pracovníci mohli vykonať pravidelnú údržbu expozície tatranskej fauny a flóry.
Za takouto „suchou" spravodajskou správou si čitateľ môže predstaviť napríklad utieranie prachu alebo spočítavanie exponátov, či náhodou nejaký nechýba. V skutočnosti sa ale za na prvý pohľad nie veľmi vábnym pojmom údržba skrýva viacero zaujímavostí.
Údržba rastlinných exponátov spočíva v tom, že sa nahradia novými. „Vysušená rastlinka počas roka vybledne tak, že je ju potrebné vymeniť," povedala nám vedúca expozície tatranskej flóry Jana Černická. Umelé farbivá alebo podobné metódy na odstránenie bledosti sa nepoužívajú. Oproti minulým rokom, kedy sa rastlinky klasicky lisovali ako v herbároch, možno teraz v múzeu obdivovať trojrozmerné kúsky. Ako je to možné, vysvetlila J. Černická. „Rastliny sušíme v perlite, je to niečo podobné ako rozdrvený polystyrén. Jeho guľôčkami sa rastlinka postupne obalí, až kým nepreschne."
Hlavnú vinu na blednutí exponátov podľa preparátora Rudolfa Kubalu nesie ultrafialové žiarenie slnečného denného svetla. „Tento problém sme eliminovali zakrytím okenných výkladov plagátmi zobrazujúcich prírodné pozadie. Okrem toho, že sme takto značne obmedzili prenikanie svetla, takisto sme takto umiestnili živočíšne exponáty do biotopov (najmä meniacich sa nadmorskou výškou - pozn. redakcie), v ktorých žijú.. Tento systém už používame dva roky a podľa doterajších skúseností sa uplatnil. Umelé svetlo exponátom nevadí."
Napriek tomu niektoré okná v hale ostali, preto rastlinky treba vymieňať tak či tak. Zvieracie exponáty však blednú pomalšie. R. Kubala, ktorý sa na na pôde výskumnej stanice a múzea pohybuje už 40 rokov, podčiarkol, že v múzeu sa nachádzajú len uhynuté alebo zranené zvieratá, ktorým už nebolo pomoci.
Ďalšou zaujímavou metódou, ktorú z času načas v múzeu použijú, je vydymenie celej haly špeciálnymi látkami. Robí sa to kvôli moliam a inému drobného hmyzu, ktorý sa usadil v kožušinách zvierat. „V hale je však prirodzene zima, ktorá tomuto hmyzu nepomáha. Aj preto vydymovanie nie je až tak potrebné," ozrejmil R. Kubala. Ide o to, že vydymovanie je založené na chemickom základe a pri jeho realizácii treba dôkladne dodržiavať bezpečnostné štandardy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári