miestneho úradu postávali od rána do neskorého večera skupiny prívržencov súčasného starostu Ladislava Šaňu (Rómska iniciatíva Slovenska) a jedného z jeho štyroch konkurentov Dionýza Slepčíka (Smer-SD). Nevraživé pohľady, vzájomné obviňovanie z neférového ovplyvňovania voličov a tvrdé slovné výmeny takmer vyústili do bitky.
"Hodinu stáli priamo pred volebnou miestnosťou a hučali do ľudí, koho majú voliť. Neviem načo kontrolovali občianske preukazy tých, ktorí už odvolili. Vraj im rozdávali aj peniaze. Poslal som za nimi syna, že nech s tým prestanú, nech to nechajú na voličov. Nakoniec si dali povedať," hovorí uzimený starosta, ktorý sa po šiestich rokoch pôsobenia vo funkcii znovu uchádzal o hlasy voličov.
Šaňovci upodozrievajú slepčíkovcov, že si kupovali hlasy. Aj v piatok, počas moratória, vraj rozdávali balíčky s keksmi a s ploskačkami borovičky. "Vieme to od viacerých ľudí. Ale oficiálne vám nikto nič nepovie," tvrdí Šaňa.
Šaňovi ľudia majú ťažké srdce aj na miestnu volebnú komisiu. Na volebných lístkoch vraj mali dvaja kandidáti na poslancov uvedené iné poradové čísla ako na kandidačných listinách.
"Ja som mal číslo 17 a na volebnom lístku som bol zrazu 15! Prišiel som aspoň o štyridsať hlasov. Všetci moji príbuzní a známi, ktorí boli ráno voliť, krúžkovali omylom Ondreja Gažiho z HZDS," rozčuľuje sa Ján Galyas.
Ondrej Gábor mal pôvodne poradové číslo 15, na volebnom lístku je však uvedený pod číslom 20. "Počkáme na výsledky. Potom uvidíme, či podáme sťažnosť," rozmýšľa Gábor.
Šaňov konkurent Dionýz Slepčík je presvedčený, že za chybu si môžu sami: "Sami si robili plagáty, na ktorých uviedli zlé čísla. A teraz hádžu vinu na druhých..."
Slepčík popiera akékoľvek ovplyvňovanie voličov: „Netreba im nič hovoriť. Ľudia nie sú slepí. Čo sa tu zmenilo za posledných šesť rokov? Byty chátrajú, ľudia nemajú ani teplo, ani teplú vodu, pitná tečie štyri hodiny denne. Akurát že na mieste ihriska, kde sa mohli deti hrať, stavajú kostol..."
"Šaňa myslí len na seba a svoju rodinu, nie na ľudí. Vyšiel z pivnice a pozrite, ako si žije. A my máme mrznúť? Dosť bolo," rozčuľuje sa jeden zo slepčíkovcov.
Dionýz Slepčík pracoval donedávna v Anglicku ako viazač armatúr. Domov sa vrátil, aby mohol kandidovať na starostu. "Mal som tam veľmi dobre platené miesto. Prečo som to nechal? Lebo chcem ľuďom pomôcť...," povedal po chvíli váhania.
"Ja budem voliť Šaňu. Poznám ho, robí, čo môže. Viac by mu malo pomôcť mesto. Ale moje meno nepíšte. Slepčíkovci sú nebezpeční," hovorí starší muž a zakrýva si tvár pred fotoaparátom.
"Treba zmenu. Nech nový starosta ukáže, čo vie. Šaňa neurobil pre nás nič," oponuje ďalší.
"Mali by sme sa oveľa lepšie, keby starostom bol gádžo. Róm nikde nič nevybaví," teoretizuje Július Gaži.
"Všetci sľubujú hory, doly, a keď sa dostanú do funkcií, rýchlo na nás zabudnú," myslí si Arpád Mroč.
Podľa znalcov miestnych pomerov voľby do samosprávy na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku sa zmenili na súboj rodinných klanov: "Je úplne jedno, ktorý z nich získa moc. Kým neprevezme iniciatívu mesto, nič podstatné sa v živote obyvateľov nezmení," myslí si miestny farár Jozef Červeň.
O kreslo starostu Luníka IX sa uchádzalo päť kandidátov, ďalších 56 bojovalo o 11 poslaneckých mandátov v miestnom zastupiteľstve. Z 2875 voličov hlasovalo 1273, teda 44 percent. V starostovskom kresle ostane aj ďalšie štyri roky Ladislav Šaňa. V miestnom parlamente získala päť mandátov strana Smer-SD, štyri ĽS-HZDS a po jednom strana Nádej a Rómsky iniciatíva Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári