Korzár logo Korzár Košice

Archeologička-recitátorka

Keď vystúpi na pódium, vyžaruje z nej charizma. Svojím recitátorským umením dokáže vniknúť priamo do srdca poslucháča. Takto ju mnohí poznajú z

rôznych kultúrnych podujatí či recitátorských súťaží. Nemenej zaujímavé je aj jej povolanie. Je jedinou archeologičkou v okrese Stropkov. Reč je o PhDr. Márii Kotorovej-Jenčovej, ktorú sme navštívili v Miňovciach, kde žije so svojou rodinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Od detstva ma fascinoval život Indiánov, ich osudy, jednoducho všetko, čo súviselo s ich životom. Ťažko som znášala neprávosti, ktoré na nich boli už od dávnych čias páchané. Ako školáčka som mala záujem o dejepis, história ma fascinovala a bol v tom aj kus zvedavosti. Preto som sa rozhodla študovať archeológiu," hovorí o svojich začiatkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filmoch sú archeológovia hrdinami, ktorí metličkami odkrývajú nánosy prachu z vykopávok pod pyramídami. Realita je však iná. „Keď som išla študovať archeológiu, vlastne som ani veľmi nevedela, do čoho idem. Prácu archeológa som si predstavovala podobne, ako väčšina ľudí. U nás sa študuje prehistorická archeológia a to je trošku o niečom inom. Sú tu oveľa krutejšie podmienky na prácu, pracuje sa v gumákoch, v blate, v zime, v daždi. Hlavne mladí ľudia pociťujú v určitej fáze rozčarovanie, lebo zázraky sa nekonajú a niekedy je potrebné kopať aj päť rokov, aby sa človek dostal k atraktívnemu nálezu. Chce to hlavne trpezlivosť, ktorou nie je obdarený každý. Keď aj po prvom vytriezvení človek vo výskume vydrží, znamená to, že k archeológii má ozaj úžasný vzťah."

SkryťVypnúť reklamu

Mária Kotorová-Jenčová študovala na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Po skončení školy pôsobila v Liptovskom múzeu v Ružomberku, neskôr brigádovala v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave u priekopníka historickej archeológie doktora Pollu. „Z vecí, ktoré som sa uňho naučila, čerpám dodnes. Napríklad pri prácach na stropkovskom kaštieli. Po odchode z Bratislavy som nastúpila do múzea v Hanušovciach nad Topľou, kde pracujem už dvadsať rokov."

Ktorý z jej archeologických nálezov pokladá za najvzácnejší? „Mojou srdcovou záležitosťou je Čičviansky hradný kopec. Strávila som tam s menšími prestávkami sedem sezón. Je to úžasná lokalita a viaže sa k nej jeden z mojich najvzácnejších nálezov, keltská šatová spona (pol. 3. st. pred Kr.). Je nesmierne krásna, vyhotovená z bronzu, pravdepodobne v nej bola vsadená aj jantárová guľôčka. Vzbudila pozornosť aj v medzinárodnom meradle, dokonca až v Austrálii. Unikátna je aj tým, že sa našla na sídlisku v Podčičve, kde sme predpokladali len výskyt sídliskového odpadu. Ďalším vzácnym nálezom je

SkryťVypnúť reklamu

desaťapolcentimetrová hlinená plastika ženy z mladšej doby kamennej (pol. 5. tisícročia pred Kr.), ktorá zjavne súvisela s kultom. Má uško na zavesenie, mohlo teda ísť o amulet. Z historického hľadiska má nesmiernu cenu."

Vo svojej praxi nezabúda na vetu vysokoškolského pedagóga, profesora Novotného: „Archeológ nesmie vidieť hrniec, ktorý nájde, musí vidieť ruku, ktorá ho vyrobila a používala." Archeológovia dokážu z nálezu vyčítať úroveň hospodárstva, technológie, estetické cítenie, ale napríklad aj spôsob stravovania. „Som presvedčená, že je potrebné spoznať vlastnú históriu. História je pre národ to, čo pamäť pre človeka," tvrdí M. Kotorová-Jenčová, ktorá sa roky venuje aj inému koníčku - recitovaniu. Blízky vzťah má najmä k ľudovým baladám.

Recitovala už na základnej škole, ale bez úspechov. Na vysokej sa vraj nenosilo venovať sa umeniu, až niekedy vo štvrtom ročníku začala spievať s gitarou a vyhrala nejakú súťaž. Zlom prišiel tesne pred nežnou revolúciu, keď získala dve ceny na krajskej súťaži Plávkov Liptov. Vtedy sa to rozbehlo, začala zbierať jedno ocenenie za druhým... V programe pri príležitosti 65. narodenín Milana Rúfusa účinkovala vedno s L. Chudíkom, G. Valachom, M. Vášáryovou, B. Turzonovovou či I. Rapaičovou. Zažila však aj to, čomu sa hovorí okno, pri interpretácii textu v staroslovienčine. Keď dospieval O. Malachovský st. a M. Kotorová-Jenčová mala každú chvíľu začať, zistila, že jej vypadol text. „Situáciu zachránil môj duchaplný manžel, ktorý sedel v hľadisku a keď z môjho pohľadu vyčítal, čo sa deje, podal mi papier s textom. Vďaka nemu to dopadlo v pohode."

Pani Kotorovú-Jenčovú podporuje celá rodina. Rodičia, manžel i syn. V budúcnosti by chcela nahrať CD so šansónmi a baladami. Jej aktuálnym snom je zriadiť v stropkovskom kaštieli expozíciu vranovského múzea.

Autor: ADA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 186
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 747
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 554
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 890
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 736
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 379
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 668
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu