mesačnej platby vo všetkých sadzbách, ktoré majú zákazníci Východoslovenskej energetiky (VSE) k dispozícii. U najviac používaných však zníženie predstavuje len korunu.
"V sadzbách, kde má VSE najviac zákazníkov (Štandard Maxi a Štandard Mini), došlo k miernemu poklesu priemernej ceny vďaka poklesu stálej mesačnej platby. Variabilná zložka ceny sa v týchto sadzbách medziročne nezmení, pričom v týchto sadzbách odoberá elektrinu 84 percent odberateľov," vyjadrila sa hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.
V praxi to bude znamenať, že stála mesačná platba v prípade spomínaných vysokotarifných sadzieb poklesne. Užívatelia Štandard Mini zaplatia mesačne 30 Sk a Štandard Maxi 149 korún. Ide o jednotarifné sadzby, pričom Mini je výhodná pre ľudí, ktorí spotrebujú ročne do 1 298 kWh elektriny a Štandard Maxi je smerovaná ľuďom s vyššou spotrebou. Samotné platby za jednu kilowatthodinu sa nemenia a predstavujú pre Štandard Mini 4,50 Sk/kWh a Štandard Maxi 3,40 kWh/Sk. Všetky ceny sú bez DPH.
V sadzbách zložených z dvoch taríf, nízkej a vysokej, dôjde v roku 2007 k nárastu ceny za elektrinu v nízkej tarife o 0,30 Sk za 1 kWh. Dvojtarifné sadzby si volia hlavne domácnosti, ktoré majú vysokú spotrebu elektriny, a tak môžu napríklad v noci využívať lacnejší odber elektriny.
"Rast ceny elektriny v nízkej tarife je spôsobený predovšetkým vyššou nákupnou cenou elektriny od výrobcov. Vzhľadom na zníženie stálej mesačnej platby a ceny elektriny vo vysokej tarife však priemerná cena v sadzbách AKU klesne o viac než 6 percent (AKU Mini), resp. menej ako 4 percentá (AKU Maxi). V týchto sadzbách odoberá elektrinu 14 percent odberateľov," vysvetľuje A. Danihelová.
Dvojtarifná sadzba AKU Mini je vhodná najmä pre odberné miesta s elektrickými akumulačnými spotrebičmi. Pre AKU Mini je pre budúci rok stanovená stála mesačná platba na 180 Sk a cena 1 kWh vyjde na 3,90 Sk (v roku 2006 bola 4,50 Sk) vo vysokej tarife a v nízkej na 2,10 Sk (v roku 2006 - 1,80 Sk). U AKU Maxi cena stálej mesačnej platby pre budúci rok predstavuje 268 Sk, vo vysokej tarife vyjde jedna kWh na 3,10 Sk (rok 2006 - 3,40) a v nízkej na 2,10 (rok 2006 - 1,80 Sk).
Navyše v sadzbách Štandard a AKU Maxi majú nevidiaci možnosť zníženia stálej mesačnej sadzby po predložení potvrdenia od Únie nevidiacich Slovenska.
Zákazníci sadzby Komplet budú mať naďalej najnižšiu jednotkovú cenu zo všetkých produktov VSE pre domácnosti. Táto sadzba je dvojtarifná a je určená odberateľom s elektrickým priamovýhrevným vykurovaním, či miesta s tepelnými ohrievačmi.
"V tejto sadzbe odoberajú elektrinu menej ako 2 percentá zákazníkov z domácnosti. Dochádza tu k nárastu priemernej ceny elektriny o 9 percent. Dôvodom je okrem vyššej nákupnej ceny od výrobcov aj zmena proporcie stálej a variabilnej mesačnej platby tak, aby boli zreálnené náklady VSE na tento produkt. Nárast priemernej ceny v sadzbe Komplet je spôsobený štruktúrou ceny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári