Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

U nás doma robia Vianoce Vianocami iskričky v očiach mojej malej dcéry Pavlínky, vraví herec Ján Kroner

Nepatrí medzi tých, ktorí sa postia a čakajú, či uvidia zlaté prasiatkoTak isto ako rozosmieva divákov obľúbenej televíznej relácie Inkognito,

Nepatrí medzi tých, ktorí sa postia a čakajú, či uvidia zlaté prasiatko

Tak isto ako rozosmieva divákov obľúbenej televíznej relácie Inkognito, rovnako bezprostredne a prirodzene rozdáva úsmevy kedykoľvek a kdekoľvek ho stretnete. Ako sám povedal v týchto dňoch patrí medzi tých šťastlivcov, ktorí o sebe môžu povedať, že sú v pohode a cítia sa spokojní. Darí sa mu nie len získavať si popularitu vďaka rôznym televíznym reláciám, ale chystá sa aj nakrúcať slovenský film ba i seriál. Radosť mu robia i obe deti už takmer dospelý syn a malá Pavlínka, ktorú má so svojou druhou manželkou Lenkou Košickou. Potešenie mu teda prináša ako práca, tak i rodina o to lepšie sa nám spolu rozprávalo - o Vianociach, no nie len tých...

Skryť Vypnúť reklamu

Do Košíc prišiel J. Kroner začiatkom decembra, aby spolu s kolegami z divadla A.ha ponúkli tunajšiemu publiku v rámci Festivalu nezávislých divadiel hru PraFaust. Zvláštnosťou na tomto predstavení bolo to, že sa na javisku stretol so svojou svokrou herečkou Lenou Košickou. "Slovo svokra nemám rád spája sa mi totiž so všetkými tými škaredými vtipmi o svokrách, v ktorých sa tvrdí, že najlepšia svokra je studená svokra... Ja mám to šťastie, že mám naozaj veľmi dobrú svokru. Je to úžasný človek, výborná herečka a skvelá babička našej Pavlínky," prezradil nám J. Kroner.

V Košiciach si v podstate urobili také malé rodinné stretnutie, keďže do rodného mesta prišla aj manželka J. Kronera Lenka Košická. "Ja som ešte deň pred predstavením v Košiciach hral v Bratislave, takže som sem prišiel až nočným lietadlom. Lenka mi však vravela, že sa spolu s Pavlínou boli pozrieť na miesta, kde vyrastala. V jednej cukrárni si dala skvelé banány v čokoláde vraj také dobré nerobia nikde inde na svete... Priznala sa mi, že keď sa prechádzala Hlavnou ulicou, zrazu si veľmi uvedomila, ako jej toto mesto chýba. Vraj pustila aj slzičku..."

Skryť Vypnúť reklamu

Aj J. Kroner si Košice rovnako ako rodinu Košických veľmi obľúbil... "Do tohto mesta som chodil rád ešte oveľa skôr, ako som spoznal Lenku. Veľmi sa mi páči Hlavná ulica, mám tu kopu kamarátov a vďaka manželke aj úžasnú rodinu. Pracovne sem chodievam naozaj iba zriedka, rodinne tiež nie veľmi často... Práve teraz, keď si Lenka uvedomila, ako veľmi má stále Košice rada a ako jej chýbajú, tak sme sa dohodli, že sem budeme chodiť častejšie len tak..."

Ak sa teda najbližšie do metropoly východného Slovenska vyberú len tak, zájdu hádam na tie úžasné banány v čokoláde, poprechádzajú sa po Hlavnej ulici... "Často chodievam na ružínsku priehradu chytať ryby, takže ani tú by sme neobišli. A počul som, že tu kdesi na okolí majú začať stavať golfové ihrisko. Takže až bude dokončené aj to, tak ho určite neobídeme ja som totiž začínajúci golfista..."

Skryť Vypnúť reklamu

Tento šport, ktorý v poslednej dobe aj u nás naberá na popularite, si J. Kronera získal kvôli viacerým dôvodom. "Človek sa počas neho prechádza po nádhernej prírode, vychutnáva si pohyb na čerstvom vzduchu... Nemusí sa báť príliš prudkých pohybov a keďže sa musí sústrediť na hru, tak nemôže myslieť na problémy, ktoré ho mátajú... Navyše hrať golf sa určite nevyberiete s niekým, koho nemáte rád, takže ak idete hrať golf, zaručene strávite čas s niekým, s kým sa budete cítiť dobre."

Pomaly ale isto sa J. Kroner snaží pre tento šport získať aj svoju manželku. "Lenka má veľmi rada turistiku, čo mne zas až také blízke nie je. Tak som sa jej snažil vysvetliť, že golf je vlastne taký príjemný kompromis je to pokojná štvorhodinová turistika, pri ktorej sa navyše môže realizovať aj moje súťaživosť... A vôbec to nie je snobský šport, za aký ho väčšina ľudí považuje. Veď ako by aj mohol, keď ho vymysleli škótski pastieri?"

Aj keď sa nám J. Kroner priznal, že je na sladké a že svojej dcére Pavlínke občas ´kradne´ čokoládu, počas Vianoc nebude môcť chodiť k stromčeku vyberať salónky z obalov... "Na stromčeku totiž nemáme sladkosti, vnímame ho skôr tak ozdobne, dekoratívne a máme na ňom zvyčajne slamené ozdoby a rôzne ľudové prvky... Ale až si Pavlínka začne žiadať to, aby sme tam mali aj salónky, tak ich tam povesíme. No a potom budem môcť i ja chodiť vyjedať salónky z obalov..."

Čo však na Vianociach nemá rád je fakt, že už od októbra natrafíte na vyzdobený stromček v každom supermarkete... "Podľa mňa tým všetkým deťom kradnú čaro toho, že stromček sa objaví doma až na Štedrý deň ráno - berú im čaro vianočného prekvapenia. My keď doma rozsvietime náš stromček, tak mu Pavlínka venuje maximálne päť sekúnd nie je pre ňu taký zaujímavý. Veď pred ním videla stovky iných väčších a farebnejších - kade tade v obchodoch..."

Sviatočne ho naladia trhy v meste

Samotného J. Kronera zvyčajne sviatočne naladia bratislavské vianočné trhy. "Je síce pravda, že bývam teraz v Ivanke pri Dunaji, takže do mesta chodievam len kvôli práci. Ale vždy sa rád vyberiem pred sviatkami na trhy, nadýchať sa všetkých tých vôní pečených klobások, vareného vína a punču. Spomedzi vianočných vôní mám ale aj tak najradšej vôňu vyprážaného kapra. Keď totiž celý deň človek čaká na večeru, tak keď už zacíti konečne toho kapra, tak je to veľmi príjemný pocit. Ale ja sa musím priznať, že nepatrím medzi tých, ktorý počas celého Štedrého dňa nejedia a postia sa a čakajú, či uvidia zlaté prasiatko... Avšak aj keď mám teda vôňu toho kapra rád, tak najviac mi chutí na druhý deň, kedy si ho dám na studeno teda ak nejaký zvýši," prezradil s úsmevom.

V každej domácnosti je tomu vari tak, že s príchodom dieťatka do rodiny dostávajú Vianoce úplne iný zmysel... "Všetky tie prípravy varenie, pečenie, chystanie stromčeka, nákupy darčekov to všetko zrazu smeruje k tomu, aby ono bolo spokojné a aby sa usmievalo. Potom keď po večeri príde Ježiško a prinesie darčeky, tak všetko to úsilie stojí za to vidieť, ako sa dcérke rozžiaria očká a aká je z toho všetkého rozrušená. U nás doma robia Vianoce Vianocami iskričky v očiach malej Pavlínky..."

Vďaka najkrajším sviatkom roka si J. Kroner bude môcť trochu oddýchnuť i od práce, rád by si pred Silvestrom šiel s kamarátmi zalyžovať, no potom ho čaká pracovne dosť náročný rok. "Kvôli projektu jednej televízie by som mal ísť pracovne na šesť týždňov do teplých krajín pri rovníku. Do konca divadelnej sezóny ma už potom nečaká žiadna premiéra, zato však budem nakrúcať od apríla slovenský film s názvom Polčas rozpadu a mal by som začať nakrúcať aj seriál. Už sme jeden diel predtočili, je to komediálny seriál, v ktorom hrá aj Zdena Studenková, Kamila Magálová, Majda Paveleková a Dida Mórová. Okrem toho pracujem v rádiu Viva, účinkujem v televíznych programoch práce mám chvalabohu dosť... Za všetky tie televízne zábavné relácie som vďačný, ale okrem toho by som rád robil aj poriadnu hereckú prácu som rád, že to vyzerá tak, že sa ľady konečne pohli a začína sa tu nakrúcať."

J. Kroner si zahrá čo nevidieť vo filme o úspešnom podnikateľovi, ktorý má na prvý pohľad všetko, na čo si zmyslí, ale ktorý rozhodne nie je šťastný... "Ľudia si akosi zabúdajú uvedomovať, že peniaze nie sú všetko a že šťastie je o ľudských vzťahoch. Ja som asi šťastlivec, ktorý sa dnes cíti v pohode a spokojný. Mám úžasnú rodinu, všetci sa veľmi ľúbime a sme radi, že sme spolu a stále mám rád aj svoje povolanie. Neustále ma baví v divadle každý večer vyrozprávať divákom príbeh, vtiahnuť ich do deja, aby prestali myslieť na svoje starosti. Som rád, ak sa smejú, keď prídu na komédiu a dúfam, že keď prídu na iné, vážnejšie predstavenie, tak sa nad ním i nad sebou trochu zamyslia. Moja práca v divadle mi príde stále zmysluplná..."

Vianočné divadlo za opušťák

S myšlienkou ísť študovať herectvo koketoval J. Kroner už počas strednej školy. Na VŠMU ho najprv nezobrali, a tak šiel na vojnu... "Vtedy som sa podujal pripraviť pre ostatných vojakov akési vianočné divadlo, ktorými by som ich rozveselil, lebo vtedy sme všetci boli smutní, že nemôžeme ísť domov. Celé to bolo poskladané z vtipných scénok a keď som tých vojakov videl, ako sa smejú, tak som sa veľmi tešil z toho, že vďaka tomuto divadlu na chvíľu zabudli na to, že im nie je do smiechu a že by najradšej boli pri svojich milých, pri svojich rodičoch a kamarátoch..." To ho utvrdilo v tom, že keď sa vráti z vojny, tak to znovu skúsi na VŠMU. "Bol to taký príjemný dotyk s herectvom, s tým, ako reagovali na mňa diváci... No a v neposlednom rade som sa tešil z toho, že vďaka tomu, že som zorganizoval vianočné divadlo, som dostal opušťák a na Silvestra som mohol ísť domov..."

Herectvo majú vari v rodine Kronerovcov v génoch... Nie len že jeho strýko Jožko Kroner bol úžasný herec, ale aj otec a tety boli v ochotníckom divadle. "Dieťa z nehereckej rodiny podľa mňa ide zo dva krát do bábkového divadla, raz zájde do divadla aj počas základnej školy a na strednej ho učitelia v rámci príprav na maturitu naženú do divadla na Čechova alebo na čosi podobné a tam to končí. Lenže ja som bol od detstva často v divadle. A dnes je to podobne u nás doma. Môj syn, ktorý už má 19 rokov, chodieva na všetky moje premiéry, Pavlínka sa už tiež motá po zákulisí, prechádza sa občas aj po javisku... Samozrejme, že v rozhodovaní zavážilo i to, že sme v rodine mali Jožka Kronera, ktorý bol pre mňa úžasným príkladom, ale môj výber stať sa hercom najmä ovplyvnilo prostredie, v ktorom som vyrastal."

Starší syn sa síce neupísal divadlu, ďaleko však nezašiel. "Už od detstva krásne kreslil a vyštudoval strednú školu animovaného filmu. Teraz sa pripravuje na prijímačky na vysokú školu tiež animovaný film. Takže ostal v oblasti tohto umenia. A dcéra? Tá bude skôr režisérkou už teraz nám všetkým doma rozkazuje, čo máme robiť," dodal so smiechom.

Filmová a televízna tvorba:

2004 O dve slabiky pozadu

2002 Kruté radosti

2002 Quartétto

2002 Za mestskými múrmi - Čierna pani

2000 Chaos

2000 Oběti a vrazi

1999 Zborovňa

1998 Kovladov dar

1997 Modré z neba

1997 V zajatí lásky

1996 Jaškov sen

1996 O hlúpej žene

1996 Smutný valčík

1995 Iba taká hra

1994 Tri stromy

1988 Letiace tiene

1988 Nebojsa

1987 Dribling

1987 Teraz sa už nehráme...

1987 Úsmev diabla

1986 Akcia Edelstein

1986 Viktória

1986 Zakázané uvoľnenie

1985 Čierna ovca

1985 Skleníková Venuša

1983 Drotár

1983 Mŕtvi učia živých

1983 O statečném kováři

1983 Výlet do mladosti

1983 Zbohom, sladké driemoty

1982 Čudák Zerbino

1982 Nech sa niekto opováži alebo ako Ďuro Konôpka o fujaru prišiel

1980 Citová výchova jednej Daše

1975 Pacho, hybský zbojník

Dátum narodenia: 1. jún 1956

Znamenie: Blíženci

Miesto narodenia: Považská Bystrica

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Relax: golf

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 330
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 293
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 054
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 13 124
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 766
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 727
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 643
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 627
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 371
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 157
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Advokátku vyviedli z košického súdu. Napriek výzvam si odmietla dať rúško

Hrozia jej sankcie od advokátskej komory i úradu verejného zdravotníctva.

Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.

Štátnych úradníkov na košický magistrát nepustili

Proti zvýhodnenému nájmu bol šéf majetkovej komisie.

Na magistráte nebudú sídliť pracovníci ÚVO.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Vstup do železničného podchodu v Krompachoch.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Naď
Dôchodca s ochranným rúškom na tvári v centre Bratislavy.
Testovanie na nový koronavírus.

Koronavírus na Slovensku: V hre je aj lockdown, opäť máme rekord (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 33 602. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop