Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Za hrsť úsmevných výrokov, ktoré odzneli v súdnych sieňach alebo sa objavili vo vyšetrovacích spisoch

Keď anonym oznámil uloženie bomby, riaditeľ nariadil ejakuláciu školyHoci sa v justičnom paláci pretriasajú zväčša vážne veci a niektorých

Keď anonym oznámil uloženie bomby, riaditeľ nariadil ejakuláciu školy

Hoci sa v justičnom paláci pretriasajú zväčša vážne veci a niektorých účastníkov primäjú skôr k slzám, ani o humorné situácie nie je núdza. Smiech v sieni či minimálne úsmev na tvári sa zvykne objaviť vtedy, ak sa niektorej z procesných strán podarí "vypotiť" niečo naozaj originálne. Aby ste mali aspoň približnú predstavu, ako vyzerá humor medzi paragrafmi, v poslednom tohoročnom vydaní Magazínu vám namiesto obvyklého prípadu na piatok ponúkame niekoľko úsmevných výrokov z môjho archívu i pamätí zamestnancov súdov a prokuratúry. Pridali sme aj niekoľko úsmevných citátov zo súdnych spisov.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda senátu vysvetľuje odsúdenému, čo je to odsúdenie na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky: - To znamená, že dva roky nesmiete spáchať žiadny trestný čin, lebo inak pôjdete na rok za mreže.

Odsúdený sa na to opýta: - A po tých dvoch rokoch už môžem a nezavriete ma?

§ § §

Riaditeľ školy pred samosudcom vysvetľuje, čo sa dialo, keď im obžalovaný do telefónu oznámil, že v budove je bomba: - Najprv sme zavolali políciu a keď prišla, nariadil som okamžitú ejakuláciu školy...

§ § §

Vyjadrenie obžalovaného k po vynesení rozsudku: - S rozsudkom okresného súdu vyslovujem nespokojnosť a nespravodlivosť.

§ § §

Predseda senátu vypočúva Rómku, obeť znásilnenia.

- Tak, čo? Znásilnil vás obžalovaný?

- Joj, pán senátor. Ja neznam co to.

Skryť Vypnúť reklamu

- Pomiloval vás?

- Co?

- Bol dziginel?

- Áno! Áno, pán senátor...

§ § §

Výpoveď muža, ktorý bol prítomný pri prestrelke, no nikomu z jej aktérov nechcel svojim svedectvom priťažiť: - Pán sudca. Ja som nikoho strieľať nevidel. Iba som počul, ako na seba mierili.

§ § §

Výpoveď svedka: - Opilosť na obžalovanom som spoznal podľa toho, že odmietol fúkať do trubičky.

§ § §

Zápis výpovede muža pri konfrontácii s iným mužom: - Tvrdím ti do očí, že keď okolo nás prechádzal neznámy muž, podľa mňa poľskej národnosti, lebo rozprával po poľsky, ty si mu z tašky vybral štyri fľaše vína. Keď tento občan od teba pýtal peniaze za to víno, ty si mu povedal, nech ide do pi.., kam tento občan aj odišiel...

§ § §

Dve myšlienky z listu manželky, ktorý napísala mužovi do väzenia: - Odkedy si preč, nemala som žiadny pomer. Chuť by bola, niet však s kým. Vari si predsa len počkám na teba, iba je riziko, že mi opoctivie...

Skryť Vypnúť reklamu

- Ešte raz ťa pozdravujem. Ja i celá rodina. Veľmi nám chýbaš, hlavne, keď niečo oslavujeme.

§ § §

Obžalovaný po vynesení rozsudku na otázku, či podáva odvolanie, alebo sa toho práva vzdáva, nazval predsedu senátu ko... a celý senát poslal do pi... Na otázku zapisovateľky, čo má uviesť do zápisu, predseda senátu povedal: - Obžalovaný sa vzdáva opravného prostriedku.

§ § §

Výpoveď muža, obžalovaného zo znásilnenia: - Podľa môjho názoru poškodená nebola panna, lebo takú som už mal. Panna pri súloži kričí o pomoc.

§ § §

Z charakteristiky niekdajšieho miestneho národného výboru na obvineného: - Menovaný často požíva alkoholické nápoje. Notorikom ešte nie je, ale ak to takto bude pokračovať, čoskoro sa ním stane.

§ § §

Policajný záznam o sledovaní podozrivej osoby v teréne: - Pri prvom nasadení pes prestal držať stopu a olizoval moč, ktorý zanechala fenka sledovaného majiteľa.

§ § §

Sudkyňa obvodného súdu 4.8.1993 takto reagovala na list z obvodnej prokuratúry, ktorá žiadala zaslanie istého spisu: - Oznamujeme vám, že váš spis ešte potrebujeme. My sme vám už uvádzali na vaše staršie podania, že váš spis ešte potrebujeme a v prípade, že spis nutne potrebujete, spis vám vrátime. Napriek tomu vy nám uvedené neuvádzate, iba stále píšete a žiadate o vrátenie spisu. Týmto dochádza k stále tej istej korešpondencii s tým istým obsahom, čo je dosť nežiadúce.

§ § §

Sudca vypočúva obžalovaného, prečo ukradol spiacemu mužovi retiazku.

- Ja som tú retiazku neukradol. Obšmietalo sa tam plno cudzích ľudí, tak som ju vzal do úschovy, aby ju niekto neukradol.

- A prečo ste mu ju potom nevrátili?

- Chcel som, ale nevedel som toho muža nájsť. Tak som tú retiazku predal...

§ § §

Zápis výpovede lekárky zo záchytky: - Menovaný svojim konaním vzbudzoval verejné pohoršenie ostatných pacientov.

§ § §

Zápis príslušníka VB, v ktorej opísal návštevu v dome obvineného: - V tom čase sa doma nachádzal obvinený a jeho žena. Pretože nemali elektrický prúd, ležali na posteli

§ § §

Výpoveď svedka: - Môj syn je invalidný dôchodca, lebo je debil

§ § §

Obhajoba účtovníčky, obvinenej z podvodu: - Povedala som šéfovi, že toto sa takto robiť nesmie. No on povedal, že keď budeme šikovní, nikto na nič nepríde.

§ § §

Na otázku predsedu senátu, či podáva voči rozsudku odvolanie, obžalovaný povedal: - Áno. Ruším toten súd!

§ § §

Záverečná reč muža, obžalovaného z vraždy: - Priznávam sa k činu a veľmi svoje konanie ľutujem. A sľubujem, že už sa to viac krát nestane...

§ § §

Citát z oznámenia, ktoré okresný úrad adresoval okresnej prokuratúre: - Na základe vašej žiadosti vám oznamujeme, že priestupok, ktorého sa mal dopustiť obvinený Milan B. ešte nie je rozhodnutý z dôvodu, že obvinený nepreberá doporučené listové zásielky z dôvodu, že sa nachádza mimo trvalého bydliska, nakoľko ako pastier hovädzieho dobytka sa pohybuje po lúkach a pastvinách Košického kraja.

§ § §

Obhajoba muža, obžalovaného z príživníctva: - Do roboty som prestal chodiť preto, lebo som sa bál o ženu, aby ma nenechala ja s deťmi.

§ § §

Odsúdený v žiadosti, adresovanej prokurátorovi, napísal: - Pán prokurátor. Bolo mi oznámené, že za to, čo som urobil, budem obesený. Ja proti tomu dávam protest, lebo už od mladého veku som šteklivý na krku a kravatu som nosil iba na veľké sviatky. Ja by som vás rád poprosil, aby som nebol obesený, ale nech mi je zoťatá hlava na námestí. Verím, že mojej žiadosti vyhoviete a ostávam s pozdravom.

§ § §

Výpoveď obvineného (pred novembrom 1989): - Prehlasujem, že H.J. som neudrel. Môžem to odprisahať pred bojovou zástavou

§ § §

Sudca potom, ako sa mu obžalovaný v súdnej sieni povracal, vraví: - Dnešné pojednávanie odročujem na 20. november a vy, obžalovaný, prídete nalačno...

§ § §

Zápis príslušníka VB v spise: - Dňa 15.9.1983 bol v prítomnosti psychologičky vypočutý maloletý A.P., narodený 18.11.1981, k prípadu znásilnenia zo dňa 14.9.1981. Vzhľadom na to, že maloletý A.P. ešte nevedel hovoriť, nebolo možné sa od neho nič dozvedieť.

§ § §

Citát zo znaleckého posudku z odboru zdravotníctva: - Argument obvineného, že by pri odbere krvi odpadol, nemožno označiť za dôvod odmietnutia odberu krvi, lebo ten sa mohol uskutočniť v ležiacej polohe, kedy je odpadnutie vylúčené.

§ § §

Výpoveď muža, ktorý rozbil sklenú výplň na výklade obchodu: - Keďže autobus dlho nešiel, vtedy som dostal taký nápad, že všetci moji bratia sú v base a iba ja jediný vonku. Takže by som sa mal niečoho dopustiť, aby som sa k nim dostal.

§ § §

Výpoveď obžalovaného: - Alkohol požívam iba vtedy, keď sa dostanem do spoločnosti kamarátov, čo sa mi stáva každý deň.

§ § §

Citát z odvolania prokurátora: - Skutočnosť, že pri prvom výsluchu priznal obžalovaný krádež výrobkov za 6000 Kčs a pri druhom výsluchu až 9000 Kčs svedčí o dobrej práci vyšetrovateľa MS ZNB.

§ § §

Advokátka v záverečnej reči obhajuje svojho klienta, obžalovaného zo znásilnenia: - Pri výmere trestu navrhujem prihliadnuť aj na tú okolnosť, že poškodená v čase trestného činu už nebola panna.

§ § §

Výpoveď svedkyne: - Lístok, ktorý som dostala od kolegyne, som dala vedúcemu. On síce tvrdí, že som mu ho nedala, ale ja tvrdím, že som mu dala.

§ § §

Citát z posudku MNV na obvineného: - Svoj pomer k socialistickému zriadeniu vyjadruje tým, že nikde nepracuje.

§ § §

Obžalovaný v záverečnej reči vraví: - Necítim sa natoľko vinný, aby som navštívil výkon trestu.

§ § §

Citát obžaloby z 28.4.1956: - Podávam obžalobu na Viliama V. preto, že 10.3.1956 vnikol do archívu MNV v obci Bobrovček, kde v opilosti: 1. poškodil bustu súdruha prezidenta Zápotockého a pokúšal sa zničiť jeho obraz, čím sa dopustil trestného činu znižovania vážnosti prezidenta republiky podľa § 110, odst. 1,2a T.Z. 2. poškodil bustu súdruha Gottwalda, čím sa dopustil trestného činu hanobenia republiky podľa § 124, odst. 1,2a T.Z. 3. rozbil bustu súdruha Stalina, čím sa dopustil trestného činu hanobenia spojeneckého štátu podľa § 125, písmeno c.

§ § §

Výhovorka muža, ktorý hodil do ženy budík: - Ja som ten budík do nej nehodil. To ona vbehla do dráhy jeho letu.

§ § §

Z výpovede ženy, ktorú znásilnil jej manžel: - Kým ma pod perinou hladil na chrbte i stehnách, to sa mi ešte páčilo. Aj ja som hladila jeho. Ale keď mi začal nasilu strkať ruku medzi nohy, to sa mu už nepáčilo...

§ § §

Citát z tzv. spoločenskej záruky za obvineného: - V kolektíve je obľúbený a má rád deti, lebo ich má šesť. Trestný čin, ktorý vykonal, vykonal z nerozvážnosti a to, že ho oľutoval, dáva predpoklad, že aj s prispením nášho kolektívu ZV ROH ho už nikdy nezopakuje.

§ § §

Obhajoba muža, obvineného zo znásilnenia: - Ja skutočne neviem, kde som mal pohlavný úd v čase, keď som na nej ležal

§ § §

Citát z charakteristiky MNV na obvineného (pred novembrom 1989): - Menovaný nemá v zahraničí nikoho a aj keby mal, tak by za to nemohol

§ § §

Záverečná reč obžalovaného: - Je pravda, že po prepustení z výkonu trestu som sa opäť dopustil trestného činu, ale to preto, lebo život na slobode je ťažký

§ § §

Citát z uznesenia okresného úradu vyšetrovania, podaného 9.11.1994: - Vznášam obvinenie na Jána K. za trestný čin útoku na verejného činiteľa. Dňa 15.9.1994 okolo 20.45 počas jazdy konským povozom z tohto zakýval na hliadku obecnej polície, ktorá vykonávala službu na služobnom motorovom vozidle. Hliadka v domnení, že osoba potrebuje pomoc, došla na úroveň povozu a vtedy na nich Ján K. zakričal, že ich má v pi.. a šľahol bičom po streche vozidla. Keď chcela hliadka povoz zastaviť, menovaný s ním nezastavil, s týmto narazil do blatníka služobného vozidla a ušiel s povozom do poľa. Hliadka potom čakala pred domom menovaného, ktorý prišiel asi o 23.15. Na výzvu, aby z dvora vyšiel von a podal vysvetlenie, reagoval tak, že začal nadávať hliadke do ko... a inak vulgárne. Na služobnom vozidle vznikla škoda asi 1000 korún.

§ § §

Sudca sa pýta jedného zo zadržaných obvinených, ktorí sa vlámali do rozostavaného závodu, prečo mali pri sebe aj pištole: - Bolo to v noci a báli sme sa, aby nás niekto neprepadol. Veď viete, akí sú dnes ľudia...

§ § §

Výpoveď muža, obžalovaného z výtržníctva: - Na nič sa nepamätám preto, lebo keď si vypijem, na druhý deň neviem, čo som vystrájal. V tom je moja slabá stránka.

§ § §

Citát z charakteristiky, ktorú na obvineného vypracoval miestny úrad: - Menovaný sa bydlisku vyhýbal, lebo bol trikrát vo výkone trestu. Stýkal sa so ženami so zlou povesťou a dvakrát sa liečil v sanatóriu v Plešivci. Iné záľuby sme u neho nezistili.

§ § §

Citát z obžaloby, podanej na 67-ročného dôchodcu (24.9.1968): - Od marca do konca apríla 1968 sa v parku v Rožňave stretával so žiačkami ZDŠ Zuzanou G., narodenou 15.7.1956 a Alžbetou F., narodenou 5.9.1957 a pri stretnutí sa ich vypytoval, odkiaľ pišajú, potom vytiahol svoj pohlavný úd a hovoril dievčatám, aby ho chytali a keď pýtali peniaze, dal im až dý výšky 5 Kčs...

§ § §

Matka priskočí ku synovi, obžalovanému z pohlavného zneužitia. Stiahne mu nohavice, začne mu triasť obsahom trenírok a vraví: - Pán sudca, ta s týmto mohol zrobiť decko...?

Syn na ňu skríkne: - Joj, mamo! Prestance, bo prehrajeme súd...

§ § §

Citát z priestupkového spisu: - Ingrid V. je podozrivá zo spáchania priestupku tým, že poslala list Anne M., v ktorom uviedla, že ľudská hlúposť je neobmedzená. Pritom neuviedla, čo tým myslela.

§ § §

Obžalovaný, tušiac nepriaznivý rozsudok, povedal sudcovi: - Ja mám u vás šance ako Žid na gestape.

§ § §

Súd takto zdôvodnil odsúdenie muža, obvineného z ublíženia na zdraví. (Jeho voľne po ulici pobehujúci pes pohrýzol dieťa.): - Obvinený sa ku skutku priznal a na svoju obhajobu uviedol, že psa neuviazal preto, lebo na ňom nebadal, že by hrýzol ľudí. Táto obrana obvineného je neopodstatnená, lebo nemá čo čakať, až bude badať, že pes hryzie ľudí. Bol povinný urobiť opatrenia vopred, aby k hryzeniu ľudí nedošlo.

§ § §

Obhajoba počerného mladíka, obvineného z pohlavného zneužitia: - Ja viem, že som sa s ňou nemohol milovať, lebo ešte nemala 15 rokov. A viem, že som sa tak dopustil pohlavného zneužitia. Ale musel som to urobiť, lebo sa mi veľmi páčila a bál som sa, že ju pohlavne zneužije niekto iný.

§ § §

Z posudku znalca z odvetvia chirurgie: - Bodná rana iba minimálne minula srdce. Asi 10 centimetrov.

§ § §

Výpoveď ženy, ktorú manžel zbil, keď zistil, že ho podvádza: - Manžel o našich pohlavných stykoch nevedel. Myslím si to preto, lebo s mojim milencom bol v priateľskom styku.

§ § §

Sudkyňa v snahe výchovne vplývať na mladistvého Róma, ktorý kradol veci z cintorína, vraví: - A viete, že vás teraz môžu duchovia tých okradnutých strašiť?

Matka obžalovaného na to: - Joj, len to nie, pani sudkyňa. Sľubujem vám, že môj syn už nikdy na cintorín nevojde.

§ § §

Mladík, obžalovaný zo znásilnenia, presviedčal senát o svojej nevine: - Nie je pravda, že som Ivete stiahol nohavičky, lebo bolo leto a ona mala plavky.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 2. Po Slovensku na motorke
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Behind every successful business lies a set of skilled people
 8. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 9. Ako sa mení dynamika firiem?
 10. Hudbou proti holorubom.
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 20 459
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 592
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 547
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 819
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 746
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 7 821
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 314
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 376
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 597
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 330
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na súde v prípade Kuciak.

Prípad vraždy Jána a Martiny posúdi Najvyšší súd.


a 1 ďalší 12 h
Poslanec Robert Fico počas odvolávania Mikulca.

Minister vnútra má podporu vlády.


a 3 ďalší 3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop