životného prostredia Jaroslav Izák s predstaviteľmi ochranárskych organizácií Greenpeace, Sosna a Priatelia Zeme na včerajšom druhom stretnutí. Dôvodom je, že podľa zákona ťažba a úprava nerastov s rádioaktívnymi vlastnosťami vrátane odvalov a odkalísk podlieha povinnému hodnoteniu EIA, čiže
posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.
Ján Beránek z Greenpeace uviedol ďalšie argumenty, prečo treba uvedenú činnosť dôsledne posúdiť. Tvrdí, že baňa, o ktorej sa uvažuje, je v tesnej blízkosti veľkej obývanej aglomerácie, vodných zdrojov Košíc i chráneného vtáčieho územia Volovské vrchy. V prípade extrémnych zrážok by sa mohla hrádza na odkalisku pretrhnúť. Ako informovali ochranári, v súčasnosti majú pod petíciou proti ťažbe uránu zozbieraných 24-tisíc podpisov občanov.
Izák ich ubezpečil, že rezort bude prihliadať na dodržanie zákona v plnej miere. Vzhľadom na riziká, ktoré so sebou ťažba uránu prináša, považuje minister nielen za zákonné, ale aj za prirodzené, že každému rozhodnutiu v tomto smere bude predchádzať proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Informáciu TASR poskytol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári