prezentovali až o rok neskôr. Medzi stredoškolákmi sa prvé národné kolo konalo len minulý rok v Bratislave, ale zdá sa, že doterajším pretekárom rastie konkurencia. Potvrdili to výsledky krajského kola stredoškolákov, ktoré sa po prvý raz konalo v Prešove.
Súťaž Silná ruka 2006 sa konala v telocvični Fakulty výrobných technológií TU Košice so sídlom v Prešove. Zmerať si sily prišli tímy z 15 stredných škôl na východe Slovenska. No ani dievčatá nenechali nikoho na pochybách, že aj v tomto chlapskom športe s nimi musia rátať. Medzi 79 mladými mužmi bojovalo aj 18 dievčat. "Veľmi sa mi tu páči, skvelá atmosféra. Bojujeme síce v nižšej váhovej kategórii, ale myslím si, že sme rovnako dobré ako chlapci," reagovala počas súťaže Anna Franková. Zrejme to neboli len slová do vetra, lebo v kategórii do 60 kilogramov získala prvé miesto. V druhom tíme, nad 60 kg zvíťazila Lucia Ondo-Eštoková.
Medzi chlapcami sa osvedčila najmä kategória do 65 kilogramov. V nej totiž súťažilo najviac pretekárov. Najlepší z nich bol Patrik Kontura, ale všetky váhové kategórie, teda až nad 80 kilogramov, mali svojich víťazov. "Nevedel som si predstaviť, ako prebieha takáto súťaž. Vidím to po prvý raz a musím sa priznať, že som si najprv myslel, že je to len taká chlapská frajerina, ale teraz som prekvapený. Už viem, že je to seriózny šport," podelil sa s nami o dojmy jeden z bardejovských učiteľov, ktorý na súťaži sprevádzal žiakov.
Podujatie zorganizovala Slovenská asociácia pretláčania rukou (SAPR) v spolupráci s FVT a riaditeľom súťaže Gabrielom Harčarikom. Opýtali sme sa ho teda, či je s podujatím spokojný a či splnila očakávania. Študentské súťaže sa totiž doteraz konali len v Bratislave, v Košiciach, v Revúcej, Žarnovici, dokonca aj v Bardejove. Vari aj preto bol kolektív zo Združenej strednej školy na Štefánikovej ulici v Bardejove absolútnym víťazom tejto súťaže. Získali najvyšší počet bodov. "Som spokojný po každej stránke. Najmä z toho, že mladí sa za taký krátky čas dokázali zapáliť pre tento šport. Bojovali s takým zápalom, že atmosféra bola porovnateľná s ligovými súťažami. Viacerí z týchto pretekárov by po pri pravidelnom tréningu mohli reprezentovať aj na vyšších súťažiach," zhodnotil G. Hračarik.
Netajil, že má ambíciu založiť medzi vysokoškolákmi armwrestligový klub. V tejto myšlienke ho podporujú aj manželia Kissovci a Tomáš Malý z Fakulty športu na Prešovskej univerzite. "Verím, že nájdeme dosť záujemcov, ktorí sa nadchli pre tento silovo-úpolový šport. Myslím, že existencia klubu nie je nemožná už aj preto, lebo ide o finančne, materiálne aj priestorovo nenáročný šport," dodal G. Harčarik.
Mimochodom, tento rok sa konali majstrovstvá sveta v anglickom Manchestri a organizátori zaznamenali rekordný počet štartujúcich. Slovensko reprezentovali 11 muži a 2 ženy. Naša výprava doniesla domov sedem medailí. Vari najcennejšia bola medaila Ľubomíra Jagnešáka, ktorému sa vo finále podarilo poraziť niekoľkonásobného majstra sveta Cvetana Gaševského.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári