znamenať, že Slovensko splní aj zatiaľ to posledné maastrichtské kritérium, ktoré nás zatiaľ delí od nášho vstupu do eurozóny. Takýto je predpoklad viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Martina Barta (na snímke), ktorý si však zároveň vie predstaviť aj to, že vláda bude v čase našej hospodárskej konjunktúry viac škrtiť výdavkovú časť rozpočtu.
Trváte stále na tom, že 1. január 2009 je termínom na prijatie eura?
- Samozrejme, že je to tak. Je to verejne daný záväzok a bolo by pre NBS aj pre vládu veľmi ťažké vysvetľovať, prečo sa to nedá urobiť. Bola by to aj určitá strata dôvery v našu inštitúciu a to nechceme.
Hrozbou termínu prijatia eura sú aj neustále rastúce vládne výdavky, ktoré okrem akcelerácie inflácie môžu spôsobiť, že sa náš rozpočtový schodok prehupne nad hranicu troch percent. Čo s tým mieni NBS aj v spolupráci s vládou urobiť?
- Uvidíme, ako bude vyzerať výsledná podoba štátneho rozpočtu. Na strane výdavkov síce vidíme nejaké úsilie, ale vzhľadom na súčasnú kondíciu ekonomiky by konsolidácia stavu verejných financií mohla byť silnejšia. NBS má určité nástroje v menovej politike a bude ich využívať podľa potreby, aby sa ekonomika dostala k tým hodnotám, ktoré nám umožnia splniť všetky kritériá pre prijatie eura.
V čom vidíte najväčšie rozpočtové riziká?
- Je to otázka politických rozhodnutí, my hovoríme o celkových parametroch rozpočtu. Vieme si však predstaviť aj väčšie škrty na strane výdavkov. Vzhľadom na súčasný stav ekonomiky, si myslíme, že rapídnejšia konsolidácia výdavkov by tu bola možná. Budeme radi, ak vláda urobí všetko preto, aby to tak bolo. Je pozitívne, že vláda chce dodržať kritériá, ale stále vidíme priestor na to, aby sa nezvyšoval, ale naopak výrazne znižoval rozpočtový deficit. ie je úlohou NBS, aby radila vláde, kde má škrtať. Zároveň nemôžem povedať len jednu oblasť, lebo ich je viac a nechcem len jednu vytrhávať z kontextu.
Pre prijatie eura je potrebné, aby inflácia u nás klesla aspoň na 2,9 percenta. Momentálne však prevyšuje 4,5 percenta. Veríte aj napriek týmto číslam, že sa nám ju za necelé dva roky podarí stlačiť aspoň na túto úroveň?
- Sú rôzne odhady, tie naše hovoria o tom, že to prípustná hodnota pre našu infláciu bude 2,8 percenta a skutočná inflácia na Slovensku dosiahne okolo 2,5 percenta. NBS robí všetko preto, aby to tak aj bolo.
Váš momentálne najúčinnejší nástroj na utlmenie inflácie a aj domáceho dopytu je zvyšovanie úrokových sadzieb NBS. Tento rok ste ich zvýšili už trikrát o 1,25 percenta, chystáte v dohľadnej dobe ešte ďalšie podobné prekvapenie?
- Ťažko mi je o tom hovoriť, keďže je nás spolu osem v Bankovej rade NBS. Výsledok bude jasný až po hlasovaní.
Čo by ste občanom teraz odporučili? Mali by si kvôli avizovaným zvyšovaním úrokových mier teraz zadĺžiť?
- Je to na rozhodnutí každého z nich, ceny nehnuteľností a úrokové sadzby sú na istej úrovni, po prijatí eura už budú obe veci úplne iné. Viete, ja v tom neradím ani svojej rodine alebo známym, hoci sa ma na to pýtajú. Nejaká všeobecná rada pre občanov neexistuje, čo by mohli robiť. Myslím si, že občania majú dostatok vlastného rozumu, aby vedeli, čo majú robiť. Ak niekto očakáva, že v budúcnosti bude mať vyššie príjmy, tak hypotékou nestratí.
Mnoho občanov sa obáva toho, že po prijatí eura sa u nás budú nielen zaokrúhľovať ceny, ale niekde sa podstatne zvýšia...
- Skúsenosti z tých krajín, ktoré zaviedli euro pred nami naozaj hovoria, že k takým pokusom dochádzalo. U nás však už polroka pred zavedením eura budú ceny v oboch menách. Preto je veľmi dôležité, aby samotní občania sledovali ceny. Ak zistia nejaké neodôvodnené zvyšovanie cien, tak sa majú obrátiť na SOI. Na Slovensku je však konkurenčné prostredie, a tak verím, žeby k takým situáciám nemalo veľmi dochádzať.
Bude v roku 2009 asi vyššia inflácia ako rok predtým?
- Vylúčiť to určite nemôžeme, ale nemyslím si, žeby tak malo nastať kvôli nášmu vstupu do eurozóny. Na druhej strane sa nám však stratí tzv. kurzový kanál, ktorým sa dala ovplyvňovať inflácia, keďže posilňovanie koruny voči euru sa už nebude môcť premietnuť do cien. Aj preto zrejme inflácia môže byť po príchode eura o niečo vyššia ako sme boli predtým zvyknutí.
Koruna skoro každý deň láme historické rekordy voči doláru a euru. Najväčší exportéri Slovenska už nad tým vyslovili vážne znepokojenie, avšak pre bežných obyvateľov by to malo mať pozitívny vplyv. Je NBS spokojná s aktuálnym vývojom kurzom koruny a?
- Je to v poriadku. Ak si porovnáme vývoj slovenskej ekonomiky a kurzu koruny, nevidíme v tom žiadne problémy, takže ani nijak nemáme v pláne zasahovať.
Čo radíte občanom, aby si teraz kúpili eurá, keď sú také lacné alebo nech ešte počkajú a potom si ich môžu lúpiť ešte lacnejšie?
- Slovenská koruna zrejme bude aj v najbližšej dobe posilňovať, keďže u nás rastie produktivita práce rýchlejšie ako v eurozóne. Predpoklady na posilňovanie meny teda sú, ale celý vývoj je ovplyvňovaný tisíckami iných faktorov. Preto naozaj neviem, čo bude napríklad o rok v lete. Ak by som to totiž vedel, tak už tu nesedím, lebo by som bol veľmi bohatý človek... (úsmev)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári