razy do týždňa musela absolvovať päť hodín trvajúce dialýzy. Prvú podstúpila 6. júna 2006, poslednú 20. novembra. Jediným možným riešením, ako 34-ročnej žene pomôcť, bola transplantácia. Kým doteraz sa v Košiciach robili tak, že obličku darovali pacientom ich pokrvní príbuzní, tentoraz bol premiérovo darcom manžel. Operácia sa uskutočnila 21. novembra a pred týždňom A. Makulová mohla z nemocnice odísť domov.
Prvú nepríbuzenskú transplantáciu obličky úspešne zvládol tím odborníkov z pracovísk Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) na Triede SNP i Rastislavovej. Boli to predovšetkým lekári a stredný zdravotný personál z Transplantačného centra FNLP, urologickej kliniky a I. chirurgickej kliniky nemocnice. Vedúcim odberového tímu bol prednosta urologickej kliniky Ladislav Valanský, šéfom chirurgického tímu Peter Zavacký a tranplantačným koordinátorom Ľuboslav Beňa. Celkovo sa priamo na operácii podieľalo okolo 20 ľudí. Nepriamo, ďalších viac ako 100.
"Chcem poďakovať všetkým, čo sa na tom podieľali," povedal nám včera 33-ročný darca Marek Makula (s manželkou a fotografiou ročnej dcéry Jenifer - snímka na titulnej strane). "Máme štyri deti vo veku od jedného do sedemnásť rokov. Pre transplantáciu sme sa rozhodli najmä kvôli nim, aby mali oboch rodičov, predovšetkým matku. Vhodného darcu medzi priamymi príbuznými lekári nenašli, tak som sa rozhodol, že jej obličku darujem."
Ako uviedol na včerajšej tlačovej konferencii Ľ. Beňa, i keď takzvané emociálne príbuzenské transplantácie nie su vo svete ničím výnimočným, jedinečnosť košickej spočíva v tom, že obličku daroval manžel.
"Darcom odoberáme jednu obličku, môže byť pravá alebo ľavá a nesmú tam byť žiadne cievne anomálie," zdôraznil L. Valanský.
Podľa P. Zavackého, kým pri väčšine emociálne príbuzenských operácií trvajú zákroky priemerne okolo 90, Košičania ho zvládli za vynikajúcich 62 minút.
"Na tento čas sme skutočne pyšní," skonštatoval P. Zavacký. "Manželovi bola vybratá ľavá oblička, umiestnili sme ju vpravo. Pôvodné obličky ostali v tele pacientky, takže teraz má tri. Ale funguje len tá manželova."
Ten sa po operácii cíti dobre, dokonca žartoval, že sa musí lekárov opýtať, či si môže na prečistenie obličiek dať sem-tam nejaké pivečko. Ľ. Beňa ho ihneď opravil, že môže, ale na prečistenie už len jednej.
Na Slovensku evidujú v súčasnosti 720 čakateľov na transplantáciu obličky. V Transplantačnom centre FNLP sa orientujú, tak ako aj v iných podobných pracoviskách, predovšetkým na odbery orgánov od mŕtvych darcov. Od roku 1986 išlo o 228 odberov, z toho 60 bolo multiorgánových. Okrem obličiek sa teda odoberali aj srdce, pečeň, pľúca alebo pankreas. Doteraz vo FNLP na Triede SNP spravili sedem transplantácií obličiek od živých darcov, v šiestich prípadoch to boli geneticki príbuzní pacientov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári