Do košického centra Bodhi Path zavítala láma Ješe Drölma
Šťastie je stav mysle človeka, ktorá nie je pod tlakom emócií
Do centra vstúpila usmievavá žena v bordovom odeve. Niekoľko poklôn venovala žiariacej soche Buddhu a sadla si na vyhradené miesto. Zrakom obišla všetkých, ktorí prišli na seminár do centra tibetského buddhizmu Bodhi Path v Košiciach a vyzvala prítomných, aby sa mantrou naladili na obsah stretnutia. Úvodná mantra Óm Mani Padme Hum, ktorá je venovaná všetkým živým bytostiam zvučí, šepot sa zlieva s jemným bzučaním, slová aj zvuky sa prelievajú, až vytvoria akoby jeden prúd. Rieka odnáša so sebou všetok kal, čistí brehy aj dno.
Žena sa volá Ješe Drölma (na snímke) a je lámou. Po chvíli, keď čoraz viac napĺňa obsah slova bdelosť, začínam mať pocit, že všetkých čo sme tam, spojilo karmické puto samsáry neustálych znovuzrodení, ktoré trvá až do doby vyslobodenia z pozemských pút. Všetci chceme byť bdelí a v tejto chvíli naozaj sme. Vyzerá to tak, lebo všetci sa na ňu sústredene pozeráme a myseľ (aspoň moja) vstrebáva celok aj s detailami. Ale vraj aj tomu sa treba učiť, spoznávať tú najschodnejšiu cestu a bdelosť správne rozvíjať. Výhodou je, keď to ide ruka v ruke s meditáciou. Keď je človek bdelý, nevytvára si veľa negatívnej karmy. Lebo nepoužíva škaredé slová a jeho činy nie sú zlé. Túto prácu nikto nemôže urobiť za nás. Každý sám musí striehnuť na svoje myšlienky.
Bdelosť je našim najväčším ochrancom. Byť spokojný s tým čo v tejto chvíli mám, to je moja pohoda, môj pokoj. To čo nemám, nepotrebujem. Nechcime veľa vecí, veď všetko, čo si nahromadíme, časom aj tak stratíme. Navyše nič hmotné si nemôžeme zobrať so sebou keď zavŕšime svoj pozemský čas. Netreba mať príliš veľa aktivít. Ak sú, zvážme ktoré môžeme opustiť. Prekážkou rozvoja je pripútanosť na vlastné ego, s ktorým sa rodíme na tento svet.
Treba si dávať pozor na obsah našich meditácií. Lebo sa môže stať, že sa naučíme levitovať, ale nedokážeme zvládnuť svoje emócie. Pritom to druhé potrebujeme každý deň, ale načo by nám bola levitácia? V meditácii sa stretávame so samým sebou, vidíme sa ako v zrkadle. Nedlhé pojednanie o bdelosti láma Ješe Drölma ukončí takto: "Nemusím pracovať na tom, aby som získaval múdrosť, ale na tom, aby som sa zbavil nevedomosti."
V živote človeka sa často pritrafí udalosť, ba niekedy stačí aj jediná veta, ktorá akoby všetko otočila naruby. Nebolo to inak ani v prípade tejto ženy, ktorej obchodné cesty smerovali do celého sveta. V jej dnešnej krásnej jednoduchosti si už ťažko predstaviť agentku, ktorá podniká v oblasti módy a neustále cestuje medzi západom a východom, aby uspokojila západného zákazníka odevom o aký má záujem, ale vyrobia ho v niektorej z ázijských krajín.
Zarábala veľa peňazí, mala prácu, ktorá vyhovovala jej dynamickému naturelu. Mala všetko, čo si len zažiadala, a predsa jej chýbalo čosi, čo nevedela pomenovať. Vždy, keď bola v Ázii ťahalo ju to do buddhistických miest, navštevovala ich svätyne a potláčala túžbu zostať v nich naveky.
"Našla som si výborného manžela," hovorí Ješe Drölma. "Bol to Angličan, aj sme nejaké roky žili v Anglicku. Výborný človek, nemali sme konflikty, ale srdce mi stále našepkávalo, že mám byť sama, že nie som stvorená pre partnerský život. A manžel vždy hovorieval: Ty nemôžeš mať normálnu prácu, si iná..." V Hamburgu, kam sa medzi tým presťahovali a zakrátko aj rozviedli, ju raz oslovil priateľ, že je víkendový seminár s lámom, či by tam nezašli. "Je pekné počasie," prebehlo jej hlavou, "prečo by som tam mala ísť?" Ale keďže tento chlapík vždy sršal dobrými nápadmi, nechala sa prehovoriť. Potom Ješe Drölma privrie oči a pohybuje rukou v rytme pulzujúceho srdca. "Akoby som prišla na miesto, ktoré už poznám a teraz sa mi všetko vynára v spomienkach," vracia sa do tých chvíľ.
Potom už všetko postupovalo veľmi rýchlo. Zanedlho po tom, čo stretla Šamar Rinpočeho, venovala svoj život praxi a štúdiu buddhizmu. Zanechala lukratívnu prácu, predala byt a presťahovala sa do buddhistického centra. Najprv v Nemecku, potom sa vybrala pozrieť sa ako to vyzerá v centre vo Francúzsku. Zostala tam dvanásť rokov.
Jej buddhistická výchova bola spojená aj s individuálnym ústraním na samote, v lese. A vtedy, keď bola najviac ponorená do vlastného vnútra, dostala úlohu ísť do Ameriky vybudovať centrum Bodhi Path. "Chodili tam zo dvaja traja. Nikto nevedel čo je to dharma (meditácia)", vysvetľuje svoju pozíciu. Rok a pol po prelome tisícročí odovzdávala zo seba to najlepšie ľuďom, pre ktorých je nepretržitá aktivita zabudovaná v génoch. Ukázať im cestu prostredníctvom meditácie bolo veľmi ťtažké. Prioritou Američana vždy zostáva zarábanie peňazí, úspech a imidž. "Aj dnes sa vraciam do Ameriky, ale nie som tam dlhšie ako tri mesiace," hovorí Ješe Drölma. Teraz je v situácii, keď takmer vždy cestuje. Učí tých, ktorí chcú viac vedieť o samých sebe. Keď neučí, medituje. Prináša úžitok iným, aj samej sebe.
"A čo je šťastie? To je stav mysle, keď človek už nie je pod tlakom a ani pod vplyvom svojich emócií," dodá na záver. Aby mohla povedať práve toto a učiť tomu aj iných, musela prejsť dlhú cestu. Odmenou je skúsenosť a bohatý život. Pravdaže, v zmysle duchovných princípov.
Astrohoroskop o ľuďoch a pre ľudí narodených v čase od 23. novembra do 21. decembra
Strelci sú veční idealisti, ktorí opovrhujú konvenciami
Strelec: Misionár.
Životné heslo: Ja verím.
Ako ho spoznáte: Strelci sú vždy v pohybe a plní energie. Kedykoľvek sú pripravený vyraziť kamkoľvek, kde sa niečo deje. V ich vizáži býva čosi vzrušujúce pripomínajú malé žriebätká, trochu neohrabané, kostrbaté, ale milé a prítulné. Je to ohňové znamenie a prislúcha mytologickej postave kentaura - napoly zviera, napoly človek. Vládnúcou planétou Strelcov je Jupiter, čo je planéta šťastia, úspechu a blahobytu. Navyše - Jupiter im dáva do vienka duchovné bohatstvo, preto sú často nábožensky či filozoficky naladení. Ľudia Strelci sú nadšenci, ktorí sa s obrovským sebazaujatím púšťajú do akéhokoľvek projektu. Milujú voľnosť a nezávislosť. Mávajú extrovertnú, optimistickú povahu so zmyslom pre humor. Sú to nadšenci života, ľudia expanzívneho ducha, ktorí vždy pozerajú dopredu a nenechajú sa obmedzovať. Slobodu si cenia nadovšetko. Strelci hľadajú dobrodružstvo, majú radi ďaleké cesty a odhaľujú tajomstvá života. Literatúra, filozofia, politika či metafyzika to sú oblasti, v ktorých sú ako doma. A majú Strelci vôbec nejaké zlé povahové rysy? Pravdaže majú sú tvrdohlaví, nadutí, neznesiteľne ukecaní blázni a niektorí aj šialení samaritáni.
Čo milujú: Pravdu.
Čo neznášajú: Pravdu (tú o sebe).
Ako pracujú: Sebavedome a profesionálne. Vedia sa presadiť, ich heslom je "odvážnemu šťastie praje". Po celý život túžia vidieť, okúsiť, pocítiť a poznať všetko na vlastnej koži. Ľudia v tomto znamení sú prirodzene intuitívni, ich úspech často spočíva v prenikavej predvídavosti, dôvtipe a inteligencii. Neustále nad niečim premýšľajú, čítajú, diskutujú a nestáva sa, že by boli bez názoru. V ich srdci je hlboká túžba preskúmať a pochopiť život. Strelci sú vždy pár krokov pred ostatnými, umožňuje im ti ich všestranné nadanie a schopnosť využiť zmeny. Nedá sa od nich očakávať, že sa budú venovať iba práci. Potrebujú voľnosť a veľa času pre ďalšie aktivity.
Vzorový hrdina: Robin Hood.
Zvláštne znamenie: Vynikajúci chrup.
Dobrá rada pre Strelcov: Nehovorte, čo si naozaj myslíte. Ľudia vašu úprimnosť aj tak neocenia.
Dobrá rada pre ostatných: Nepočúvajte ich.
Čo je to ozajstné šťastie?
V buddhizme sa rozlišuje medzi šťastím, ktoré je niečím podmienené a šťastím, ktoré chápeme ako vnútorný stav, ktorý nie je podmienený ničím. Postaviť fenomén šťastia na vonkajších faktoroch nestačí, to sa pominie
Utrpenie sa prepletá vo väčšine životov každého z nás. Ak ho však spoznáme hlbšie a pochopíme ho ako cestu, po ktorej sa učíme chápať nemenné, večné hodnoty, potom má svoj zmysel. Na čo sa na tomto svete môžeme naozaj spoľahnúť? Mať čím viac, byť bohatý? Byť konformný v názoroch, kráčať s davom? Hľadajme odpoveď. Každý sám.
Vyžarovanie mysle je oveľa bohatšie ako podmienené zážitky radosti, o ktoré sa usilujeme. Najlepšie momenty života sa objavujú vtedy, keď človek akoby zabudol sám na seba, akoby sa ocitol v náručí milovanej osoby, je to ako nekonečný moment "bytia v jednom". Tento trvalý stav sviežosti sa dá vnímať iba cez pochopenie podstaty KTO SOM.
Jedno z ponaučení z príbehu Malého princa
Správne vidíme iba srdcom
Sú také knihy, ktorých hodnotu nezničí žiadna doba, ani čas. Antoine de Saint-Exupéry v Malom princovi v jednej z poviedok píše: Stále platia slová líšky: Stávame sa zodpovednými za to, čo sme k sebe pripútali.
Nedlhý text hovorí o stretnutí malého princa s líškou, ktorá mu vysvetlí, že ak sa s ňou chce hrať, musí si ju skrotiť. Malý princ nevie čo to znamená, a tak mu líška vysvetlí: Je to niečo, čo znamená vytvoriť si vzťah, putá. Ty si zatiaľ pre mňa iba malý chlapec podobný iným malým chlapcom. Nepotrebujem ťa a ani ty mňa nepotrebuješ. Som pre teba len líškou, ktorá sa podobá státisícom iných líšok. Ale ak si ma skrotíš, budeme sa navzájom potrebovať. Budeš pre mňa jediným na svete a ja zas pre teba jedinou na svete...
Malý princ to pochopil a líška mu potom vysvetlila, ako si má pri jej krotení počínať. Naozaj sa mu to podarilo. Keď sa priblížil čas princovho odchodu, líška sa rozľútostila, ale aj tak mu odovzdala večne platné tajomstvo: Správne vidíme iba srdcom. Čo je dôležité, je očiam neviditeľné. A líška ešte dodala na záver: Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal.
Ako si potom poradila skrotená líška bez princa, ponechaná len na samú seba, to už autor nehovorí.
Kam sa vybrať za ezoterikou?
Na zajtra, 25. novembra, sme pre vás pripravili stretnutie s astrológom Petrom Mišíkom, ktorý sa zameria na to podstatné, čo nás z astrologického pohľadu čaká v budúcom roku, Eliškou Vysloužilovou - tá niečo prezradí o sile tarotových kariet.
Určite zaujme aj prednáška etnológa Andreja Mentela z Grazu. O čom bude jeho prednáška? "V stredoveku, podobne ako aj v dávnejších dobách, vyjadrovali posvätné stavby spojenie človeka a Vesmíru. Jednou z ciest, ako tento vzťah vyjadriť, bola samotná orientácia chrámov. Bolo však toho viac, celá stavba slúžila aj ako kamenný kalendár a observatórium. Ako to však títo stavitelia robili? Čím sa riadili a prečo?" dozvedeli sme sa od Andreja.
Stretnutie sa uskutoční v kaviarničke Hermes, na Komenského ulici 25, vchod zo zadu. Vstup je zdarma.
Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári