svojom šatníku a skúste v ňom pohľadať tie kúsky oblečenia, ktoré budú budúci rok trendové. "Na druhej strane - odporúčal by som niektoré šaty, ktoré tohto roku ešte boli in, strčiť hlboko do skrine a nevyberať ich. Rozhodne by ste si nemali v šatníku nechať kvetované sukne, vyhodiť by ste mali aj veľké a široké oblečenia, ktoré nezvýrazňujú líniu. Najmä veľké kvetinové vzory budú budúci rok absolútne out, zvoliť by ste mali jednoduché, geometrické vzory."

Ak chcete mať istotu, že v roku 2007 budete patriť medzi skvelo oblečené dámy, L. Kimlička vám ponúka jednu konkrétnu radu. "Obujte si topánky na platforme, avšak nie príliš vysoké, hlavne musia mať okrúhlu špičku. Oblečte si šaty empírového štýlu, čiže strihnuté pod prsiami a s áčkovým strihom sukne, ktorej dĺžka by mala byť pod kolená. Ideálne by bolo, ak by mali farbu atramentovomodrú. K tomu by som odporučil kabelku, ktorá by nemala byť príliš malá a s nápadným detailom. Ak by boli topánky zlaté a kabelka tiež, tak by ste boli absolútnou módnou hviezdou," dodal na záver.

KID

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 618
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 220
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 084
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 245
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 059
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 555
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 686
 8. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 6 120
 9. Po Slovensku na motorke 5 495
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 945
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Maďari zakázali propagovanie homosexuality.


a 2 ďalší 8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop