Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Mário Paliatka z Dubnice nad Váhom sa po vypadnutí zo Super Tela presťahoval do Košíc a ďalej chudne

Pred kamerami placku iba ochutnali, potom sa napchával štáb i súťažiaciUž niekoľko mesiacov vysiela Slovenská televízia reality show "Super telo",

Pred kamerami placku iba ochutnali, potom sa napchával štáb i súťažiaci

Už niekoľko mesiacov vysiela Slovenská televízia reality show "Super telo", v ktorej silnotonážni aktéri chudnú pred očami kamier a divákov. Pred piatimi týždňami vypadol z hry Mário Paliatka, prezývaný Safi, ktorý bol ťahúňom v tíme červených. Na tvári sa mu zračilo obrovské sklamanie a show opúšťal zo slovami, že ešte všetkým ukáže, ako vie chudnúť. Slub začal napĺňať pod vedením trénerky Zory Ochodníckej i tým, že si zmenil trvalé bydlisko z Dubnice nad Váhom na prechodné v Košiciach. So Safim sme sa stretli cez v štúdiu Zora, kde si bol zacvičiť s košickými klientkami svojej trénerky.

Skryť Vypnúť reklamu

Safi bol zodpovedný, cieľavedomý, nikdy sa nedopustil ani malého prehrešku a chudol jedna radosť. To bolo aj dôvod, prečo musel opustiť reláciu. Dievčatá vo vlastnom červenom tíme ho považovali za príliš silného konkurenta a všetky tri sa jednohlasne rozhodli Safiho poslať domov. Poctivý a skromne pôsobiaci mladík, ktorý sa nikdy nesťažoval a nefrflal, si získal sympatie mnohých divákov. Preto bol jeho odchod vnímaný s ľútosťou a nespravodlivosťou.

Pri prvom stretnutí sme ho takmer nespoznali. Namiesto blonďavej hrivy sa objavil tmavovlasý Safi. "Musel som zmeniť imidž, aby som mal pokoj," vvysvetľuje. "Nemal som príjemný pocit z toho, keď sa ľudia za mnou otáčali a šuškali. Povedal som si - stačilo. Teraz je to už omnoho lepšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Safi aj po návrate domov odhodlane chudol ďalej. Od začiatku schudol 33 kg. "Snažil som sa dodržiavať Zorkinu diétu, ale občas som ju porušil. Nie v jedení, ale po návrate domov som s priateľmi trošku oslavoval..."

Zorin jedálniček je postavený na bielkovinách, sacharidy sú obmedzené na minimum. To znamená zákaz akýchkoľvek cukrov, sladkostí, pečiva, zemiakov, či ryže. "Stravujem sa ako na lodi. Raňajkujem biely jogurt s vlákninou a väčšinou vajíčka na rôzny spôsob. Môže sa aj syr, alebo šunka. Obedujem hovädzí alebo kurací vývar, rezne, namiesto zemiakov zeleninu. Mám to šťastie, že mi sacharidy vôbec nechýbajú. Už som si tak zvykol, že pečivo nejem vôbec. Som na mäso."

Červený tým si na Zorinu diétu zvykol. Čoskoro sa všetci naučili, čo môžu a čo nie a z "povolených" jedál si vybojovali to, na čo mali práve chuť. Zopárkrát si pochutnali na huspenine i tlačenke. Obľúbený bol morčací rezeň plnený šunkou a syrom, vyprážaný v obale z vajec a syru. K tomu zelenina surová, alebo dusená. Modrý tým bledol závisťou. "Oni dostali ryžu niečím ochutenú a dosť. My sme nikdy nechceli to, čo mali modrí, ale oni nám naše jedlo závideli. Diváci to mohli dobre vidieť na tom, ako si Števo z našich rezňov zobral dva kúsky. Myslím si, že boli trošku hladní. Ja som hlad nepociťoval. Možno aj preto, že som bol taký unavený z toho neustáleho cvičenia, súťaženia a natáčania. Na jedlo som ani poriadne nepomyslel."

Skryť Vypnúť reklamu

Nie všetci boli spokojný s tým, čo dostali na stôl. Niektorých súťažiacich chuťové poháriky premohli. Preto vymýšľali rôzne spôsoby ako sa k "chuťovkám" dostať. "Na sladké mysleli naše dievčatá. Išli si kúpiť hygienické potreby a k tomu si kúpili aj niečo ´iné´. Myslím si, že práve vďaka týmto nákupom v posledných častiach popriberali," tipuje Safi.

"Neexistuje, aby po námahe v posilňovni, kombinovanej s diétou, niekto pribral," dopĺňa ho Zora. "Ak sa niečo také deje, tak len preto, že diétu porušujú. Svedčia o tom nielen spomínané nákupy, ale aj to, že Stefanovi, ktorý tam prišiel pribrať, permanentne miznú z chladničky potraviny, slúžiace na priberanie. Súťažiaci mali každý večer ´bašável´ a my tréneri sme o tom ani netušili."

V jednej z odvysielaných častí mali súťažiaci odolávať pokušeniu, v ktorom ten kto zje najviac placiek, získa digitálny fotoaparát. Andrea si dala len kúsok, aby "digitál" získala. V momente keď sa vypla kamera, si na plackách pochutnali všetci. Aj televízny štáb. Nemožno sa preto čudovať, že súťažiaci namiesto chudnutia priberajú. Počet nových kilogramov sa z týždňa na týždeň zvyšuje. "Od jedného momentu sa začalo permanentne porušovať," pokračuje Safi. "Bolo to vtedy, keď sa vyjedla chladnička. Baby sa napráskali sladkosťami, ja som si nezobral nič. Dievčatá napriek tomu schudli a ja som vtedy schudol najmenej. Z tohto dôvodu si vytvorili vlastnú teóriu, že si môžu dopriať sladké a aj tak schudnú." Zora tvrdí, že porušenie diéty sa na váhe neodrazí hneď, ale neskôr. Naštartovaný spaľovací systém sa totiž spomaľuje postupne.

Safi pokračuje v Košicicah v tom, čo robil aj pred kamerami. Poctivo cvičí trikrát denne. Ráno behá "kolečká" okolo košického jazera, cez obed a večer cvičí v posilňovni, ktorú mu televízia (aj všetkým vypadnutým), platí. Väčšinou cvičí v igelitoch na kardiostrojoch a na karimatke, kde absolvuje špeciálne Zorine cviky. Ako bývalému profesionálnemu hokejistovi mu viac vyhovujú aeróbne aktivity. "Tie Zorkine cviky sú také ženské. To mi moc nevoňalo. Nebol som na ne zvyknutý a preto so v nich bol nesvoj. Zo začiatku som niektoré vôbec nevedel urobiť, až postupne som sa ich naučil. Keď má človek 150 kíl, tak je náročné všetko. Teraz sa mi už oveľa lepšie cvičí."

Až 190 cm vysoký Safi mal pred vstupom do relácie 149 kg, dnes 116 kg. Jeho túžbou je dostať sa do formy, ktorú mal ako hokejista. Chcel by vážiť 100 kg. "U Mária som videla ešte v Bratislave také veľké odhodlanie, že som mu ponúkla možnosť cvičiť so mnou v Košiciach. Prísť totiž domov do prostredia, kde to všetko vzniklo a pritom chudnúť, je veľmi ťažké," tvrdí Zora. Safimu vybavila ubytovanie na priváte a trénuje ho bez nároku na honorár. "Safi je pre mňa veľkou výzvou a motiváciou."

A ako sa bývalý profesionálny športovec k toľkým vôbec kilám dostal? Kameňom úrazu bol vraj počítač. Popri športovej kariére totiž začal Safi študovať na vysokej škole a dnes je počítač súčasťou učebnej výbave každého vysokoškoláka. Po jeho zakúpení kilečka naskakovali jedna radosť. "Začali ma baviť počítačové hry, tvorba webových stránok. Pohybu bolo málo a cez víkend som dokázal pribrať aj tri štyri kilá." Strojný inžinier si uvedomoval, že by so svojou korpulentnosťou mal niečo robiť. Jeho "uvedomenie" ale vždy končilo odkladaním na neskôr. "Odkladal som to niekoľko rokov. Táto súťaž mi padla z neba. Veď kedy mám začať chudnúť, keď nie pred celým Slovenskom...? Potreboval som silnú motiváciu a súťaž ňou bola."

Strojný inžinier bol zamestnaný ako technológ výroby v eletrotechnickej firme. Aby mohol účinkovať v Super tele, dal výpoveď tak, ako väčšina súťažiacich. Do práce sa zatiaľ nechystá, všetku energiu vkladá do chudnutia. Chce dokázať sebe i ostatným, že je tým, ktorý do súťaže právom patril. Ďalším motívom je fakt, že všetci vypadnutí súťažia naďalej o hodnotnú cenu. Televízia ju na konci roka venuje tomu, kto schudne najviac.

Košičan Matej Forgáč, hoci vypadol ako prvý, naďalej cvičí. Od začiatku súťaže zhodil 28 kg

Mame zakázal na Vianoce vypekať

Ani 25-ročný Košičan Matej Forgáč, ktorý vypadol zo Super tela ako prvý, nezaháľa. Je pravidelným návštevníkom posilňovne. Odkedy je doma, schudol 20 kg. Spolu s kilami ktoré sa mu podarilo zbaviť v reality show je ľahší o 28 kg. Ako sa mu to podarilo?

"Cvičením a Zorinou diétou," odpovedá Matej. "Do posilňovne chodím vždy, keď mám čas. Dodržiavam bezsacharidovú diétu, jem veľa mäsa, málo zemiakov a vynechal som pečivo. Diétu som porušil len raz. Mali sme v robote akciu, ponúkali ma koláčikmi a vtedy som si jeden zobral." Odtučňovací stravovací režim sa mu zatiaľ darí úspešne dodžiavať vďaka tomu, že nie je vystavovaný pokušeniam. Mama už nevyvára ako predtým...

Reláciu Super telo sledoval zo začiatku pravidelne, teraz len občas. "Som stále v robote a keď mám voľno, radšej si idem zacvičiť. S niektorými súťažiacimi som stále v kontakte, najčastejšie s Rikim, ktorý vraj tiež chudne. Nie na každého z ostatných mám chuť..."

Keďže posledné časti relácie nevidel, len z počutia sa dozvedel o tom, že mnohí namiesto chudnutia naberajú kilogramy späť. "Pravdepodobne porušujú diétu. Inak si to neviem vysvetliť. Keď ja dokážem týmto spôsobom chudnúť, prečo by to nedokázali oni? Katka je špeciálny prípad. Na jej počiatočnom zastavení sa určite podpísalo aj to, že zo začiatku držala hladovku, nejedla ani to, čo jej tréneri dali na tanier. Týmto spôsobom si stiahla žalúdok a potom keď začala jesť, organizmus týraný hladovkou si okamžite začal robiť zásoby."

Práve preto Matej nie je zástancom hladoviek. Diéta nemá byť o hladovaní, ale o zmene stravovacích návykov. Chudnúť sa má podľa neho bez toho, aby človek pociťoval hlad. Tohto pravidla sa drží a chudne napriek tomu, že sa naje dosýta. Pri vstupe do relácie mal 144 kg, dnes 116 a zastaviť sa chce na 90 kg. "Vtedy už diétu dodržiavať nebudem, prejdem na udržiavací režim. Ako bude vyzerať, v tom ešte jasno nemám. Nechám si poradiť od odborníkov."

Blížiace sa vianočné sviatky takmer na každom človeku zanechajú stopy v podobe nechcených kíl navyše. Rozvoniavajúcim pochúťkam sa ťažko odoláva. Má už Matej pripravenú stratégiu, ako zabrániť hodovacím útokom? "23., 24. i 25. pracujem, takže ma nič provokovať nebude. Keď prídem domov, dopoludnia sa vyspím a potom pôjdem do roboty znovu. A okrem toho, mame som zakázal piecť. Mám však doma ešte brata, takže neviem či môj zákaz kvôli nemu neporuší..."

Matej si netrúfa tipnúť, kto reality show vyhrá, ale praje si, aby to bol najstarší súťažiaci Janko. "Ten si to naozaj zaslúži. Najviac maká a najviac chudne. Je to veľmi dobrý človek s veľkým srdcom. Aj vzhľadom na jeho vek, kedy sa už chudne ťažšie, dokázal, že je najlepší. Klobúk pred ním dole."

Reality show sa postarala o to, že súťažiaci sa stali mediálne známymi ľuďmi. Matej vypadol medzi prvými, diváci ho v televízii preto videli najkratšie. No aj tak ho ľudia na ulici spoznávajú. "Som prekvapený, že najviac ma spoznávajú mladšie ročníky. Vedel som do čoho idem, takže som s tým rátal. Záujem okolia mi skôr lichotí ako obťažuje. Hoci mi to niekedy pripadá až trápne. Raz som išiel s priateľkou a jej sestra si odo mňa pýtala autogram. Dosť čudne som sa cítil, pretože sa nepokladám až za takého známeho."

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 956
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 109
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 207
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 607
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 383
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 6 656
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 326
 8. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 324
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 217
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 181
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.

Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť

Šéf Tabačky: Môže to dopadnúť lepšie ako mesto kultúry.

Plán novej švrte a novího námestia počíta v dlhodobom horizonte so zmenami dopravnej kostry v centre mesta a návratom vody do pôvodného koryta Mlynského náhonu.
Keď lockdown nie je prekážkou, ale príležitosťou pracovať so svojím telom. Alexandra Kurciková popri pohybe vyskúšala aj otužovanie.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Vláda je na postupe testovania dohodnutá, tvrdí Kollár (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Ilustračné foto.
Petra Vlhová dnes ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora, sledujte zjazdové lyžovanie - 2. kolo LIVE.
Daniel Lipšic.
Turisti v ochranných rúškach sa fotografujú pri vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop