otvorenú lekáreň. Ani tí šťastnejší však nemali vyhraté. Často sa stávalo, že sa z lekárne vrátili bez predpísaného lieku. Ich recept totiž nespĺňal nové administratívne náležitosti, a tak sa museli vrátiť k lekárovi, aby im ho vypísal správne. To bol aj prípad 64-ročného Košičana Ladislava Ficeriho.
"Bol som v lekárňach na Mäsiarskej a Poštovej, lenže tie mali zatvorené. Keď som konečne našiel otvorenú, tak mi najprv nechceli uznať razítko môjho zastupujúceho lekára, a tak som sa tam musel vrátiť, aby mi to dali ešte raz. Som rád, že som aspoň tu dostal moje kvapky na oči a doplácal som toľko, čo aj predtým," povedal nám.
Dôvodom súčasného neotvorenia lekární je, že museli robiť inventúru a preceňovať lieky. Väčšina liekov a zdravotníckych pomôcok totiž od 1. januára zlacnela vďaka zníženiu sadzby DPH z 19 na 10 percent. Nie všetky to dovčera stihli. Zníženie DPH v praxi znamená, že ak pacient mal pôvodne zaplatiť za predpísaný liek 119 Sk, po novom to je 110 Sk, čo predstavuje zhruba 8-percentnú úsporu.
Ako sme sa dozvedeli od hovorkyne košickej Regionálnej lekárnickej komory a šéfky lekárne "Na Šrobárke" Magdalény Gildeinovej, k zníženiu cien došlo u 2500 liekov a naopak u zhruba 150 zaplatia pacienti po novej kategorizácii vyšší poplatok. U čajov, kozmetiky alebo vitamínov zostala cena rovnaká.
Aj preto sa včera pacienti nedostali do viacerých lekární nielen v centre mesta, ale ani na sídliskách. V známej lekárni Maratón na Hlavnej mali včera zatvorené, no otvorená bola nie príliš vzdialená lekáreň na Poliklinike Sever, ktorá bola na rozdiel od nich zatvorená po Vianociach.
"Koncom minulého roku sme mali otvorené, teraz sme prvé dva pracovné dni v novom roku robili inventúru a preceňovanie. Od štvrtka však už máme otvorené tak ako zvyčajne," povedala nám zástupkyňa šéfa Jana Ďurajová.
Až do budúceho týždňa bude zatvorená lekáreň na Letnej 45. V neďalekom OC Tip-top na Kuzmányho však boli otvorené obe lekárne.
"Inventúru aj preceňovanie zásob sme vykonávali mimo otváracích hodín, dokončili sme to tesne pred Silvestrom. Viem, že niektoré lekárne nie sú otvorené, ale nám to nespôsobilo žiadne zásadnejšie problémy. My máme trochu technických problémov najmä s tým, že sú nejasnosti v stanovení veľkosti písma a pečiatky lekára," povedala nám šéfka lekárne Merkúr Ludmila Barcziová.
Zatvorených dverí sa nemusia obávať ani tí pacienti, ktorí navštívia lekáreň Aesculap so stálou pohotovostnou službou na Toryskej. Aj tam však môžu isté zdržanie pri výdaji liekov na recepty spôsobiť nové kódy lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na lekárskych predpisoch, ktoré taktiež platia od 1. januára. Lekárnici musia kontrolovať, či daný lekár mal zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ako aj niektoré ďalšie administratívne údaje.
"Aj keď nie všetky lekárne boli v uplynulých dňoch otvorené, žiaden pacient v Košiciach by nemal pocítiť problém s liekmi. V každej časti mesta bola vždy v prevádzke aspoň jedna lekáreň. Tie zatvorené tiež odkazovali na najbližiu otvorenú. Druhá vec je, že tieto veci by mal sledovať samosprávny kraj, keďže do jeho kompetencie to patrí. Aj mne chýbal nejaký ich oznam napríklad i vo vašom denníku, kde by dali Košičanom vedieť, v ktorých lekárňach je teraz zatvorené. Oni o tom majú prehľad, nám na komoru to nikto nehlási, keďže to všetci oznamujú na KSK," dodala M. Gildeinová
Keďže včera mal krajský farmaceut Ladislav Schmotzer dovolenku, odpoveď na to, prečo KSK neinformoval pacientov žiadnym oznamom, sme sa nedozvedeli. Jeho kolega z odboru zdravotníctva KSK, ktorý si neprial byť menovaný, nám povedal, že úradníci nevydali až toľko povolení na zatvorenie lekární, aby tým ohrozili dostupnosť lekárenskej starostlivosti v meste Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári