pripomína kresťanom narodenie svätého Jána Krstiteľa - proroka, zimný (27. 12.) je sviatkom svätého apoštola Jána evanjelistu.
Sv. Ján Krstiteľ bol synom Zachariáša a Alžbety a na službu Bohu sa pripravoval v púšti odkiaľ vyšiel medzi judejský ľud, kázal o príchode Vykupiteľa a hlásal krst pokánia v rieke Jordán sa mu dal pokrstiť i sám Ježiš. Ján Krstiteľ sa stal obeťou kráľa Herodesa, keď z komplotu Herodesovej manželky Herodias nemohol odmietnuť sľub, daný jej dcére Salome - tá si ako odmenu za svoj tanec želala hlavu Jána Krstiteľa, smelého kritika kráľovho hriešneho života.
"Zimný" svätý Ján, nazývaný aj miláčikom Pána, prišiel na svet vďaka úplne inej Salome, narodil sa - manželke galilejského rybára Zebedea a s Ježišom sa stretol pri počúvaní kázne Jána Krstiteľa. Vedno s bratom Jakubom sa stal Ján Ježišovým učeníkom a bol spomedzi nich prvým, ktorý ho po vzkriesení spoznal. Po Ježišovom ukrižovaní sa staral o Máriu, matku umučeného Pána. Evanjelistu Jána preslávila najmä úchvatná kniha Zjavenie, ktorú napísal vo vyhnanstve na ostrove Patmos.
Aj keď sa k zimnému jánskemu sviatku neviaže také množstvo pranostík ako k jeho letnému menovcovi, sú dôležité. Najznámejšia pravdivo konštatuje: Od svätého Jána evanjelistu sa slnko obracia k letu a zima k mrazom.
Roľníci oddávna vítali, ak bol zimný jánsky sviatok zasnežený alebo hmlistý. Pranostiky dosvedčujú: Vianoce ak jasné a svätý Ján temný, sľubujú nám rok príjemný. Iná vraví: Sivý (hmlistý) svätý Ján veští dobrý rok. Iné pranostiky inšpirovali pozorovateľov k predpovedaniu počasia v januári: Apoštol Ján ukazuje, aký január nastupuje. Podobne ako iné termíny, aj decembrový sviatok sv. apoštola Jána prináša ďalekosiahlejšie odhady vývoja počasia: Ak na Jána snehu po kolená, na Jozefa (19. 3.) teš sa na zeleň a prvý vozík trávy, to znamená nádej na skorý príchod jari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári