možnosť stanovenia jednej ceny tepla pre všetky odberné miesta zásobované tepelnou energiou z výmenníkových staníc a kotolní spaľujúcich zemný plyn na území jednotlivých mestských častí. Podalo i návrh na cenu tepla pre výmenníkovú stanicu Šaca, kde sa teplo dodáva z U. S. Steelu. Výsledok je na svete a teplo v budúcom roku zdražie o 1,7 percenta.
"Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) rozhodol o maximálnej cene tepla. Na výstupe zo sekundárnych rozvodov tepla nadväzujúcich na výmenníkové stanice Košice I. - IV. a tepelné rozvody plynových kotolní je vo variabilnej zložke stanovená maximálna cena tepla na 275,70 Sk na jeden gigajoule a fixná cena tepla na 233,30 Sk/GJ. Na výstupe zo sekundárnych rozvodov tepla v Šaci je vo variabilnej zložke stanovená na 186,40 Sk/GJ a fixnej zložke 177,80 Sk/GJ. Všetky ceny sú bez dane z pridanej hodnoty," hovorí námestníčka pre ekonomiku TEHO Katarína Babinčáková.
V praxi to znamená, že bežný občan zaplatí za gigajoule dodaného tepla namiesto súčasných 596 Sk až 605 korún s DPH. Rozmenené na drobné to značí pri priemernej spotrebe trojizbového bytu 35 GJ ročne na kúrenie zvýšenie mesačných splátok za teplo o približne tridsať korún.
"Cena tepla je oproti roku 2006 zvýšená o 1,7 percenta. K navýšeniu došlo z dôvodu, že je v kalkulácii zarátané zvýšenie ceny elektrickej energie. Navyše TEHO musí podľa zákona o tepelnej energetike namontovať moduly merania teplej úžitkovej vody na objektoch. To znamená, že teplá voda musí byť meraná na päte domu, a preto si TEHO zobralo úver, pričom jeho úrok je ekonomicky oprávneným nákladom," vysvetľuje K. Babinčáková.
Moduly teplej vody začal dodávateľ tepla montovať v letných mesiacoch. Montáž bude stáť TEHO v rámci Košíc okolo 80 miliónov korún. Doteraz sa totiž teplá voda odčítavala vo výmenníkových staniciach a dochádzalo k pochybnostiam, či nie sú úniky vody medzi výmenníkom a jednotlivým domom.
"Montážou modulov merania množstva teplej úžitkovej vody na päte objektov sa zabezpečí absolútne množstvo spotreby uvedenej komodity pre ten-ktorý objekt, čím odpadnú dohady o možných únikoch vody vo vonkajších rozvodoch."
Keďže uvedené merače budú, fakturačné rozúčtovanie spotreby TÚV v rámci objektov bude vecou výlučne správcov. Ľudia si budú vedieť v dome odkontrolovať, koľko vody spotreboval dom celkovo a porovnať s jednotlivými bytmi. Koeficienty by mali zmiznúť, pokiaľ niekto vodu neodoberá načierno mimo vodomeru. Ak niekto oklame spotrebu, rozúčtuje sa to v dome a vinníka si teda budú musieť ľudia hľadať medzi sebou.
Cena sa však odvíja aj od objednaného množstva tepla. Pre rok 2007 má TEHO objednaný o 143-tisíc GJ menší odber tepla oproti minulému roku, čo vo finančnom vyjadrení značí okolo 86 miliónov Sk.
"Teplo je nezanedbateľná časť v úhradách za energie a ľudia robia opatrenia, aby úniky boli čo najmenšie. Preto sa spotrebuje menej. Tento trend znižovania záujmu o teplo bude zrejme pokračovať, pretože si ľudia domy zatepľujú a montujú nové okná," tvrdí K. Babinčáková.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári