kultúrneho domu boli pozvaní bývalí i terajší zamestnanci. Nechýbali ani žiaci, mnohí úspešní v rôznych oblastiach. Súčasťou osláv je aj zborník, ktorý škola vydala aj za pomoci sponzorov.
História školského vyučovania v obci siaha do 18. storočia. Od roku 1786 sa vyučovalo v súkromnom dome. Školskej budovy vtedy nebolo. Prvú školu v Kamienke si tamojší občania postavili v roku 1849-50. Išlo o jednotriedku, kde sa tiesnilo viac ako 200 detí. Nepostačujúce priestory znamenali rozšírenie na dve triedy. V roku 1923 v obci dobudovali tretiu miestnosť. Podoba školy bola až do roku 1951 konečná. Ešte dva roky predtým sa začalo s výstavbou novej budovy. Vyše 14 miliónový rozpočet v československých korunách, priniesol v auguste roku 1951 kolaudáciu novej školy. O schválenie jej výstavby sa zaslúžil Kamienčan žijúci v Košiciach Michal Lichvár.
1. septembra toho istého roku sa začalo s vyučovaním v 6 triedach. Súčasťou novostavby boli aj dva kabinety, kuchyňa, jedáleň, riaditeľňa a zborovňa. Prváci, ktorí vyšli z novej školy ako prví, boli s ročníkom narodenia 1946. Prvou kuchárkou v školskej kuchyni bola Justína Glosíková, riaditeľom Štefan Bittner. Jeho nasledovníkmi sú Juraj Vančík, Štefan Poľanský, Anna Vančíková a dnes Oľga Gregová. Školu v súčasnosti navštevuje 188 žiakov. Zo susedných Stráňan dochádza 26 školákov, jeden je zo Starej Ľubovne. Od roku 1968 sa tu vyučuje v slovenskom jazyku. Predtým to bola ukrajinčina.
V čerstvo vydanom zborníku sme objavili aj niekoľko zaujímavých spomienok. Napríklad bývalý riaditeľ J. Vančík opisuje jednu z príhod. "Na hodine slovenčiny som dal žiakom utvoriť jednoduchú vetu. Jeden žiak sa prihlásil a čítal - U nás v Kamienke rastú na vŕbe jablká - nechápal som, čo to znamená. Po čase som sa dozvedel, že verba je jabloň," spomína. V zborníku sa našlo miesto aj pre Oľgu Jedinákovú. "Do školy sme nosili to, čo bolo moderné koncom 60. rokov. Twistové nohavice, zdola rozšírené sukne, menčestrové nohavice zúžené dole, pásikové nohavice, kapri na turistiku, či krokodílky na opätku," pripomenula vtedajšiu módu. Jeden z návratov do minulosti nám priblížila Mária Škvarová. "Kedysi sa v škole vykurovalo v peciach. My sme mali veľmi prísneho učiteľa. Naši chlapci otvorili piecku a v triede nadymili. Keď prišiel učiteľ, muselo sa najprv vetrať. Po vyvetraní však v triede nastal opätovný režim a rešpekt," spomína súčasná zástupkyňa riaditeľky na žiacke časy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári