Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Na aukcii výtvarných diel Aukčného domu Darte z Prešova v Hoteli Slovan sa predali diela za 100 korún i 675 tisíc

Galandov obraz stiahli z aukcie, lebo analýza potvrdila falzifikátTaký začiatok, aký mala v nedeľu aukcia výtvarných diel a starožitností

Galandov obraz stiahli z aukcie, lebo analýza potvrdila falzifikát

Taký začiatok, aký mala v nedeľu aukcia výtvarných diel a starožitností prešovského Aukčného domu Darte v Hoteli Slovan, si nepamätá ani ostrieľaná licitátorka Dr. Jaroslava Krajňáková. Hneď o prvý obraz Pri dedine od ukrajinského maliara Jozefa Bokšaja zviedli dvaja záujemcovia taký urputný boj, že z vyvolávacích 450 tisíc vytiahli cenu na 675 tisíc korún. Nebolo to však jediné dielo, ktorého licitácia zamestnala viacero rúk...

Skryť Vypnúť reklamu

Po februárovej úspešnej premiére prišiel aukčný dom Darte do Košíc i na reprízu, tentoraz s prívlastkom "vianočná". V ponuke mal 200 diel od malieb cez porcelán a príbor až po rôzne sošky a vázy. Aj tematika obrazov bola rôzna. Krajinky, portréty, zátišia i akty. Bombónikom bola litografia od Salvadora Dalího a sieťotlač Andyho Warhola.

Ako sme už v úvode naznačili, ešte sa záujemcovia o niektoré z umeleckých diel nestihli ani poriadne usadiť v pohodlných kreslách a už sa strhol boj o Bokšajov olej na plátne. Nasledovalo sedem kresieb od zdravotne postihnutých detí, ktoré sa predali v cene od 100 do 500 korún. Potom sa už repliky skúsenej licitátorky "dá niekto viac?", "10 tisíc po prvý raz, po druhý raz a po tretí raz" či "predané" opakovali až do konca. Rozdiel bol akurát v sumách, ktoré sa zvyšovali a klesali v závislosti od hodnoty diela či záujmu oň. Ak nebol žiadny, dielo sa vrátilo do depozitu a bude možno ponúknuté v ďalšej dražbe. Predané diela si noví majitelia prevzali hneď po dražbe a zaplatení odklepnutej sumy.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem spomínaného raketového úvodu sa dalo napätie v zaplnenej hotelovej kaviarni priam nahmatať aj na záver. Azda ani sám autor postmoderného diela Motýľ inkvizítor, Jaroslav Šulek z Lučenca netušil, že sa o jeho prácu "pobije" až päť záujemcov. Tí k vyvolávacím 80 tisíc prihadzovali najprv po tri tisícky a keď sa prešvihli cez 100 tisíc, tak po päť. Licitátorka ho napokon novému majiteľovi odklepla za rovných 200 tisíc korún.

"Bol to príjemný pocit," odpovedal nám po aukcii J. Šulek na otázku, ako sa cítil pri sledovaní súboja o svoje dielo. "Teší ma, že už aj ľudia na Slovensku začínajú siahať po modernom umení. Vedia, čo je kvalitné, estetické a dokážu si tým urobiť radosť. Na Slovensku vystavujem málo, skôr v zahraničí. Žijem a tvorím väčšinou v Bratislave alebo Prahe." Tvorbu 28-ročného autora možno zaradiť do avantgardného neosurrealizmu. Maľovaniu sa venuje od piatich rokov a doteraz sa autorsky podpísal pod asi stovku obrazov. Vystavoval už takmer po celej Európe a jeho obrazy viseli aj v galériách v New Yorku či v Las Vegas. Je čestným členom Európskeho kruhu Franza Kafku v Prahe a prvým slovenským výtvarníkom, ktorý dostal cenu medzinárodnej Aliancie Salvadora Dalího.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné dva obrazy boli síce od autorov zvučnejších mien, no veľký záujem o nich tentoraz nebol. Dalího Memento sa vrátilo do depozitu a Warholov Sediaci Býk (Sitting Bull) sa predal záujemcovi cez telefón za 550 tisíc korún. "Vydražili sme 104 diel za vyše 3,3 milióna korún, čo predstavuje 52-percentnú úspešnosť," zhodnotil aukciu majiteľ Darte Dr. Jaroslav Krajňák. "Potvrdilo sa nám, že v Košiciach je pomerne silná klientela a ľudia tu rozumejú umeniu."

Ako sme sa dozvedeli, príprava takejto dražby nie je jednoduchá záležitosť. Dr. Krajňák, ktorý za pravosť diel ručí svojim menom, musí každé preveriť. Nemôže si dovoliť riskovať, že za ním neskôr príde jeho klient a obviní ho, že mu predal falzifikát. "Aj pred touto dražbou sme z pôvodnej ponuky stiahli obraz, o ktorom sme nadobudli vážne pochybnosti, či je to originál. Išlo o olej na plátne s názvom Večerné ticho. Jeho údajným autorom mal byť Mikuláš Galanda. Zomrel v roku 1938, no chemickou analýzou vo svojom laboratóriu som zistil, že farby na obraze sú pomerne čerstvé, asi tak z 90-tych rokov. Nemohlo ísť teda v žiadnom prípade o Galandovo dielo."

Okrem samotného Dr. Krajňáka, ktorý musel stiahnuť jeden z ťahákov dražby (jeho vyvolávacia cena by bola 230 tisíc Sk), bol z odhalenia falzifikátu nešťastný hlavne jeho majiteľ. "Mimochodom, je to môj stály klient. Obraz kúpil od neznámeho predajcu kdesi v Čechách a hoci mu pravosť ´odobril´ slovenský znalec Dr. K. Maliňák, teraz je mu na nič. Ak by sa ho pokúsil predať ako originál, dopustil by sa trestného činu podvodu." Podvedený zberateľ má teraz iba dve možnosti. Buď si obraz zavesiť doma a tešiť sa z drahého falzifikátu, alebo ho ako taký predať výrazne pod cenu.

I preto sa oplatí výtvarné diela nakupovať u odborníkov a s certifikátom pravosti. Napríklad na takej dražbe, aká bola v Slovane. Ako nám prezradil Dr. Krajňák, ďalšiu plánuje v Košiciach už na jar.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
  2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
  3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
  5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
  7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
  8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
  9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
  10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
  1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
  3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
  5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
  6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
  7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
  8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
  9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
  10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
  1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 670
  2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 898
  3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 608
  4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 667
  5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 467
  6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
  7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 243
  8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 636
  9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 358
  10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.
Rozhovor

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop