nové. Hneď po príchode sa zamestnal ako strážca na parkovisku. Neskôr asi rok kuchárčil v jednej z pražských pizzerií. Ako priznáva, začiatky boli ťažké. Drahé bývanie a zálohy na nájomnom vopred, boli pre mladého chalana neľahkým orieškom. Hoci ho práca bavila, niečo mu stále chýbalo. Tento 23-ročný Krompašan je totiž vyučeným lesníkom. Študoval v Prešove. V malom takmer 9000 mestečku na Spiši bolo z bytu do lesa doslova na skok. Miliónová česká metropola však nedáva veľa možností na čerstvý vzduch a každodenné prechádzky lesom. Tie sa stali skutočnými vďaka inzerátu v novinách. Dnes je Milošovým zeleným kráľovstvom 300 hektárový les uprostred pražskej džungle v Prahe 9 a okolí. Spolu so svojim zamestnancami troma lesnými mechanizátormi a troma robotníkmi sa stará o túto zelenú plochu v miliónovej Prahe.
Milošov deň začína o pol šiestej ráno. Po raňajkách nasleduje cesta do práce a každodenné povinnosti. Život lesa sa tu riadi lesným hospodárskym plánom (LHP) stanoveným na 10 rokov. Ako Miloš zdôraznil, už učiteľ pestovania lesov im vtĺkal do hlavy, že LHP je pre lesníka bibliou. "Počas októbra až marca je v lese čas vegetačného pokoja. V tomto období sa v lese robia výchovné a obnovné zásahy od prerezávok, prebierok až po holoruby . V máji nastupuje zalesňovanie, vylepšovanie lesa, ožínanie kultúr v parkoch sekanie trávy. Pred zimou je to zasa náter stromčekov a stavba ohrádok, ako ochrana proti lesnej zveri. Odhrňovanie či posypávanie ciest. Jednoducho každý rok sa urobí desatina hospodárskeho plánu. Toto všetko zaevidujem a koncom každého mesiaca to posielam v elektronickej podobe na ústredie pražských lesov," zasväcuje z časti do svojej práce Miloš. I keď ten sa riadi plánom, príroda plány nepozná a pripraví aj udalosti mimo scenára. "Tohto roku prišla dosť silná búrka s vetrom. V časti zvanej obora Satalice víchrica postrhávala a vyvrátila stromy," približuje.
K Milošovmu zelenému kráľovstvu okrem lesa patria aj parky. Starosť o lavičky, vtáčie búdky, posedenia či pieskoviská tiež patrí k jeho povinnostiam. Samozrejmosťou je poriadok v parkoch. A práve to môže byť niekedy problémom. Parky totiž obľubujú aj pražskí bezdomovci. Sú jednoducho ich druhým (či jediným?) domovom. "Obchádzajú všetky parky v meste. Raz sú pri mne, inokedy v susednom parku. Je ťažké ich vyhnať. Ak ich aj pošlete preč, po čase sa vrátia. Našťastie nie sú agresívni a nerobia problémy. Až na ten neporiadok," zdôrazňuje Miloš.
Práve tento Krompašan sa podieľal na záchranných prácach po ničivej víchrici, ktorá sa prehnala Vysokými Tatrami pred dvoma rokmi. "Pražský magistrát vtedy poslal pomoc Slovensku i Tatrám. Išli sme tam so skupinou 13 ľudí. Ako ťažbári sme pomáhali s traktorom vypratávať cesty a tak umožniť v ďalšej fáze pracu harvestorom . Bola to ťažká a smutná práca. O to smutnejšie bolo, keď nám na 13 deň zmizol z večera do rána traktor. Bol zamknutý v jeden záhrade a ráno tam už nebol. Neskôr sa našiel rozobraný na kusy," približuje nepríjemnú skúsenosť.
Okrem vysokých veží pražských historických budov sa v meste týčia aj lipy, jasene, agáty, borovice, duby....to všetko vidieť v pražských lesoch. Práve posledne spomínaných dubov je najviac v časti Xaverovský háj. Je to najkrajší les so 100 -120 ročnými dubmi. Kus krásnej nedotknutej prírody. Ako Miloš priznáva pri tejto práci sa jednoducho našiel. Práca je zároveň i jeho koníčkom a to ho napĺňa. Aj svoju budúcnosť spája s týmto lesom. Veď v budúcnosti by mu mala pribudnúť aj vlastná hájovňa. Dnes býva v podnájme so svojou priateľkou, ktorá si tiež v Prahe našla prácu. Ako Miloš prezradil, je krajšie žiť v dvojici aj problémy sa vyriešia jednoduchšie a rýchlejšie, ako keď človek býva a žije sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári