v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice osemnásť mladistvých pod vplyvom alkoholu, v tomto roku ich už bolo vyše tridsať.
"Nedávno to bolo dievča po maturitnom večierku v bezvedomí," povedala nám hovorkyňa DFN Veronika Krausová. "Zdravotnú pomoc jej poskytli na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny DFN, dievčine namerali 3,3 promile alkoholu."
V súvislosti s opitými ľuďmi mnohých zaujíma, kto vlastne uhrádza náklady za im poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Len nedávno sa na Slovensku objavil prípad, keď zdravotná poisťovňa žiadala takmer 20-tisíc korún od rodičov tínedžerky, ktorú dávali do poriadku v nemocnici po vypití enormného množstva liehovín.
"Po ukončení liečby dieťaťa posielame celú dokumentáciu do zdravotnej poisťovne. Peniaze za poskytnutú zdravotnú starostlivosť od rodičov nežiadame," zdôraznila V. Krausová.
Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) sme sa opýtali, či a ako vymáhajú peniaze od ich pistencov, ošetrených pod vplyvom návykovej látky.
"Podľa zákona má zdravotná poisťovňa právo uplatniť si voči poistencovi nárok na úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu, alebo v dôsledku užitia návykovej látky. Poistenec je v takom prípade povinný uhradiť pisťovni náklady na zdravotnú starostlivosť a službu súvisiacu s jej poskytnutím," informovala nás hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Podľa jej slov poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je zo zákona povinný spomínané porušenia zo strany poistenca hlásiť zdravotnej poisťovni.
"Prípady, keď poisťovňa vymáha náklady v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia návykovej látky, sa vyskytujú iba ojedinelo. Každý prípad sa posudzuje individuálne a okolnosti, za ktorých došlo k porušeniu, sa dôkladne zvažujú. V prípade maloletých osôb sa náklady môžu vymáhať od rodičov, ak zanedbali náležitý dohľad, prípadne od tretích osôb z titulu zavinenia tretej osoby," dodala P. Balážová.
Základom na preukazovanie je hlásenie poskytovateľa a skutočne vynaložené náklady. Ďalšie dôkazné prostriedky sú individuálne. Od zápisov v zdravotnej dokumentácii až po vysporiadanie s námietkami poistenca. Finančné náklady na liečbu človeka pod vplyvom návykovej látky sa odvíjajú od dĺžky jeho hospitalizácie a poskytnutej zdravotnej starostlivosti.
Veľa ľudí pod vplyvom návykových látok ošetrujú aj vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura na Rastislavovej ulici. Ako nám povedala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, "v našom zdravotníckom zariadení neprijímame pacientov len z dôvodu, že sú opití, dôvodom na ich hospitalizáciu môže byť výlučne nejaký zdravotný problém. Stav bezvedomia alebo zranenie. V zmysle metodického usmernenia vydaného Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hlási nemocnica príslušnej zdravotnej poisťovni, že úraz alebo iný zdravotný problém poistenca vznikol v dôsledku požitia návykovej látky. V takom prípade výkony uhradí zdravotná poisťovňa a následne ich môže vymáhať od poistenca".
Rámček: Záchranná služba Košice
Službukonajúce posádky vozidiel košickej záchranky doslova soptia pri pohľade na nehybne ležiace telá na chodníkoch, lebo už pri zbežnej obhliadke im je jasné, že povezú do nemocnice ďalšieho opilca. Ako postupuje vedenie ZS v takýchto prípadoch pri platbách za poskytnuté zdravotnícke úkony?
"Ak má človek pod vplyvom alkoholu pri sebe kartičku poistenca, platí to poisťovňa," povedal nám Jaroslav Krempašský, námestník riaditeľa ZS. "V opačnom prípade vymáhame peniaze od konkrétneho človeka. Dosť veľa opitých pochádza zo sociálne slabších skupín, peniaze teda od nich nedostaneme krátko po liečbe ani exekučne. My to však dlhodobo držíme v evidencii a keď sa dotyčný niekde zamestná, potom za ním príde exekútor. Evidujeme u nás prípady aj spred 15 rokov."
Rámček: Vplyv alkoholu na duševné zdravie
Poruchy nálad, depresie, úzkosť, sebaľútosť, precitlivenosť, zlosť, agresivita, nenávisť, impulzivita, nedostatok sebaúcty, nízke sebahodnotenie.
Ochorenia zapríčinené alkoholom
Rôzne úrazy, gastritída, vredy, hnačka, choroby pečene (50-70 percent cirhóz zapríčiňuje alkohol), vysoký krvný tlak, ateroskleróza, zápaly pľúc a priedušiek, zhubné nádory (rakovina pečene a pankreasu), organické poškodenia mozgu, epilepsia, znížená plodnosť, impotencia, znížená imunita organizmu, kožné choroby.
Čo vraví zákon
V pohostinstvách nesmú predávať, a teda ani nalievať alkohol mladším ako 18 rokov. V praxi to však funguje tak, že alkohol kúpi aj pre neplnoletých ten z partie, ktorý už spĺňa vekové kritérium. Vtedy však preberá na seba plnú zodpovednosť nielen za umožnenie pitia alkoholu mladistvým, ale aj za to, čo v opilosti urobia.
Mladiství opilci - rekordmani v DFN
- absolútny rekordman v DFN - 15-ročný chlapec prijatý vlani so 4,22 promile alkoholu v krvi
- tohtoročná (zatiaľ) rekordmanka - maturantka s 3,3 promile alkoholu v krvi
- najmladšie opité hospitalizované dieťa malo štyri roky
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári