Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

S pani Zitou hovoríme o rituáloch, ktoré môžeme robiť počas blížiacich sa vianočných sviatkov Kto si vytiahne prsteň, bude bohatý, komu zostane

S pani Zitou hovoríme o rituáloch, ktoré môžeme robiť počas blížiacich sa vianočných sviatkov

Kto si vytiahne prsteň, bude bohatý, komu zostane cibuľa, bude veľa plakať

Pani Zita na Vianoce v Košiciach nebude. Preto sme sa u nej v pracovni zastavili s prosbou o vianočné rady už teraz. Zaujímalo nás aj, ako ona prežíva tento sviatočný čas.

- V spomienkach sa veľmi rada vraciam do detstva, keď sme chodili na koledy a spomínam na svoju mamičku, ktorej vďačím za veľa. Sviatky prežívam v rodinnom kruhu a teším sa na modlitbu, ktorú povie moja vnučka Karin. Vie krásne spievať, takže koleda v jej podaní, je pre mňa vždy veľkým emotívnym zážitkom. No a môj najmladší vnuk zasa prežije prvé Vianoce. Už sa na jeho reakcie všetci tešíme.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže čo nám poradíte na tento magický čas?

- Vianoce sú dňom zmierenia, to by sme si mali uvedomiť v prvom rade, a teda dbať o to, aby sa za stolom zišla rodina a najbližší priatelia. Vianoce Ježišove sú jedným z najkrajších sviatkov. Veľmi stará tradícia hovorí, že 24. decembra nemožno nič jesť, pokým sa na oblohe neobjaví prvá hviezda. Tá symbolizuje vianočnú hviezdu, ktorá zvestovala narodenie Ježiša. Ale poriadok robíme už od 15. 12. Môžeme maľovať, treba určite vyprať bielizeň, obrusy. Bezpodmienečne musíte kúpiť všetkým nové veci a aj novú sadu hrncov. Kto má včely, tak robí zo včelieho vosku sviečky, ktoré sa pália ráno 24. decembra. Na Štedrý deň, do východu slnka, varíme rituálne jedlo, volá sa Božie jedlo. Musíme pripraviť najprv živý oheň, to znamená že treba trieť drevo o drevo, alebo kameň o kameň a iskrou zapáliť drevo a ním potom možno aj plyn. Božie jedlo si pripravíme nasledovne. Pšenicu namočíme ešte večer. Pred východom slnka, podľa potreby pridáme ešte vodu, ďalej med, orechy a hrozienka. Varíme asi 45 minút. Pšenica je symbolom večného života, med zase šťastia svätých v nebi. Keď ju uvaríme, otvoríme okná i dvere, aby podľa starej viery priniesol Boh prichádzajúci na Zem do domu radosť, šťastie, dostatok a zdravie. Pripravuje sa tiež kompót z jabĺk, hrušiek a sliviek. Varíme všetko v nových hrncoch a nezabudnime na kapustnicu, ale bez klobásy. Na stole by malo byť 12 pôstnych jedál. Mali by sme ešte ráno posypať prah makom, aby do domu či bytu neprišla zlá, nečistá sila.

Skryť Vypnúť reklamu

Voľakedy sa na slávnostnú večeru nachystali dva stoly. Jeden pre duše a druhý pre ľudí. Na stôl určený pre duše zosnulých sa prestrie biely obrus a na rohy stola sa položia strúčiky cesnaku. Na druhý stôl pokrytý vianočným obrusom, ktorý by mal mať ale biely základ, dáme do prostriedku vianočný koláč, do ktorého zapichneme sviečku. Z Božieho jedla ešte pred svätou večerou, ak sú súčasťou našej domácnosti, najprv dáme psíkom a mačkám. Pri večeri sme oblečení v nových šatách, ktoré však nesmú byť čierne a to aj v tom prípade, ak osoba nosí smútok. Keďže nás čaká rok ohnivého prasaťa, radila by som oblečenie buď červené, alebo ružové. Večera sa môže začať, ako sme písali, až keď vyjde prvá hviezda. Prvý za stôl sadá gazda a až potom ostatní. Počas jedla môže vstať od stola len gazdiná, ktorá podáva jedlo. Pri stole sa nesmie hlasno hovoriť a ani sa hádať. Večeru začíname modlitbou. Nezabudnime zapáliť sviečku vo vianočnom koláči a dať dva taniere a dva poháre na stôl pre duše zosnulých. Do taniera položíme božie jedlo a do pohára nalejeme biele víno. Na stôl ešte postavíme pohár čistej vody a uterák. Z jedla a ani vína určených pre duše zosnulých sa nik nemôže ponúknuť.

Skryť Vypnúť reklamu

Na stole do pol noci z 12 chodov ani jedno okrem ryby neobsahuje mäso. Nemali by chýbať, okrem božieho jedla, napríklad kompót, kapustnica ale bez mäsa, plnená kapusta hríbmi, bobaľky sypané makom, fazuľa, šošovica, pirohy plnené nemäsitou plnkou, cvikla, rôzne upravené hríby, jedlá zo sóje a ovocie. Mäso si možno dať až po polnoci. Po večeri zo stola nič neupratujeme. Samotná večera by mala trvať tri hodiny. Sviečka, ktorú sme zapálili v koláči necháme dohorieť. O pol noci je čas si niečo želať. Naši prapredkovia verili, že o pol noci sa na Vianoce otvára nebo a nebeské sily splnia to, čo si želáme. Želania pravda musia byť len pozitívne. Kto má odo mňa Dávidovou hviezdu, nech ju nezabudne ukázať nebu, a niečo si želá. Ak nepôjdete na polnočnú omšu 24. decembra, určite tak urobte na druhý deň."

K Vianociam patrí aj veštenie. Uvediete niektoré?

- Pretože väčšina ľudí nie je bohatá, robí sa napríklad aj veľmi starý rituál, že do lavóra sa nahádžu mince a potom sa tou vodou umyjeme.

Uvediem aj ďalšie, ktoré môžu spríjemniť štedrovečerný čas. Napríklad s nitkami je pre tých, ktorí chcú vedieť, kedy sa vydajú či oženia. Zoberú sa nitky rovnakej veľkosti a zapália sa. Keď niť hneď zhasne, alebo dohorí iba do polovice, do roka sa osoba vydá.

Do čižiem položíme uhol, cukor, prsteň, cibuľu, pohár a zlatú obrúčku. Všetko zabalíme, aby sme predmety nevedeli odhadnúť podľa tvarov. Kto si vytiahne uhoľ, nebude mať veľké šťastie, naopak kto cukor, čaká ho sladký život, ak prsteň, bude bohatý, ak cibuľu bude veľa plakať, ak pohár čaká ho veselý život, no a na koho ostane obrúčka, ten vstúpi do manželstva.

Chlapec a dievča môžu po dvoch bokoch zápalkovej škatuľky dať zápalky. Zapália ich a pozerajú sa na ne. Ak sa naklonia jedna k druhej, tak zostanú spolu.

Čo môžeme a naopak čoho sa máme vyvarovať?

- Dievčatám do 17-tich rokov nemožno veštiť. Počas Vianoc nemožno pracovať, nemožno zabíjať zver, prinesie to nešťastie celej rodine. Nemožno ani šiť, v rodine môže niekto vážne ochorieť na oči. Nezabudnite ísť 25. decembra na návštevu, alebo prijať hostí. Požehnaním je ak vás na návšteve prídu požiadať chudobní o pomoc. Ak na Vianoce pečiete, do koláča dajte mincu. Komu sa ujde koláč s mincou, bude mať šťastný budúci rok. Sen ktorý sa prisnije na 25. decembra je veštiaci. Aby ste ho nezabudli, položte si sviečku na podlahu pri hlave a nedotknite sa čela.

Pani Zita nás požiadala tlmočiť šťastné Vianoce čitateľom Košického večera a odkaz, že je v duchu so všetkými, ktorí ju požiadali o pomoc.

Astrológ P. Mišík o blížiacich sa Vianociach

Pretlak emócií aj chuti do jedla

Astrológa Petra Mišíka sme sa spýtali, aký darček nám nadelili hviezdy. Čo sme sa dozvedeli? "Vianoce prinášajú silný duchovný vplyv, veľkú inšpiráciu dobra smerujúcu nahor ku širokej pospolitosti a verejnosti. Útechu v modlitbách a rozjímaní by mali hľadať osamotené bytosti, rozvedení jedinci a duchovne vyspelí ľudia. Opozícia Mesiaca so Saturnom prináša nebývalú potrebu nehy, úsmevu, a ak nie aktívnej, tak aspoň platonickej lásky. Rozdávať nehu a lásku by mali všetky pozemské bytosti. Nezáleží na drahých daroch, z nebeského pohľadu sa vysoko hodnotia aj myšlienky prinášajúce lásku, dobro a pokoj. Ovplyvňuje to Mesiac, ktorý je v konjunkcii s Neptúnom. Jupiter v konjunkcii s Marsom a v kvadráte s Uránom varuje všetky znamenia pred prejedaním sa a pozor na neprimerané nadšenie. Radím nerobiť činnosti, ktoré škodia telu.

Krásne prežité Vianoce majú Vodnári, Blíženci a Váhy. Ryby svojou snahou pomáhať konkrétnym osobám si mierne obmedzujú svoju pôsobnosť. Barani nezmeškajú ani minútu z vianočných osláv. Býci sa realizujú viac v kolektíve a pri materiálne hodnotných daroch. Blíženci sa dokážu prispôsobiť každému stvárneniu Vianoc. Raci sa najlepšie potešia v kruhu svojej kompletnej rodiny. Levi môžu byť mierne zaskočení všestrannosťou tohoročných osláv. Panny sa len rozdávajú, čistia, upratujú a pripravujú, aby všetko bolo na svojom mieste. Váhy sa dokážu povzniesť až do nebeských výšin. Škorpióni ako vždy aj teraz objavia skryté darčeky a je ťažké niečím ich prekvapiť. Strelci oberú to najlepšie a najviac radosti budú mať z intelektuálnych a cestovných potrieb. Kozorožci, vďaka postaveniu Venuše v ich znamení majú zaručený obdiv, pohodlie a lásku. Vodnári hľadajú svetový najvýhodnejší smer svojho dobrého pôsobenia.

S tarotmankou Eliškou Vysloužilovou sme skúmali, koho a čím obdarovať

Najväčším darčekom je v tomto roku rodina

Prvý tarotový výklad jednoznačne potvrdil, že urobia dobre všetci tí, ktorí sa rozhodnú stráviť vianočné sviatky v širokom rodinnom kruhu. Mladí by mali byť inciátormi veľkých rodinných stretnutí. Dôležité ale je vopred sa dobre pripraviť, hrozí totiž nervozita prameniaca z nedôslednosti a načrieť v spomienkach len do pozitívneho, pretože ako karty ukázali, každá hádka by mohla veľmi gradovať. Ozdoby na vianočnom stromčeku by mali byť tradičné, zo šúpolia, orechov, jabĺčok, alebo vlastnoručne vyrobené. Komu a čo darovať pod stromček? Tak to nám opäť prezradili tarotové karty pani Elišky.

BARANI: Večer ich zastihne vo zvláštnej nálade. Po vybalení darčeka sa budú chcieť utiahnuť kdesi do kúta, alebo svojej izby. Tieto Vianoce by som pre deti doporučila stavebnice, lode, či lietadlá, ktoré si môžu zlepiť, mužom tiež niečo čo by mohli skúmať, zostavovať, slovom hračku pre dospelých a pre ženy aj šperk.

BÝCI: Rodina pre nich bude nado všetko a potom dobré jedlo. Darčekom by pre pánov mohlo byť veľmi kvalitné francúzske červené víno, pre dámy luxusná bonboniéra. Nič nepokazíte citovo presiaknutým románom alebo DVD s rodinným filmom. Časť Býkov ocení umenie premknuté intelektuálnymi úvahami.

BLÍŽENCI: Možno pôjdu tráviť sviatky mimo domov, ale v každom prípade ich darčekom sú aj návštevy blízkych osôb. Tohto roku ich obzvlášť poteší všetko, čo súvisí s umením, ďalej starožitnosti a ak darčeky navyše budú nejako súvisieť s ich prirodzenou radosťou cestovať a poznávať, máte vyhrané.

RACI: Tieto zväčša rodinné bytosti podľahnú neuveriteľnej pohodlnosti, preto by si naozaj mali nachystať všetko deň dopredu a aj z darčekov sa im zapáčia tie, ktoré im navodia pohodlie a pohodu. Takže niečo čo im pomôže vychutnať si lenošenie. Hrubá zaujímavá kniha, deka, vankúše, pohodlná sedačka.

LEVI: Nebudú to mať ľahké. Nie všetko bude prebiehať tak, akoby chceli. Pre nich by bolo najväčším darom, keby požiadali o odpustenie. Ak tak urobia, nervozita a napätie z nich spadne. Urazená pýcha odíde a nájdu seba. Potešia sa darčeku, ktorý súvisí s informatikou a informáciami. Môžete vybrať literatúru faktu, alebo aj nový počítač.

PANNY: Na Vianoce budú vo svojom živle, mali by ich prežiť ako veľmi šťastné, budú prekypovať energiou, neopustí ich chuť variť, piecť. Najviac by ich potešili darčeky súvisiace so zdravím a s čistotou. Takže navštívte lekárne a kúpte produkty podporujúce zdravie, alebo drogérie či špecializované predajne s kvalitnou kozmetikou.

VÁHY: Najradšej by boli samé. Stiahli by sa do ústrania, alebo sa vydajú do prírody, možno i na cestu za milovanou osobou. Potešíte ich kvalitným cestopisom, historickým románom, môžete vybrať aj DVD s podobnou problematikou. Viac ako inokedy budú myslieť na rodinné tradície.

ŠKORPIÓNI: Budú veľmi precitlivení a to v celej škále emócií od zlosti až k slzám. Dajte im veľa lásky. Keďže sa budú vracať do spomienok, skúste im zohnať nejaký krásny album, alebo niečo čo súvisí s vodou - krásne mušle, zamyslite sa aj nad predmetmi, ktoré súvisia s mystikou a ďalekými krajnami.

STRELCI: Môžu sa tešiť na priam ideálne sviatky a prejaví sa aj ich trocha neposedná povaha a chuť ísť na cesty. Mnohí odídu na Vianoce do cudziny. Potešia sa z každého darčeka, ale ženy napríklad najviac osloví značkový elektrospotrebič alebo šperk.

KOZOROŽCI: Ak sa zíde celá rodina budú šťastní, len si trošku musia strážiť jazyk, ale inak im obdobie praje. Poteší ich všetko, čo je z dreva, najmä predmety dlhodobej spotreby, ale aj šaty majúce výnimočné čaro, luxusné predmety do kuchyne. Vyberajte originalitu, majte na pamäti estetiku. Kozorožci nepohŕdnu ani literatúrou zaoberajúcou sa duchovnom.

VODNÁRI: Veselosť, humor, nadhľad to im nadelili tarotové karty. Vyskytnú sa síce aj nie dobré situácie, ale oni ich tentokrát prekonajú mávnutím ruky. Darujte im niečo, čo im k ich vynikajúcej nálade pristane. Žartovný predmet, niečo vtipné a milé. Potešia ich aj polodrahokamy a drahokamy veľmi ocenia.

RYBY: Z celého zverokruhu budú mať najťažšiu situáciu, nesmú ostať v žiadnom prípade samotné, lebo ich premkne príliš silná depresia. Rybky píšte o nešťastnej láske, píšte o tom čo vás trápi. Ak máte v rodine Rybku, neľutujte jej dať nádherný darček. Zaslúži si to. Vonné oleje, ako bergamot, ktoré stimulujú psychiku by určite nemali chýbať.

Stranu pripravila: Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 558
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 192
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 525
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 449
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 724
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 618
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 256
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 186
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 097
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.
Koronakríza pokračuje, daňové opatrenia sa ale vrátili naspäť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop