mesiacom. Vedeli prečo po trojkráľovom odmäku zvykla miernosť včasnej zimy skončiť a na prelome prvej a druhej januárovej dekády ľudí neraz poriadne trápili studené psie dni. Vyskytujú sa s pravdepodobnosťou 65 % a zahrnujú v sebe hneď tri mimoriadne studené úseky.
Katolícke kalendáre pripomínajú 11. 1. pamiatku sv. Hygina pápeža, po ktorom v minulosti pomenovali aj obávanú hyginskú zimu. Jedna z pranostík pre tieto dni varuje: Na svätého Hygina, pravá zima začína. Jej pokračovaním býva najtuhšia ochutnávka studených psích súžení, ktorou je oddávna fabiánska zima. Prichádza na prahu druhej januárovej dekády, keď si kresťania pripomínajú pamiatku dvoch mučeníkov, svätých Fabiána a Šebastiána (20. 1.) Práve v tomto čase klesá ortuť v teplomeroch na najnižšie hodnoty v roku. Skúsenosti predošlých generácií vravia, že okolo tohto dňa sa stáva obeťami silných mrazov najviac ľudí v celej zime.
Viacero pranostík hovorí o tom, že na Fabiána niekto určite zamrzne alebo, pri troche štastia, "iba" omrzne. Rada českých dědečkov znie: O svatém Fabiánu bez kožichu ani ránu. Rómske poznatky z vetchých chatrčí v osadách nasvedčujú - Ak Cigán do Fabiána nezmrzne, potom sa mu to už nestane. Ibaže nie vždy je vyhraté, pretože po fabiánskej zime občas nastupuje ďalšia studená vlna, ako hovoria pranostiky z okolia dňa obrátenia sv. Pavla (25. 1.), keď zima ešte pokračuje a na ňu neraz nadviaže tuhá februárová etapa.
Január nemáva s nami veľa zľutovania - pranostiky nás posielajú k peci, hoci ani tam niet vždy dostatočnej záchrany, keď sa dodnes hovorí: Januárový čas na peci teplo, na prípecku mráz. A tiež: januárový mráz aj železo rozdrví a vtáka v lete zabije. A tak si krátko po Novom roku možno pripomenúť i ďalší poznatok predošlých generácií Na Nový rok do zimy skok. Útechou nám však i v zimomravých dňoch ľadového mesiaca môže byť, že aj tento ukrutník občas pustí v zmysle zaznamenanej skutočnosti: Niet ohňa bez dymu, ani januára bez odmäku. A ten môže nastať už v tomto týždni okolo Troch kráľov, a potom okolo sviatku mučenice svätej Prisky, ktorá kotví v kresťanskom kalendári 18. januára. Napriek všetkým hrôzostrašnostiam mrazivej povesti januára miazga v stromoch sa už vydáva na cestu nahor a svätá Agnesa Rímska (21. 1.) už občas vypustí z rukáva aj škovránka.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári