Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

S pracovníkmi inšpektorátu práce sme absolvovali kontrolu košických stavieb a zaznamenávali chyby

Niekde hrozilo zrútenie lešenia, inde pád do hĺbky či úraz hlavyPred poldruha mesiacom sa na Watsonovej ulici zrútilo lešenie. Z doposiaľ neznámych

Niekde hrozilo zrútenie lešenia, inde pád do hĺbky či úraz hlavy

Pred poldruha mesiacom sa na Watsonovej ulici zrútilo lešenie. Z doposiaľ neznámych príčin sa niekoľko ton železa a dreva za pár sekúnd zosypalo a len zhodou náhod sa ľahko zranil iba jeden školák. Práve táto nehoda bola jedným z dôvodov, prečo sa pracovníci Inšpektorátu práce v Košiciach vybrali na kontrolu lešení. Vyhoveli našej prosbe a vzali nás so sebou.

S inšpektorom Ing. Petrom Piklom a kolegyňou, ktorá sa predstavila ako Darina, sme boli na troch rôznych stavbách. Prvou bola zadná strana budovy na Krivej č. 18. Na stavbe sa vymieňala strešná krytina a robila fasáda. Kvôli tomu pri budove vyrástlo klasické - rúrkové lešenie. Postavila ho oprávnená firma, čo by mala byť záruka, že všetko je v úplnom poriadku. No nebolo...

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď sú robotníci na lešení, musia mať stopercentnú istotu bezpečného pohybu. Drevené podlahy, po ktorých chodia, majú byť kompletné, bez medzier. Lenže, tu sú medzery," ukázal P. Pikla na "fugy" medzi podlahami. "Stačí jediný krok do prázdna a je problém." Chybou tiež bolo, že hoci sa pracovalo len na jednej časti lešenia, priechodné bolo prakticky celé. Chýbalo zábradlie v priečnom smere, ktoré by ohraničovalo úsek, kde sa práve robí, a bránilo ísť na ostatnú časť.

"Pri takomto vysokom lešení má byť zábradlie dvojtyčové, čo tu bolo dodržané. Na podlahách však chýbajú zarážky, aby, keď náhodou niekomu niečo spadne, nezletelo to až dolu, na okoloidúcich," doplnila kolegu inšpektorka. Na stavenisku tiež chýbalo oplotenie, i keď tam musí byť, keďže tade prechádzali ľudia. To je veľmi vážne zistenie. Tým druhým sú spomínané podlahy," menovali inšpektori, s čím nie sú spokojní. "Kým aspoň najzákladnejšie veci, vrátane rebríka, ktorým majú vychádzať robotníci na strechu a schádzať z nej nezabezpečíte, v práci nemôžu pokračovať. Ešte dnes sa prídeme pozrieť, ako naše pripomienky rešpektujete," oznámil Ing. Pikla stavbyvedúcemu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetko odstránime. Podľa možnosti ešte predpoludním, lebo potrebujeme na stavbe pracovať," sľúbil stavbyvedúci a chlapom okamžite prikázal pracovať na tom, aby po inšpektormi zistených chybách nebolo do troch hodín ani náznaku.

Inšpektori medzitým prešli na stavbu na Krivej č. 23, čo bola prakticky budova oproti. Stavbyvedúci bol v čase kontroly v tejto funkcii len týždeň. Preto vraj viac ako dodržiavanie bezpečnosti pri práci riešil organizačné a stavebné problémy. Inšpektori s takýmto "ospravedlnením" nesúhlasili. Na stavbe sa predsa robilo už pár mesiacov predtým, než tam nastúpil.

Hoci aj pri tejto stavbe lešenie zmontovala firma, čo má na to oprávnenie, bez chýb nebolo. Aj tam boli nesprávne rozmiestnené podlahy. Niekde boli medzi nimi medzery, inde bolo dosák viac ako treba. Robotníci sa teda na niektorej mohli potknúť. "Chybou je aj to, že tu chýba oplotenie a tabuľky, upozorňujúce na zákaz vstupu na túto plochu," pokračoval v menovaní nedostatkov Ing. Pikla. "Nesprávne je aj namontovaná kladka na vyťahovanie malty, ktorú si murári urobili. Podobný spôsob upevnenia môže byť maximálne do výšky 15 metrov, kým tu ťahali vedro asi do 20-metrovej výšky. A čo prilby? Tie nemal na hlave nikto," neodpustil si inšpektor poznámku ani na margo ochranných pomôcok. Na stavbe sa môže čokoľvek stať a úraz hlavy je veľmi vážne zranenie. Nie je lepšie tragédiam predchádzať? - spýtal sa stavbyvedúceho.

Skryť Vypnúť reklamu

Ing. Pikla tiež zdôraznil, že hoci lešenie stavala firma, ktorá má na to oprávnenie, raz mesačne sa na ňom musí urobiť kontrola, či sa niečo neuvoľnilo alebo nestratilo. "Buď sa na túto činnosť zavolá firma, čo lešenie montovala alebo taká, ktorá má na kontrolu oprávnenie. A každý deň, skôr ako pustí ľudí na stavbu, má ho vizuálne skontrolovať aj stavbyvedúci. Zodpovedá predsa za ľudí pracujúcich vo výške," podčiarkol Ing. Pikla ďalšiu z povinností stavbyvedúceho, ktoré sa spolu so zistenými nedostatkami objavia v zápise o kontrole.

Treťou kontrolovanou stavbu bola Mestská krytá plaváreň. Na jednej časti budovy už bolo lešenie postavené, na druhej chlapi montovalo ďalšie. Na túto prácu sú vraj vyškolení, majú na to lešenárske oprávnenie i preukazy. Keďže ich nemali pri sebe a pre inšpektorov práce platí veriť, ale preveriť, chlapi dostali termín, dokedy im ich musia v sídle inšpektorátu predložiť. To bol prvý nedostatok, ktorý sa dostal do zápisu o previerke. Ďalším, podstatne väčším bolo to, že stavenisko nebolo ohradené. I keď popri plavárni vedie chodník a po ňom prechádza nespočetne veľa ľudí.

"Stavbu musíte ohradiť. Plot musí byť súvislý, vysoký aspoň 180 cm. Pri krátkodobých prácach postačí dvojtyčové zábradlie. Vždy však musí byť prekážka pevná, aby vydržala, ak by sa o plot niekto oprel," vysvetľoval inšpektor Radoslavovi Mikulajčíkovi, ktorého firma lešenie stavala. Osobne si teda vypočul, že na Inšpektorát práce musí predložiť záznam zo školenia ľudí, ktorí na stavbe pracujú. Tiež ich zdravotné záznamy i spomínané lešenárske preukazy. Ďalej, že musí mať autorizovaného bezpečnostného technika a robotníci osobné pracovné pomôcky. Prilby, rukavice, aj pevnú obuv.

"Lešenári ďalej musia opraviť speru, čiže podopretie lešenia," pokračoval inšpektor. "Nesmie byť ukotvená o zábradlie lešenia, ale čo najbližšie ku styčníku. Podlahy treba dať i na miesta výstupu, kde sú rebríky. Keby sa nedali položiť podlahy, môžu sa použiť dosky. No musia byť prichytené, nech sa nepohybujú." Nové lešenie, ktoré začali robotníci montovať len pár hodín pred kontrolou, nebolo na zemi správne založené. Najprv musí byť roznášacia doska, potom nánoška, a až nakoniec rúra lešenia. Inak by sa mohla zaboriť do zeme, čím lešenie stratí pevnosť i rovnováhu a hrozilo by jeho zrútenie. Keďže chýb bolo pomerne dosť, inšpektori ďalšiu výstavbu lešenia pozastavili dovtedy, kým nebude každá chybička opravená.

"Vieme, že z podobného rozhodnutia žiaden podnikateľ radosť nemá," vraví Ing. Pikla. "My sa však pozeráme na bezpečnosť práce a ochranu životov. Všetko ostatné je z nášho pohľadu pominuteľné. Je lepšie, ak sa až do odstránenia nedostatkov nebude v stavbe pokračovať hneď na začiatku. A nie, aby sme dali príkaz už dostavané lešenie zdemontovať a postaviť odznova tak, ako má byť správne."

Z toľkých informácií, a naviac, z pozastavenia prác, mal R. Mikulajčík plnú hlavu starostí. "Hoci každá kontrola predstavuje hlavne ´pohromu´, pre mňa je pomocou. Všetko toto sa predsa robí v záujme robotníkov a tých, čo okolo prechádzajú. Koniec koncov, aj v mojom vlastnom. Veď v prípade niečoho nepredvídaného, napríklad zrútenia lešenia, by som mal opletačky predovšetkým ja. Preto radšej trikrát preveriť, ako raz prestreliť," vyhlásil šéf firmy.

Tri stavby a koľko nedostatkov. Potvrdilo sa, že postaviť lešenie nie je len dať dokopy pár rúrok a dosák... Na všetkých kontrolovaných stavbách boli inšpektormi zistené nedostatky eššte v ten deň alebo na druhý odstránené. Stavbyvedúci i šéf firmy teda prisľúbené termíny dodržali. Na Krivej ulici už lešenia ani nestoja, na "krytej" plavárni sa ešte pracuje.

Vrchný inšpektor práce Ing. Bartolomej Dorov tvrdí, že veľa úrazov je kvôli zle uloženým podlážkam

Konštrukcia prerazila zaparkovaný favorit

Príčina, prečo spadlo lešenie na Watsonovej ulici, nie je ešte známa, iba sa zisťuje. No aj z hŕby rúrok a dreva musí byť inšpektor tak znalý problematiky, aby vedel povedať, či na lešení niečo chýbalo alebo nie.

"Inšpektori kontrolujú spoje, usporiadanie oceľovej konštrukcie, ukotvenie, stabilitu, podlahy i zábradlia," podčiarkol Ing. Bartolomej Dorov, vrchný inšpektor práce Inšpektorátu práce v Košiciach. Okrem vizuálneho pohľadu kontrolujú aj dokumentáciu súvisiacu s lešením. Ak niečo nie je v poriadku, najprv vydajú ústny zákaz ďalších prác a po návrate na inšpektorát aj písomný. V priebehu ďalších dní potom kontrolujú, či sa zákaz dodržuje. "Tu sa riskovať nemôže. Ide o životy ľudí, ktorí pracujú na lešení, aj tých, čo poblíž nič netušiac prechádzajú."

Podľa doterajších zistení sú pomerne častým dôvodom úrazov podlážky. "Hovorí sa im tiež podlahy. Sú drevené a dávajú sa medzi rúrky lešenia. Ak sú medzi nimi medzery, môže sa prihodiť, že robotník stúpne práve do nej a letí dolu." Stalo sa, že robotník tlačil po podlážkach fúrik. Zrazu sa podlaha podlomila a on padal aj s fúrikom, ktorý nepustil. Ne jeho rúčke si rozbil sánku a museli ju zdrôtovať. "Vážne boli aj prípady, najmä na tzv. investičných akciách, kedy je práca prísne termínovaná, takže sa robí aj večer. Robotníci, aby videli, riešia to rôznymi spôsobmi osvetlenia. Zväčša položia lampu na podlážku. Neuvedomia sa, že svetlo, ktoré na okolie dopadá, vyvoláva dojem celistvosti podlahy, i keď v skutočnosti sú v nej medzery..."

Pracovníci inšpektorátu práce sa stretli aj s tým, že tí, čo lešenia montujú, občas podlážku zhadzujú z výšky na zem. Hoci na prvý pohľad nevidno, že by sa drevo narušilo, v skutočnosti sa spoje poškodia a podlážka sa stane nepevnou. K prasknutiu a úrazu je potom už len krok. Chybou tiež je, že lešenie, kvôli rýchlosti začatia stavby a ušetreniu peňazí, stavajú neodborníci. "A doplatí nevinný, ako pri lešení, ktoré aj s robotníkmi spadlo na stavbyvedúceho, čo išiel práve okolo," uviedol Ing. Dorov. "Lešenie sa nesmie zmontovať na nepevnej podložke, napríklad na mäkkej zemi, lebo sa môže zaboriť. Často je dôvodom pádu lešenia jeho preťaženie. Trebárs tým, že naň dajú robotníci viac stavebného materiálu - tehál, malty... alebo sa na lešenie zavesia ďalšie pomocné zariadenia - kladky." Potom sa z lešenia vytrhne časť, ohne sa rúrka alebo spadne celé.

"Mali sme prípady, že pri kladke stavbár nepoužil rukavice, zrazu sa lano začalo šmýkať a letieť dolu. Chcel ho zachytiť a spálil si dlane. Stalo sa tiež, že kladkou a za pomoci elektrického zariadenia dvíhali chlapi materiál na vyššie poschodie lešenia. Lano sa odvinulo, robotník ho chcel nadviazať, no veľmi nešťastne ho zachytilo. Jednu nohu mu odrezalo a druhú poranilo natoľko, že ju museli v nemocnici amputovať."

Pri zatepľovaní blokov sa pomerne často využívajú nie lešenia, ale závesné lávky. Je to strojové zariadenie určené na prácu vo výške. Montovať ho môže len odborne spôsobilá osoba, ktorá musí vydať doklad o tom, že lávka je bezpečná. Pracovať na nej zase môžu len vyškolení ľudia.

"Asi pred mesiacom sa na budove Ekonomickej fakulty TU robilo zatepľovanie. Zrazu vypadla nosná konštrukcia, ktorá bola zle zakotvená. Vymrštila sa, zletela na zem a doslova sa zapichla do zaparkovaného auta." Podľa Ing. Dorova sa v tomto prípade dá hovoriť o trojnásobnom šťastí. Prvým je, že v aute nikto nesedel. Druhým, že tam vôbec stálo. Inak by mohla konštrukcia skákať ďalej, trebárs až na zastávku električky a ničiť všetko, čo by jej prišlo do cesty. Tretím to, že v lávke boli ľudia, no len asi dva metre nad zemou. Stihli sa teda chytiť, takže sa im nič nestalo.

"Práce vo výške sú samé o sebe nebezpečné. Keď sa k tomu pridruží naháňanie termínov či nezodpovednosť a ľahostajnosť robotníkov k vlastným životom, dochádza k tragédiam. I keby nemuseli byť. Robiť sa totiž dá aj rýchlo, ale veľkú pozornosť treba venovať príprave, aby sa lešenia postavili poriadne, nech sú pevné, stabilné, bezpečné." Potom by mohol byť každý rok taký, ako je zatiaľ rok 2006, kedy v súvislosti s lešeniami a výkonom práce na nich k žiadnej tragédii nedošlo. Inak je to podľa Ing. Dorova pri použití obyčajného rebríka, kde už niekoľko tragédií bolo. O tom ale niekedy inokedy.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 751
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 482
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 10 930
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 944
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 560
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 737
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 504
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 486
 9. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 364
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.

Oddeleniu prokuratúry, ktoré zakročilo proti ĽSNS, hrozí zánik

Novú organizačnú štruktúru pripravuje Žilinka. Odobriť ju musí vláda.

Predseda extrémistickej strany Kotlebovci - ĽSNS Marian Kotleba.
Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop