byt ona, ale ešte toho predchádzajúceho. Keď totiž ten predal byt a odsťahoval sa, v evidencii obyvateľstva sa z pobytu neodhlásil a ani sa neprihlásil nikde inde. A keďže zákon o hlásení pobytu občanov už od júla 2006 umožňuje vlastníkovi odhlásiť toho bývalého, čo dovtedy nebolo možné, Marta sa vybrala na úrad. Vrátila sa však odtiaľ s dlhým nosom a napajedená.
"Ja sa na to asi vykašlem, lebo ešte ani teraz to tak ľahko zrejme nepôjde," tvrdí a vysvetľuje: "Okrem listu vlastníctva nie staršieho ako 3 mesiace so 100-korunovým kolkom a mena bývalého majiteľa totiž úradníčka odo mňa chcela ešte aj jeho dátum narodenia a adresu pobytu. Ale keďže ja som nekupovala byt priamo od neho a netuším, kde teraz žije, ani jedno z toho neviem. Tak to asi predsa len nechám tak," poznamenala Marta, no dodala, že aj tak je pokojná, lebo vie, že podľa zákona má trvalý pobyt len evidenčný charakter a nezakladá nijaké právo k jej bytu.
Keď sme potom na úrad Západu zatelefonovali, zistili sme, že mohlo dôjsť k nedorozumeniu, lebo adresou pobytu, ktorú od Marty žiadali, nie je adresa súčasného pobytu bývalého majiteľa, ale adresa, z ktorej ho chce odhlásiť, čiže vlastne tá jej. "A čo sa týka dátumu narodenia predchádzajúceho vlastníka, ktorý treba v žiadosti o odhlásenie uviesť, ide o jeho osobný údaj, ktorým síce v ohlasovni úradu disponujeme, ale bez jeho súhlasu ho nemôžeme poskytnúť," povedala nám úradníčka. Napokon však doplnila, že ak vlastník tento údaj bývalého majiteľa naozaj nemá, nejako by sa to predsa len vyriešiť dalo.
Napríklad na úrade Severu to podľa slov prednostu Petra Bajusa vyriešiť vedia. "Ak majiteľ neuvedie v žiadosti o odhlásenie dátum narodenia toho bývalého, ale list vlastníctva doloží, nemal by to byť problém. My totiž tento údaj v našej databáze preveríme a doplníme ho," uviedol prednosta.
Čo vraví zákon
Podľa zákona o hlásení pobytu občanov ohlasovňa na obecnom úrade záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo (tým môže byť nájomná zmluva či dohoda o užívaní bytu). Taký návrh však nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.
Ohlasovňa zruší záznam o trvalom pobyte aj na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva.
V oboch spomínaných prípadoch je potom miestom trvalého pobytu odhláseného občana už len obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu počas 15 dní.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári