Aby predali všetky staré zásoby, falšujú etikety o dátume spotreby
Minulý týždeň sme písali o tom, že v rámci cielených predvianočných kontrol pracovníci Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Košický kraj len v jedinej predajni v meste objavili hneď štyri nebezpečné výrobky. Ich predaj, čo je samozrejmé, pozastavili. Na predvianočný trh sústreďujú pozornosť i inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-mesto (RVPS). Nie vždy sa totiž dá hovoriť o serióznosti obchodníkov a o tom, že chcú zákazníkom predať len kvalitu.
Ako nás informoval riaditeľ RVPS MVDr. Vladimír Šalitroš, CSc. toho času preverujú upozornenie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR týkajúce sa čokoládových výrobkov, z ktorých boli odobraté vzorky do laboratória ŠVPÚ v Bratislave a už je aj výsledné posúdenie. Podľa neho sú výrobky nevhodné kvôli falšovaniu údajov a možnej následnej kontaminácii. V istej košickej predajni napríklad zistili, že staré čokolády, ktoré sa vlani nepredali, takže ostali ako skladové zásoby, niekto prelepil novými dolepkami. Samozrejme, s novými dátumami spotreby do 28. 2. 2007, takže na papieri vyhovujú konzumácii. Čo na tom, že nesú viditeľné stopy oxidácie a na čokoláde je biely povlak...
"Pri sťahovaní starých dolepiek informujúcich o zložení výrobku niekde spolu s dolepkou zošiel i obal z alumíniovej fólie. Ani to však nebola pre šikovného predávajúceho prekážka. Nové dolepky nalepil priamo na čokoládu. To, že čokolády nie sú vhodné na konzumáciu, lebo mohlo dôjsť ku kontaminácii vonkajším prostredím, je pre toho, kto to robil, zrejme podobne ako falšovanie údajov, nepodstatný detail." Podstatné je asi len to, ako zdôraznil MVDr. Šalitroš, nech sa všetko predá...
Naviac je v tomto prípade na základe spomínaného upozornenia Štátnou veterinárnou a potravinovou správou dôvodné podozrenie, že sa zakázané výrobky presúvajú z jednej predajne do druhej. Ide totiž o spoločnosť s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá má predajne vo viacerých väčších i menších mestách. A voči ktorej sa už vedie správne konanie kvôli falšovaniu údajov ešte v predveľkonočnom období.
"Zistení boli aj ´falšovaní´ Mikulášovia, na ktorých sa pôvodná etiketa s dátumom spotreby do 23. 11. 2006 odtrhla a dolepila etiketa s dátumom spotreby do 28. 2. 2007. Aj tieto figúrky sú predmetom našich kontrol v predvianočnom trhu. Smutné je, že falšované výrobky sú väčšinou predávané v drahých darčekových predajniach," doplnil MVDr. Šalitroš.
Gazdinky by si, ako pokračoval, mali dať pozor aj na kúpu tzv. varovej čokolády, lebo nie je varová ako varová. "Pokiaľ je pri názve výrobku uvedené, že je to čokoláda na varenie, treba si pozorne pozrieť informáciu o jej zložení. Ak neobsahuje minimálne 30 percent kakaa, nie je to varová čokoláda, ale len jej imitácia." Keď v predajni inú nemajú, len túto tzv. varovú a potom horkú čokoládu, inšpektori doporučuje kúpiť horkú, kde je obsah kakaa dodržaný.
"Viackrát sme už, aj v tlači, hovorili o tom, že my síce chodíme na kontroly, no všade byť nevieme. Zákazníci by preto aj sami mali byť kontrolórmi a poriadne si pozrieť, čo kupujú," radí MVDr. Šalitroš. Predídu tak nepríjemnostiam i zbytočným výdavkom, lebo nekvalitný výrobok zväčša vyhodia do smeti. A čo je najpodstatnejšie, predídu ohrozeniu vlastného zdravia a zdravia najbližších.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Premiéra v Thálii
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári