Korzár logo Korzár Košice

Bodyguard by mal byť čo najnenápadnejší, tvrdí Srb Branimir Šegvič, ktorý sa tejto práci venuje už 30 rokov

Keď ochraňoval Michaela Jacksona, na ušiach mal tlmiče a celý vibroval Kevin Costner a Whitney Houston. Ona speváčka, on jej telesný strážca.

Keď ochraňoval Michaela Jacksona, na ušiach mal tlmiče a celý vibroval

Kevin Costner a Whitney Houston. Ona speváčka, on jej telesný strážca. Odvážny, neohrozený a silný. V čiernom obleku a čiernymi okuliarmi pôsobí tajuplne a vzbudzuje rešpekt. Bravúrne zvláda zložité a životu nebezpečné situácie. Takéto je filmové stvárnenie bodyguarda. Ako v mnohých prípadoch, aj v tomto, vyzerá skutočnosť omnoho menej efektne. Potvrdil nám to Branimir Šegvič, pôvodom zo Srbska, ktorý prišiel do Košíc vyškoliť slovenských osobných strážcov. Ako inštruktor rôznych bojových štýlov, špecializujúci sa na ochranu osôb, vychoval už mnoho bodyguardov a sám sa touto prácou živil. Do Košíc prišiel na pozvanie šéfinštruktora RL školy wing chun kung fu, Róberta Ludvika

SkryťVypnúť reklamu

"Princíp bodyguardstva je v tom, že musíte detekovať, kde je najväčšie nebezpečenstvo a chrániť osobu," vysvetľuje odborník s 30-ročnými skúsenosťami mladým mužom, zväčša príslušníkom špeciálnych jednotiek a iných ozbrojených zložiek plynulou angličtinou. "Vašou najväčšou úlohou nie je bojovať, ale ochraňovať. Ako bodyguard musíte rozmýšľať inak ako policajt a nie ako keby ste ochraňovali sami seba."

Vzápätí simuluje rizikovú situáciu a spomalene predvádza chvaty, ako útočníka spacifikovať tak, aby osobu čo najefektívnejšie ochránil. Muži sa ho po ukážke snažia čo najvernejšie napodobniť. Dôraz sa kladie na všetko. Na ťažisko tela, či prenášanie váhy z jednej nohy na druhú, na správny smer, či rýchlosť ruky. Skúša sa obrana proti útočníkovi bez zbrane, so zbraňou, s nožom, strelnou zbraňou a rôzne ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Títo muži nie sú žiadni začiatočníci. Výuku boja majú v popise práce a okrem toho sa bojovým umeniam venujú aj v rámci voľného času a pôsobia ako inštruktori. Väčšina z nich, si absolvovaním výuky o ochrane osobnosti chce rozšíriť svoje vedomosti. A okrem toho, možno ich niekedy v budúcnosti aj zužitkujú.

Vyštudovaný ekonóm

Špecialista na ochranu osôb, 50-ročný B. Šegvič, je vyštudovaný ekonóm so zameraním na politické vedy. Pochádza z Belehradu, odkiaľ v čase komunistickej diktatúry odišiel do USA. Tam 20 rokov pracoval ako novinár, niekoľko rokov ako diplomat a popri tom sa venoval výcviku a štúdiu bojových umení. Zasvätil im už dobrých 30 rokov. Vychádzajúc z vlastných skúseností vytvoril efektívny systém ochrany osoby, pozostávajúci nielen z rôznych bojových grifov, ale aj taktiky, tréningu postrehu i ďalších psychologických schopností potrebných pre túto prácu.

SkryťVypnúť reklamu

B. Šegvič pôsobil v rôznych krajinách sveta. Samozrejme v USA, Anglicku i Austrálii. Umeniu osobnej ochrany učil ľudí z ozbrojených zložiek v rôznych krajinách. Okrem Slovenska aj v Poľsku, Maďarsku, Taiwane i v rodnom Srbsku. "V Európe je nezvyčajné navštevovať semináre či kurzy bojového umenia. Ale v Amerike je bežné, že človek z FBI ich absolvuje preto, aby sa neustále zlepšoval." Výcvik profesionálneho bodyguarda trvá priemerne rok a pol i viac. "Závisí to od toho, koľko času týždenne človek svojmu cieľu venuje a od jeho pripravenosti. Ľudia, ktorí sa venujú bojovým umeniam, majú na takýto výcvik lepšie predpoklady."

Skutočný bodyguard vyzerá úplne inak, ako ho zobrazujú filmoví tvorcovia obdarení nadmernou dávkou fantázie. Nemusí to byť žiadny statný dvojmetrový chlap. Väčšinou ide o výzorovo priemerného človeka, ktorý sa nevymyká z radu. Výškou ani muskulatúrou. "Nemá zbytočne pútať pozornosť, mal by byť čo najnenápadnejší, nie ako vo filmoch, kde ho zobrazujú v čiernom oblečení s čiernymi okuliarmi," prevracia B. Šegvič všeobecnú mienku naruby. "Vysokí a veľkí muži priveľmi upútavajú zjavom a nie sú dostatočne rýchli. Preto sa pre túto prácu väčšinou nehodia."

Výškové rozmedzie pri výbere bodygardov teda nehrá žiadnu úlohu. Kľudne môže byť ochrancom aj 160 cm minichlapík. "Nesmie však byť tučný, pretože musí byť ohybný, pružný a trénovaný. Samozrejme, neočakávajú sa od neho vrcholové športové výkony, ale musí dokázať vybehnúť po schodoch bez toho, aby sa zadýchal." Oveľa dôležitejšia je psychologická stránka človeka. "Bodyguard sa často nachádza v stresových situáciách, preto to musí byť človek, ktorý sa dokáže so stresom vyrovnať. Aj to sa však dá naučiť. Na to sú špeciálne tréningy s psychologickou prípravou."

Ak si niekto myslí, že bodyguard je len nejaký "pohlupší" človek, ktorý sa nevie poriadne uživiť inak, treba ho rýchlo vyviesť z omylu. Profesionálny špičkový telesný strážca musí vedieť logicky a pohotovo rozmýšľať, aby vedel predvídať nebezpečné situácie a odhadnúť ich vážnosť. Nemôže sa stať, že zaútočí na niekoho, kto chce jeho zverencovi len podať ruku. Musí mať dobrý postreh, pretože musí vidieť aj skryté súvislosti a jemné nuansy. Keďže jeho úlohou je byť so svojim chránencom všade, ovládanie bontónu a spoločenského protokolu je nevyhnutnosťou.

Nie je to film

Bodyguard nechráni len pred fyzickým, ale aj slovným útokom. Preto by mal byť aj schopným "psychológom". "Jeho úlohou je chrániť klienta pred potupou, hanbou, ponížením od kohokoľvek, napríklad pred novinármi alebo špeciálne pred paparazzmi. Všetci títo ľudia potrebujú komunikovať s médiami a verejnosťou. A je veľmi ťažké rozoznať, kedy chce ešte klient rozprávať a kedy už nie. Kedy sa prekračuje hranica únosnosti a vedieť takého človeka diplomaticky stopnúť."

A to nie je všetko. Elementárnou znalosťou bodyguarda je vedieť poskytnúť prvú pomoc a výborne ovládať motorové vozidlo. Klienta musí nielen chrániť vlastným telom, ale základnou úlohou je zabrániť útoku a uniknúť. "Netreba to brať tak, ako to vidieť v amerických filmoch, že bodygardi vytiahnú pištole a strieľajú ako blázni. V skutočnosti to tak nie je. Ak dôjde k situácii keď je nutné použiť zbraň, znamená to, že akcia bola veľmi zle pripravená."

Treba si uvedomiť, že osobný ochranca je z hľadiska zákona voči útočníkovi v oveľa nevýhodnejšej situácii, ako človek, ktorý bráni sám seba a koná v sebaobrane. Ak útočníkovi ublíži, môže byť trestne stíhaný. "Sú tam nejaké výnimky zo zákona pri chránení ústavných činiteľoch, ale pri chránení obyčajných ľudí, napr. biznismenov, takáto výnimka neplatí." Použiť zbraň môže ochranca len vo výnimočných prípadoch a na miestach, kde je riziko útoku vysoké. "Napríklad v Iraku, alebo Južnej Amerike."

Osobným strážcom sa môže stať každý, kto má spomínané schopnosti a zvládne nespočetné tréningy, v ktorých sa simulujú konkrétne situácie a nacvičujú rôzne taktiky stratégie ochrany. Vyškolení bodyguardi dostávajú od učiteľa osvedčenie o tom, že takýto výcvik absolvovali a zvládli. "Už počas tréningov viem posúdiť, kto je a kto nie je na túto prácu vhodný. Svojich chlapcov poznám a viem, ktorý z nich je ´prvá liga´ a ktorý ostáva v zálohe. Priebežne im robíme psychologické testy, aby sme zistili, v akej sú forme a či nepodľahnú stresovej situácii."

Dostať sa k špičkovému bodyguardovi nie je jednoduché. Nie sú k dispozícii na inzerát, ani inou podobnou verejnou formou. "Neexistuje všeobecná registrácia bodyguardov, pretože by to bolo do istej miery aj kontraproduktívne. Sme organizovaní v uzavretom kruhu a fungujeme na kontaktoch a odporúčaniach. Bližšie informácie nie sú na zverejnenie. Samozrejme, existujú nejaké asociácie, ktoré osobnú ochranu zastrešujú a vyučujú. Ale to je viac menej určitý štýl obchodu."

Mesačne 5 až 10 tisíc dolárov

B. Šegvič si prácu bodyguarda vyskúšal aj v praktickej rovine. "Je to veľmi náročná práca a pravdupovediac už by som ju nerobil. Keď má človek rodinu, je to veľmi zložité... Bodyguard musí byť chránenej osobe k dispozícii 24 hodín denne. Nemá vlastný život, musí sa vo všetkom absolútne podriadiť osobe, ktorú chráni. Aj Kevin Costner po filme, v ktorom hral osobného strážcu, povedal, že by to v živote nechcel robiť. Aj preto momentálne radšej pôsobím ako inštruktor."

V Anglicku B. Šegvič pracoval v tíme ochrancov ministra zahraničných vecí Juhoslávie, ktorý bol v Londýne na návšteve. Spolupracoval s obchodným reťazcom, zaoberajúcim sa dovozom a predajom drahokamov. Kvôli tomuto vysoko lukratívnemu biznisu potrebujú obchodníci zo Saudskej Arábie a Južnej Afriky vlastných bodyguardov ako soľ. Pracoval aj pre umelcov menšieho významu, vystupujúcich na koncerte v Londýne. V zahraničí zarobí bodyguard od 5 až do 10 tisíc dolárov mesačne. (Na Slovensku je táto práca pochopiteľne o iných - menších peniazoch.)

Najväčšou celebritou, ktorú B. Šegič ochraňoval, bol Michael Jackson. Pracoval v 20-člennom tíme ochrancov, keď spevák koncertoval v Londýne. Tím bodyguardov musel dávať pozor na všetko. Čo spevák jedol, kadiaľ sa pohyboval, kto za ním chodil, na batožinu, či akúkoľvek donášku... "Jackson bol chránený 24 hodín, preto tam bolo nasadených viac tímov. Každý v tíme mal pridelenú svoju úlohu. Vonku na ulici sa musela premyslieť trasa, po ktorej Jackson pôjde. Hľadala sa tá najvhodnejšia, kde je najmenej problémov, kde je dosť možností na prípadný únik. Situácia na trase sa musela sledovať vopred v čase, kedy ňou spevák prejde, aby sme vedeli, aká je na nej v tom čase situácia. Či tam nebude zápcha alebo nejaké iné komplikácie."

Bodyguarda robil Jaksonovi sedem dní, teda po celý čas, ktorý bol spevák v Londýne. Každý deň mal B. Šegič na starosti niečo iné. Úlohy rozdeľoval šéf tímu. "Všetko, čo som robil, nemôžem menovať, lebo sú to veci, o ktorých sa nehovorí. Ide o know how. Ale takou, čo sa môže zverejniť, je napríklad stráženie Jacksona na pódiu počas koncertu. Stál som tesne pri reproduktoroch a na ušiach som mal tlmiče. No sila toho zvuku bola taká veľká, že ma z toho pódia tlačila dole. Celý som vibroval," opisuje so smiechom. Vtedy mu však do smiechu nebolo. Koncentrovať sa v takomto extrémne rušivom prostredí bolo veľmi vyčerpávajúce. Bodygaurdi museli byť stále v strehu, lebo rovášnení fanúšikovia sa k svojmu idolu chceli dostať čo najbližšie. "Boli tam incidenty, keď sme niekoľkých museli spacifikovať. Podarilo sa nám zabrániť tomu, aby sa speváka niekto dotkol."

Aj ženy...

Aj bodyguardi sú ľudia, hoci trénovaní, predsa však omylní. Sem tam sa aj im podarí vyrobiť "trapasy". "Sú situácie, keď bodyguard ublížil človeku, ktorého mal chrániť. Napríklad, keď ho pri bránení a úniku, až príliš silno odsotil. Videl som, ako jeden ochranca svojho klienta tak prudko poháňal do auta, že mu buchol hlavou o auto..."

Práca telesného ochrancu nie je len výsostná záležitosť mužov. Je to neuveriteľné, ale bodyguardami sú aj ženy. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí mal ochranku zloženú z príslušničiek nežného pohlavia. "Niekedy to je výhodnejšie. Ženy majú povestný šiesty zmysel, sú vnímavejšie, a hlavne nenápadnejšie. Okrem toho, mužom väčšinou robí problém zaútočiť na ženu. Využíva sa tam moment prekvapenia. Žien je málo, ale netreba ich podceňovať. Aj keď na bojovanie majú horšie fyzické dispozície, aj z histórie, je známe, že v Japonsku i v arabskom svete boli špeciálnymi vrahmi, atentátnikmi práve ženy."

Bodyguard musí byť človek, ochotný riskovať i obetovať svoj život pre cudzí. To je fakt, ktorý je v rozpore so základnými prírodnými princípmi. Musí sa naučiť potlačiť svoj prirodzený pud sebazáchovy, ktorý mu automaticky velí najprv chrániť seba. "Ignorovať podvedomú rekciu sa dá rokmi naučiť a natrénovať," vraví B. Šegvič. "Bodyguard sa nielen vo vlastnom záujme, ale aj v záujme chránenej osoby nemôže bezhlavo nechať zabiť. Tým, by klientovi neurobil dobrú službu, lebo útočník by mal k nemu voľnú cestu. Práve preto sa pracuje v tíme. Jeden bodyguard je len na efekt."

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


Exprezident Rudolf Schuster.

Bez členstva v NATO by sme podľa neho neboli ani v EÚ.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu