pokračujúceho trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v jednočinnom súbehu s pokračujúcim trestným činom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a uzávery a tiež z pokračujúceho trestného činu podvodu.
Za spáchanie uvedených trestných činov súd vymeral obžalovanému mimoriadne znížený súhrnný trest 18 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov. Súčasne ho zaviazal uhradiť štyrom poškodeným škodu vo výške 1 389 414 korún.
Súd uznal 34-ročného Reného K. vinným zo spáchania piatich skutkov. Prvého z nich sa mal dopustiť vo februári 1998, a to tak, že na Okresnom úrade Košiceokolie prihlásil na meno Ing. Ivana Č. vozidlo zn. Audi A4 1.8 Avant Kombi v hodnote 615 671 korún. V jeho mene predložil žiadosť na schválenie technickej spôsobilosti dovezeného vozidla, pričom s ďalšími dokladmi odovzdal aj sfalšované potvrdenie Colného úradu Košice. To malo svedčiť o tom, že auto bolo "prepustené" do režimu voľného obehu. Na základe neho a ďalších dokladov bol Ing. Ivan Č. zapísaný do evidencie vozidiel a boli mu vydané evidenčné čísla a osvedčenie... Obžalovaný vedel, že vozidlo pochádza z trestnej činnosti a túto skutočnosť sa snažil zakryť.
Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že audi bolo ukradnuté vo Švédsku v meste Malmö a to priamo z garáže jeho majiteľa.
Prostredníctvom Ing. Jozefa Č., ktorý nevedel, že audi bolo ukradnuté, ho obžalovaný prepísal na nič netušiaceho Františka U. Potom vozidlo predal spoločnosti Drukos, s. r. o., Banská Bystrica za 580 000 korún. O štyri mesiace neskôr Colný úrad Košice zaistil vozidlo kvôli nezaplateniu colného dlhu...
Podľa uvedeného scenára mal obžalovaný konať aj v druhom prípade. Na meno Tatiany E. prihlásil Mercedes Benz 180 C v hodnote 412 978 korún. Na základe sfalšovaného technického preukazu a potvrdenia colného úradu bola nová majiteľka uvedeného vozidla zapísaná do evidencie vozidiel Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ Košice a boli jej vydané evidenčné čísla a osvedčenie... Odovzdala ich Renému K., ktorý jediný vedel, že auto pochádza z trestnej činnosti. Ukázalo sa, že bolo ukradnuté z garáže majiteľa spoločnosti Bil Gruppen Lund AB v švédskom Malmöhus.
Prostredníctvom čerstvo zapísanej majiteľky mercedesa bolo vozidlo "prevedené" na Eriku K. Tá, nevediac o jeho nelegálnom pôvode, ho predala v autobazáre Presto za 310 000 korún. Jeho majiteľ však utrpel škodu. Podobne ako v prípade spoločnosti Drukos po zistení, že nebol uhradený colný dlh, mercedes zaistili pracovníci Colného úradu Košice.
Tretím skutkom, z ktorého súd uznal Reného K. vinným, bolo prihlásenie vozidla zn. Audi 80 2.0 E Avant na meno Maroša K. Ten sa stal jeho novým majiteľom opäť na základe falošného potvrdenia colného úradu, ktoré v jeho mene predložil obžalovaný. Išlo o vozidlo v hodnote 456 320 korún. Evidenčné čísla vozidla a osvedčenie o jeho evidencii odovzdal obžalovanému.
Audi bolo ukradnuté štyri roky predtým v Brne, konkrétne z parkoviska pred hotelom Holiday Inn.
Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, ibaže na základe splnomocnenia Maroša K., ktorý nemal vedomosť o nelegálnom pôvode vozidla, obžalovaný previedol audi na Martinu K. Novú majiteľku vyšlo na rovných 300 000 korún. Dlho sa však z neho netešila, kvôli nezaplatenému colného dlhu ho zaistil Colný úrad Košice...
Štvrtým vozidlom, ktoré obžalovaný prihlásil v mene Jozefa K. na Okresnom úrade Košiceokolie, bol Opel Vectra Caravan 1.6 v hodnote 208 393 korún. Po predložení dokladov, vrátane sfalšovaného technického preukazu a potvrdenia colného úradu za účelom schválenia jeho technickej spôsobilosti, sa na chvíľu stal jeho novým majiteľom Jozef K.
Ten netušil, že len pár dní predtým bol opel ukradnutý v talianskom meste Naples.
Aj toto auto skončilo v autobazári, pričom jeho kupec Július H. vyplatil Renému K. pol milióna korún. V súvislosti s neuhradeným colným dlhom novému majiteľovi vznikla škoda 280-tisíc korún.
S legalizáciou kradnutých áut nemá nič spoločné posledný, v poradí piaty skutok, z ktorého súd uznal vinným Reného K. Mal sa ho dopustiť ako vedúci na pracovisku pre príjem tiketov stávkovej kancelárie Horizont Slovakia, a. s., o. c. p. Košice. A to preto, že v čase od 19. 22. apríla 1999 od uvedenej spoločnosti podvodným spôsobom vylákal vplatenie výhier vo výške 499 419 korún.
Išlo o to, že v šestnástich prípadoch údajne zasiahol do pracovného počítačového súboru databázy pre príjem tiketov. Falšoval v ňom tipy a sfalšované tikety vytlačil ako pravé. Tie mal poskytnúť nezistenej osobe za účelom neoprávneného vyplatenia výhier. Neslávne známej spoločnosti Horizont Slovakia spôsobil takmer polmiliónovú škodu.
Obžalovaný tvrdil, že s uvedenou trestnou činnosťou nemá nič spoločné. Teda že tikety na vyplatenie výhier predkladal neznámy páchateľ... Na margo legalizácie kradnutých vozidiel uviedol, že o tom nevedel, rep. že on sám bol uvedený do omylu.
Senát jeho obrane neuveril najmä preto, že pri uvedenom konaní použil sfalšované doklady... Na základe vykonaného dokazovania dospel k záveru, že vina Reného K. bola bez akýchkoľvek pochybností preukázaná. S prihliadnutím na dĺžku konania, ale aj uplynulé roky, počas ktorých sa nedopustil trestnej činnosti, mu súd uložil hore uvedený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. René K. ani prokurátor sa k verdiktu nevyjadrili, preto nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári