Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Táto dáma mi ukázala, že je dobré ísť občas aj za pomyslné vlastné hranice, tvrdí košický tanečník Milan Plačko

S Vondráčkovou sú obaja raci a navyše povahovo dosť blízkiJednou z najsledovanejších reality show v súčasnosti, je Let´s dance na Markíze. Tanečné

S Vondráčkovou sú obaja raci a navyše povahovo dosť blízki

Jednou z najsledovanejších reality show v súčasnosti, je Let´s dance na Markíze. Tanečné páry tvoria české i slovenské celebrity a skúsení profesionálni tanečníci. V súťaži mali zastúpenie aj Košice. Tanečník Milan Plačko bol na parkete partnerom českej speváčky Heleny Vondráčkovej. Excelentne tancujúci pár nedávno vypadol kvôli najnižšiemu počtu hlasov. O sútaži, tanci a spolupráci s českou divou sme sa s Milanom Plačkom porozprávali.

Skryť Vypnúť reklamu

"Oslovil ma pán, ktorý má výber tanečníkov pre túto reláciu na zodpovednosti," vracia sa Milan na prvopočiatok svojho účinkovania v Let´s dance. "Vraj potrebujú skúseneho samostatného učiteľa-tanečníka a že by som mal byť partnerom Heleny Vondráčkovej alebo Kateřiny Brožovej. Zo začiatku som tomu ani veľmi neveril a preto som sa na to nejako neviazal."

Neveril ani vtedy, keď sa s H. Vondráčkovou v jeden upršaný augustový deň v Prahe stretli. Do tenisového klubu prišla so svojim vizážistom a nenalíčená. "Že je to ona, som zistil, až podľa jej vlasov a potom, podľa výrazu tváre. Ona nemá problém s tým, vyjsť na ulicu nenalíčená, robí tak bežne. Vyzerala samozrejme inak, ako ju ľudia poznajú, ale maximálne tak na 40 rokov a vyžarovaním tak na 20."

Skryť Vypnúť reklamu

V bare sedel aj neznámy pán. Ozval sa k nej a začal s ňou "laškovať", že vie kto je a že ju pozná. Helena sa prirodzene do tejto "hry" pridala. Vďaka tomuto zážitku Milan zistil, že táto speváčka veľkého formátu je človek, ktorý sa nenadradzuje nad iných. "A to sa mi potom potvrdilo veľakrát. Za celý ten čas som sa nestretol, že by nejakého svojho fanúšika odmietla. Je až neuveriteľné, ako zakaždým ochotne rozdávala autogramy."

Aj keď už spolupráca medzi ním a Helenou začala, pochybnosti, či s ňou naozaj bude v relácii tancovať, mal stále. "Mohla kedykoľvek povedať, že jej ako partner nevyhovujem. Hoci som vedel, že je to málo pravdepodobné, lebo u nás až taký výber skúsených tanečníkov a učiteľov tanca nie je." O tom že bude vystupovať v "tanečnej horúčke", nikto z priateľov až do poslednej chvíle nevedel. "Ja som totiž človek, ktorý sa drží pri zemi."

Skryť Vypnúť reklamu

Sadli si...

Súťažné páry boli podľa Milana veľmi dobre typovo a charakterovo vybrané. Pre výsledný efekt na parkete je to veľmi dôležité. "Ľudia si musia sadnúť nielen výškou, ale aj povahou. V súťažnom tancovaní, tomu hovoríme, že je to také ´malé manželstvo´. Akonáhle je jeden velmi temperamentný a druhý tichý, alebo naopak, obidvaja sú veľmi temperamentní a nedokážu sa dohodnúť, tak to vidieť aj na tanci." Nehovoriac o tom, že dvojica spolu strávi množstvo hodín na tréningoch...

Keďže špičkových tanečníkov nie je na Slovensku až tak veľa, vzájomne sa celkom dobre poznajú. Človek, ktorý tanečných partnerov celebritám vyberal, pozná Milana Plačka už 23 rokov. Vedel, že je to veselý, kreatívny a nekonfliktný tanečník rozvážnej povahy. "V tomto smere sme s Helenkou v podstate rovnakí. Veľmi dobre sme si rozumeli aj v bežných veciach. Myslím si, že máme aj približne rovnaké názory na svet. Obidvaja sme raci a dovolím si tvrdiť, že povahovo sme si dosť blízki."

Každý z páru však ovplýva inou kvalitou temperamentu. Milan je temperametnejší v prejave pohybu, Helena v prejave pocitu. "Tak to má byť. Čo je pre muža správne, by u ženy vyzeralo neprimerane. V postate ona má temperament presne taký, ako žena má mať. Vie prezentovať svoju ženskosť, má dostatok zvodnosti, sebavedomia i noblesy, ktorý je u dámy velmi dôležitý. Totiž žena, ktorá nie je noblesná, alebo nemá, jemne povedané, istú úroveň, tak pre muža nie je zaujímavá. Pritom môže aj veľmi dobre vyzerať," konštatuje.

Milanovi spolupráca s českou hviezdou rozšírila obzor, hlavne čo sa týka prístupu k životu. Ukázala mu, že veci sa dajú robiť nie na 100, ale aj na 150 percent. Ešte donedávna si myslel, že to nie je možné. "Celý život som sa usiloval byť maximálnym profesionálom. Snažil som sa nevnášať do toho, čo robím, rôzne zbytočné a brzdiace emócie a robiť veci najlepšie ako viem. Od Helenky som zistil, že sa dá robiť ešte viac. Táto dáma mi ukázala, že je dobré ísť občas aj za pomyslné vlastné hranice." Obdivoval napríklad, s akým nadšením a energiou dokázala aj po deväťhodinovej práci pristupovať k tréningom.

Aký je Helenin recept zvládať množstvo vecí naraz a ešte absolútne dobre? "Ona je vždy maximálne pozitívna, má svoju víziu a nechýba jej nadšenie. Keď som jej niečo vysvetľoval, bola ihneď maximálne pozorná, stále pochopila, čo som od nej požadoval. A potom sa s veľkou vervou do toho pustila. Túto jej vlastnosť považujem za úžasnú, pretože väčšina ľudí, ktorí sa niečomu venujú roky, upadá do stereotypu a rutiny. To som u nej nenašiel, čo bol pre mna do istej miery šok. Pochopil som, že jej úspech spočíva práve v tom, že veci robí tak, ako keby ich robila prvýkrát a naposledy."

Nechcela, aby ju šetril

Aj keď Milan nemôže hovoriť za Helenu, myslí si, že aj Helena z neho "osoh" mala. Naučil ju vnímať pohyb a používať telo iným spôsobom, ako bola zvyknutá. Vďaka nemu začala lepšie používať mechanizmus svojho tela, čo sa odrazilo aj pri tancovaní na koncertoch. Úroveň jej tanečného pohybu každým novým vystúpením gradovala.

Milan mal na začiatku spolupráce s českou divou veľké obavy. Bol presvedčený, že k nej, ako ku hviezde veľkého formátu, bude musieť pristupovať inak ako ku bežnej žiačke. Helena však jeho bariéry začala búrať hneď. Najprv mu navrhla tykanie a potom postavila samú seba do pozície tej, ktorá sa má učiť. Dala mu jasne najavo, že má byť na ňu náročný. "To bol prvý šok. Potom mi jasne niekoľkokrát naznačila, že ju nemám šetriť a mám jej povedať všetko, čo od nej vyžadujem."

Na prípravu jedného tanca mali mať osem hodín. Speváčka však bola pracovne tak zaneprázdnená, že väčšinou im musela stačiť polovica. Trénovali po dvoch hodinách, dvakrát, maximálne trikrát do týždňa. "Tancovať naplno viac hodín vkuse nie je možné. To, že tie celebrity schudli, že ich bolia nohy, je absolútna pravda. Nikto z tých ľudí, ktorí do toho šli, si tréningy tanca takto nepredstavoval. Vždy to bolo oveľa náročnejšie a tvrdšie, ako to navonok vyzerá. Tú silu, energiu a drinu, ktorú do toho treba vložiť, na parkete nevidno."

Milan strávil s Helenou približne tri mesiace. S tréningami začali v druhej polovici augusta. Za celý ten čas nevznikol medzi nimi žiaden, ani ten najmenší konflikt. Odlúčenie od rodiny spôsobilo, že Milan nebol celkom vo svojej koži. "To, že som podráždenejší, mi došlo až na tréningu, keď Helena nejako zavtipkovala na moju adresu a ja som si uvedomil, že som na ňu neprimerane tvrdý. Vtedy som zbadal, že ona to zvláda podstatne lepšie ako ja."

H Vondráčkovej nespôsobil žiaden tanečný štýl problém. Pri ťažkom tanci Paso doble, náročnom na držanie tela, dokázala, že svalový tonus má vo výbornej forme a vie ho aj veľmi dobre ovládať. "Helena je typ človeka, ktorý sa dokáže vcítiť do akéhokoľvek charakteru tanca. Pohybovo a fyzicky je na tom výborne, mnohokrát lepšie ako niektoré tridsiatničky," prezrádza Milan.

Fyzickú kondíciu si speváčka trénujenapríklad tým, že je každý deň v pohybe. Okrem toho, že je pracovne veľmi vyťažená, ani v domácnosti nezaháľa. Všetky ženské domáce práce si robí sama. "Ja som ju cvičiť nevidel, ale určite cvičí. Okrem dychových cvičení aj jogu. V pohybe je naozaj stále. Pracuje v záhradke, robí poriadok. Relaxovala iba málokedy. Rozhodne nie je ten typ, ktorý v posteli trávi osem hodín. Nemá pravidelný režim, vstáva podľa toho, kedy ide večer spať. Veľakrát jej na spánok veľa času neostáva."

Milan mal možnosť trošku spoznať speváčkyn životný štýl, býval totiž u nej v Řitke. Aj keď v čase jeho návštevy nemala na varenie čas, keď ochutnal jej zaváraniny a džemy, zistil, že musí byť aj dobrou kuchárkou.

Žiarlivý manžel Martin?

S Heleniným manželom Martinom Michalom, ktorého médiá opisujú ako žiarlivého, agresívneho a nevychovaného hulváta, sa Milan stretol až po takmer dvoch mesiacoch tréningu v Prahe. Aj to len kvôli tomu, že Helena mala dohodnutý rozhovor s televíziou. "Zistil som, že je tým človekom, ktorý nastavuje chrbát, aby Helenku chránil. Je evidentné, že na seba prebral všetky tie problémy s manažovaním, organizovaním, ktoré umelcom odčerpávajú veľa energie. Stará sa aj o to, čo napíše český bulvár. A keď to nebolo možné akceptovať, tak bol tým, kto na nich podal žalobu. Preto sa pre novinárov stal ´monštrom´."

Milan odmieta akékoľvek tvrdenia o jeho žiarlivosti. "Martin veľmi dobre vie, že medzi mnou a Helenou bol len profesionálny vzťah. Keby bol žiarlivý, tak by s Helenkou nemohol normálne žiť." Ani jeho dominanciu v manželstve nepotvrdil. "Ich vzťah je krásny, hravý. Každý má v ňom svoju úlohu, sú rovnocenní a nikto nedominuje. Vo všetkom sa radia spolu."

O vypadávaní zo súťaže nerozhoduje najlepšie zvládnutie tanca, ale sympatie. Milan to vie, no napriek tomu ho takýto záver mrzí. Ako profesionál, by po tanečnej stránke najlepšie ohodnotil svoju zverenkyňu a Zuzanu Fialovú. A aký je podľa neho dôvod, že Helena stratila sympatie ľudí? "Myslím si, že nestratila sympatie. Veľké množstvo sympatizantov Helenky nevie posielať z mobilu esemesky. Možno ju ľudia považovali za tak jasnú favoritku, že nepovažovali za nutné, ju v tom čase podporiť. Svoju rolu možno zohral aj bulvár, ktorý o nej napísal nepravdivé veci. A môže to byť jednoducho aj tým, že Slováci sú lokálpatrioti a nechceli jednoducho svoje hlasy dať Čechom."

Zákulisie súťaže Milan dobre pozná. Vie porovnať, kto ako tancuje, kto sa ako zlepšuje. Pri rozhodujúcom záverečnom súboji zatancoval rýchlostný kanoista Juraj Bača, ktorý postúpil, výrazne horšie. Určite mal na tom svoj podiel aj krátky televýzny šot (vysielaný tesne pred vystúpením), ktorý sa priveľmi "špŕtal" v jeho vzťahu s tanečnou partnerkou. "Podpísalo sa to pod jeho výkonom. Tancoval oveľa horšie ako vedel, rozsypal sa mu rytmus a pritom Juraj s rytmom nemá problémy. Vedel, že to nezatancoval najlepšie, preto mal výčitky svedomia, že vypadla Helenka."

Tanec sa na prvý pohľad zdá ako zábava, v skutočnosti je to však tvrdý dril, porovnateľný s drilom športovcov. Aj z toho dôvodu boleli Helenu kĺby v nohách. "Tanec je porovnávaný s tými najťažšími a najsilovejšími športami. Je dokázané, že výdaj energie pri jednom tanci je porovnateľný so šprintom na 100 metrov. My sme zvyknutí tancovať na súťaži aj 30 tancov. Neviem si predstaviť športovca, ktorý za jeden deň 10 krát behá stovku naplno. Len si zoberte baletných umelcov, ktorí okolo 40-tky idú do tanečného dôchodku. Nie sme na tom až tak zle, ako oni, pretože tanec je prirodzenejší a vrchlovo sa dá tancovať oveľa dlhšie."

Kto začne tancovať, stáva sa iným človekom. Je to životný štýl, ktorý maximálne rozvíja vnútorné prežívanie. "Tancom sa dajú vyjadriť všetky emócie, od agresivity až po tie najintímnejšie pocity. Na rozdiel od hercov na ich vyjadrenie tvár až tak nepoužívame. Telo, spôsob pohybu, je naším výrazovým prostriedkom, preto musíme v sebe maximálne rozvinúť všetky vnútorné fyzické pocitové schopnosti. Len tak dokáže tanečník na parkete žiariť. Tanečník rastie rokmi a niekedy v 30 alebo 35 rokoch tie veci v ňom dozrejú a má všetky predpoklady na to, aby uspel. Ale je to 20 rokov roboty a driny. V spičkovej forme vyzerá tanec ako čosi velmi jednoduché a nádherné," vraví košický tanečník.

Milan Plačko

Dátum narodenia: 6. 7. 1971

Vzdelanie: diplomovaný tanečný tréner a učiteľ tanca

Stav: ženatý, jedno dieťa

Práca: choreograf, vedie kurzy spoločenského tanca, latino klub, učí v tanečných školách doma i v zahraničí, vyučuje súťažný tanec a je porotcom na tanečných súťažiach

Relax: rodina, príroda

Najobľúbenejší tanečný štýl: všetky, ale keby si naozaj mal vybrať tak - tango, paso doble a rumba

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 246
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 194
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 958
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 951
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 948
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 122
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 613
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 503
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 472
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 578
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obyvateľov osady v Zbudskom Dlhom testovali

Odberný tím nepotreboval asistenciu ani armády, ani polície.

Odberný tím chodil testovať aj po domoch.
Testovanie ľudí bez domova na Bosákovej ulici.

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dávid Demečko.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moldava
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila štvrtá.

Koronavírus: Vláda rokuje o celoplošnom testovaní, Za ľudí je proti (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Veronika Remišová.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop