Za pytliactvo v mestských lesoch hrozí až 100-tisícová pokuta
Viete si predstaviť Vianoce bez vianočného stromčeka? Asi ťažko. Nech už je umelý alebo živý, patrí k symbolikám vianočných sviatkov. Aby sme ho zohnali, stačí zájsť na niektoré trhovisko či do obchodného centra. Milovníci adrenalínu sa však, ako každý rok, opäť rozhodnú ísť si ho "kúpiť" priamo do lesa.
"S podobnými ´zákazníkmi´ sa v predvianočnom období členovia lesných stráží často stretávajú. Ľudia si myslia, že les je na to, aby do neho vošli a vybrali si taký strom, aký im vyhovuje," potvrdila každoročnú realitu Ing. Eva Mižáková, referent pre pestovanie a ochranu lesa z Mestských lesov, a. s. "Niektorí obyvatelia sú nepoučiteľní. Pritom podľa lesného zákona môžu dostať od lesného úradu za nepovolený výrub pokutu až do 100-tisíc Sk." K tejto "mastnej" sume treba prirátať škodu, čo "dlhoprstý" zaplatí priamo Mestským lesom. Výška postihu závisí od toho, z akej lokality strom vyrezal, koľko ich zobral i ako tým životné prostredie. Niektoré stromčeky môžu totiž rásť v chránených biotopoch, byť súčasťou sústavy chránených území európskeho významu, kde sú iné kritériá hodnotenia. A teda aj "pálka" vyššia. "Suma summárum, postih za jediný stromček môže vyjsť na poriadne mastnú sumu," podčiarkla.
Určite je preto jednoduchšie aj lacnejšie, vybrať si z ihličnanovej ponuky trebárs práve Mestských lesov, ktorá sa od dnešného dňa dostáva medzi zákazníkov. "Plán hovorí, že na trh dodáme okolo 500-600 kusov. Ponúkame smreky z prerezávok z Opátky - Kojšova a borovice špeciálne pestované na našich plantážach v Malej Lodine. O dva roky by sme chceli ponuku rozšíriť aj na nami dopestované jedličky," spomenula. Ceny stromčekov budú prijateľné. Smrek do 2-metrovej výšky bude stáť 150 Sk, od 2 do 3 m 200 Sk, od 3 do 4 m 300 Sk, borovica do 2 metrov 200 Sk, od 2 do 3 m 250 Sk, od 3 do 4 m 350 Sk. Kilo borovicovej čečiny vyjde na 30 Sk. Obchodné ceny a ceny za čierny nákup sú teda neporovnateľné.
Ing. Mižáková pridala aj niekoľko rád, čo urobiť, aby všetko dobre dopadlo a kvôli smreku či borovici neboli žiadne problémy. "Kto ho kúpi a musí prevážať z jedného miesta alebo mesta inam, mal by mať určite pri sebe doklad o zaplatení. Ak chcete, aby stromček ostal čo najdlhšie svieži, treba ho predtým, ako sa zmení na vyzdobený vianočný stromček, čo najdlhšie nechať v prostredí, kde je prirodzená vlhkosť. Čiže na balkóne, v horšom prípade v pivnici."
Na ihličnane, hlavne smreku, je dobré urobiť dole nový rez a namočiť ho do vody. Aj potom, keď je v izbe, stojan by mal mať miesto na vodu. "Stromček však netreba do držiaka stojanu celkom zatlačiť, musí v ňom byť medzera, aby mohol vodu piť. Niekto dáva do vody, aby ihličie tak skoro neopadalo, kuchynskú soľ. A ešte jedna rada. Skôr, ako stromček prichytíme skrutkami, je dobré dať na ich koniec vrchnáčiky od piva. Menej ho poškodíme," dodala.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Premiéra v Thálii
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári