potrebovalo vyrovnať so smrťou najbližšej priateľky. Ale aj s tým, či dokáže prijať nového súrodenca. Jej rodičia totiž zvažovali, že si osirelé dieťatko, súrodenca v aute zahynutej dievčiny, adoptujú. Preto malá školáčka zavolala a poprosila o radu pracovníkov košickej Linky dôvery (t. č. 622 23 23), ktorá vznikla v roku 1989 a prevádzkuje ju II. Psychiatrická klinika FN L. Pasteura (FNLP) na Rastislavovej 43.
Vyokošpecializovaní odborníci z Linky dôvery riešia každý rok veľa podobných, ale aj horších prípadov. Vlani prijali celkovo 4 560 telefonátov, perné to mali nielen počas Vianoc, ale aj na Silvestra a Nový rok. "Na našej linke, žiaľ, tvoria gro problémy partnerských rozchodov, nevery a tak to bolo aj na Silvestra a Nový rok," povedala nám včera Emília Kučerová, zdravotná sestra so špecializáciou v odbore psychológia, ktorá sa v nepretržitej prevádzke na Linke dôvery FNLP strieda s troma psychológmi a jedným psychiatrom. "V posledný deň roka nám zavolalo 23 a na Nový rok 11 ľudí. Išlo o problémy s alkoholizmom v rodinách, psychický problém kamarátky ženy, ktorej zomrel blízky človek, bola aj jedna drogová závislosť. Na našu Linku dôvery volajú ľudia z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Z Belgicka, Anglicka, Holandska, Nemecka či Rakúska. Volajú predovšetkým mladé ženy, ktoré tam pracujú ako opatrovateľky, alebo sa tam vydali. Vzhľadom na to, že bratislavská Linka dôvery už nejaký čas nefunguje, počet volaní sa nám v ostatnom čase zvýšil a do Košíc volajú oveľa viac aj ľudia zo západného Slovenska."
Linka dôvery je akousi telefonickou prvou pomocou pre ľudí s pocitom beznádeje, pracuje nepretržite. Hovory sú úplne anonymné, nenahrávajú sa, ani sa pri nich nezobrazuje telefónne číslo volajúceho. Na tom istom princípe funguje aj Linka nádeje (t. č. 644 11 55), ktorá pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FNLP. "U nás máme ročne okolo 3 500 telefonátov, na Silvestra nám volalo jedenásť a na Nový rok päť ľudí," uviedla klinická psychologička, ktorá na Linke nádeje pracuje, Alžbeta Hájková. "Dosť nám síce volalo aj rôznych vtipkárov, ale z konkrétnych prípadov prevládali najmä volania súvisiace so závažnými konfliktnými situáciami v rodinnom spolužití. Išlo predovšetkým o fyzické napadnutia detí a manželiek opitými partnermi. V podstate to teda bolo týranie rodinných príslušníkov, ktorí nás žiadali o pomoc."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári