Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Český herec a komik Josef Carda by rád prijal ponuku účinkovať v niektorom z nových seriálov

Radšej ako nejakého dobráka, si zahrá typického "hajlzíka"Keď v priebehu niekoľkých dní dostal ponuku zahrať si v predstavení Blbec na večeru a

Radšej ako nejakého dobráka, si zahrá typického "hajlzíka"

Keď v priebehu niekoľkých dní dostal ponuku zahrať si v predstavení Blbec na večeru a zavolali ho nadabovať film Blbý a blbší, začal sa obávať, či je to naozaj iba zhoda náhod, alebo si z neho niekto naozaj robí blba. Z toho, že ho diváci majú viac-menej zaškatuľkovaného ako Cardu Retardu z Tele Tele, si nič nerobí a snaží sa ďalej venovať ako televízii tak aj divadlu. Do Košíc si našiel cestu, aby publikum spolu s kolegami z Divadla bez zábradlí pobavil hrou Jakub a jeho pán. Než vyšiel na javisko, našiel si čas na rozhovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Košíc sa vrátil zhruba po pol roku, keď publikum na východe pobavil s kolegami Janou Švandovou a Rudolfom Hrušínskym. "Vtedy som šiel autom a bola to príšerná cesta. Tentoraz sme leteli a bolo to úplne v pohode. Rád sa na východ Slovenska vraciam, v pamäti mám Košice ako mesto, kde je skvelé publikum," prezradil J. Carda.

Tentoraz sa Košičanom predstavil s Jiřím Bartoškom, Karlom Heřmánkom a ďalšími kolegami. "Zaujímavé je to, že hru Jakub a jeho pán som videl ako maturant v Ústí nad Labem. Keby mi ktosi v tom čase povedal, že raz v tejto hre budem aj sám hrať, asi by som sa tomu smial. Ale keď mi Karel dal ponuku zahrať si, potešil som sa a vôbec som nezaváhal. Myslím, že táto hra je stále aktuálna, roky jej vôbec neuškodili, lebo Milan Kundera ju napísal výborne."

Skryť Vypnúť reklamu

J. Carda sa však priznáva, že so vstupom do tejto inscenácie pociťoval aj isté obavy, lebo toto predstavenie patrí v Čechách medzi kultové. "Celé to teraz - i pred 30 rokmi, keď sa to hralo po prvý krát - stojí na Karlovi a Jirkovi. A musím povedať, že obaja sú aj dnes skvelí. Predstavenie je nadčasové a stále má čo povedať. Ja som dostal nie práve lichotivú úlohu - som tam ako typický ´hajzlík´. Lenže pravdu povediac - takéto úlohy sa mi lepšie hrajú. Ponúkajú mi väčšiu škálu, ako keby som mal hrať nejakého dobráka."

J. Carda ráta s tým, že v týchto dňoch ho ľudia majú zafixovaného ako Cardu Retardu z televíznej relácie Tele Tele a vôbec sa tomu nebráni. "Je mi jasné, že vzhľadom na to ma čakajú najmä komické úlohy. To mi vyhovuje. Najviac mi však sedia tragikomické úlohy, kde mám viac priestoru a môžem sa pohybovať medzi dvoma pólmi. Keď som však raz dostal v priebehu niekoľkých dní ponuku hrať v predstavení Blbec na večeru a zavolali ma dabovať film Blbý a blbší, tak som začal mať obavy, či to nie je nejaký žartík a či si niekto zo mňa naozaj nerobí blba..."

Skryť Vypnúť reklamu

Tele Tele sa vrátilo

S Veronikou Žilkovou, Richardom Genzerom a Michalom Suchánkom od roku 2000 zabávali televíznych divákov vo svojej relácii Tele Tele. Pred vyše polrokom sa z obrazoviek vytratili, no od septembra sa na ňu opäť vrátili. "Aj napriek tomu, že je to teraz oveľa viac hektické, ako to bolo pred tým, sme všetci radi, že to dopadlo tak, ako to dopadlo. Pred pauzou sme nakrúcali 14 dní do mesiaca, teraz sa to skrátilo na 6 dní, no roboty je rovnako veľa. Je toho síce na nás dosť - ja mám navyše veľa povinností i v divadle, no aj tak sme radi."

Počas toho pol roka si od Tele Tele štvorica humoristov oddýchla. "Keďže sa to skončilo takto naraz, tak sme si navzájom normálne chýbali a pár týždňov nás ešte držala potreba telefonovať si. Potom však každý z nás mal dosť starostí s tým, aby si hľadal nové príležitosti na zarábanie peňazí... Sme veľmi radi, že odozvy divákov sú dobré, vraj na nás doslova čakali a že sme im chýbali... Teraz sú totiž televízie preplnené rôznymi reality show a taká ta estrádna zábava na obrazovkách absentovala. Preto sa hádam ľudia potešili, že sme späť."

J. Carda sa teda po vyše pol roku teší, že sa z neho stal opäť Carda Retarda - prihriaty a dosť ´praštený´ redaktor športu... "Jasné, že som rád, že som zase Retarda... Manželka, ktorá mi túto prezývku vymyslela, si minule vzdychla - zas budú po tebe pokrikovať. Tak som jej povedal - máš čo si chcela, keď si mi vymyslela takúto prezývku... Cardu Retardu sme ponechali v Tele Tele bez rozmýšľania, lebo niektoré postavičky si ľudia tak obľúbili, že by bolo na škodu ich vyškrtnúť. Samozrejme, že je treba robiť niektoré veci na novo, ale meniť úplne od základu niečo, čo dobre fungovalo - to by bola hlúposť."

J. Carda si za tie roky, od kedy účinkuje v Tele Tele, zvykol na kadejaké reakcie ľudí i na to, že po ulici len ťažko môže prejsť bez toho, aby po ňom kričali - Už máš chlapa? "Pravdu povediac, nečakal som, že okolo Tele Tele bude až taký boom a vtedy pred rokmi to prekvapilo každého z nás štyroch. Veď nie len po mne sa vykrikuje - to si pravidelne užívame všetci... Príjemne ma však vedia prekvapiť milé reakcie ľudí, ktorí sa pristavia a chcú sa porozprávať. A predstavte si, že najčastejšie sú to dôchodcovia a deti."

Raz sa však vďaka Tele Tele dostal do dosť prekérnej situácie. "Bol som na jednom stretnutí s deťmi prvého ročníka základnej školy. Jeden chlapček mi vtedy vravel, že on má Tele Tele rád a že ho pozeráva. Tak som sa ho pýtal, ako je to možné, veď to chodí neskoro v noci a deti by sa na to nemali dívať. Chlapček mi bez mihnutia oka povedal, že to nevadí a že jeho rodičia nechajú pokojne sa na to pozerať a že najviac sa mu páčilo, keď minule - v paródii na reklamu na jednu tyčinku - Veronika Žilková liezla po stole a a kričala - Tri, tri, tri a ja som jej na to povedal - tak si ju vytri. Ostal som v pomykove. Čo v takejto situácii povedať dieťaťu? Nevedel som, či mu to mám vysvetliť, alebo sa pohoršovať..."

Herečka V. Žilková prekvapila svojich kolegov - čaká totiž bábätko. "Dozvedel som sa to z novín... Budeme to musieť v Tele Tele riešiť, ako sme to nedávno už riešili, keď bola Veronika tehotná. Budeme jej musieť písať ´tehotné´ scénky. Nápadov je všade dosť. Sama si zrejme ešte nebola istá, tak nám nechcela nič hovoriť. No potom sa to dostalo do novín, a tak sme sa to dozvedeli i my. Prekvapilo to určite nie len nás, ale aj ju samotnú..."

Bulvárni novinári vždy vyňuchajú to, čo herci, speváci či iné celebrity, chcú udržať v tajnosti... "Mne sa raz stalo, že mi volala mamička, ktorá má 86 rokov a nariekala mi do telefónu. Vraj čo ma to pochytilo, že sa rozvádzam a chcem si vziať herečku Kateřinu Hrachovcovú. Vraj za ňou pred chvíľou prišla susedka s novinami a tam je to čierne na bielom. Musel som ju dlho upokojovať, že je to blbosť. Kateřina totiž kdesi zo žartu ´plácla´, že by si ma hneď vzala a novinári sa toho chytili a kačica bola na svete."

Mamička J. Cardu si s dezinformáciami o svojom synovi, ktoré sa objavuju v novinách a časopisoch, už užila svoje. "Raz som totiž poskytol rozhovor, pri ktorom si ma prišli domov vyfotiť. Keďže máme mačku i psa, tak keď mi mačka skočila do lona, tak ma s ňou odfotografovali. Po čase mi zase volala rozčúlená mamička - vraj čo som komu narozprával za hlúposti a že si mám utekať kúpiť ten a ten časopis. Bol tam článok o tom, že zvieratá dokážu liečiť. Použili moju fotografiu a dali tam text - Josef Carda o tom vie svoje - kocúr ho vyliečil z tuberkulózy. Mamka sa rozčuľovala, čo som to natrepal, veď som nikdy nemal tuberkulózu... Tak som sa na tom len smial. Škoda, že sa nikto neozval, že by si chcel toho ´liečivého´ kocúra prenajať. Mohli sme na tom zarobiť..."

J. Carda má s manželkou 21-ročného syna Adama. "Mal také obdobia, kedy sa mu nepáčilo, že robím Tele Tele a že po mne ľudia pokrikujú. Dnes je nad vecou. Najčastejšie od neho počúvam vetu - toto nerieš! Ale keď bol v puberte, ak nás videli ísť spolu po meste, neraz sa našiel nejaký ´fanúšik´, ktorý zakričal - Carda Retarda, tak už máš chlapa! Potom Adam radšej chodil dva metre za mnou. Ale ako ho prešla puberta, tak ho prešlo aj toto správanie."

Upol sa k divadlu

Keď to pred vyše pol rokom vyzeralo, že relácii Tele Tele odzvonilo nadobro a nič nenasvedčovalo tomu, že sa na obrazovky vráti, J. Carda sa viac upol na divadlo. "Divadlo bolo pre mňa vždy dôležité. Vždy - aj keď som mal veľa iných, televíznych povinností - som sa snažil neprerušiť kontakty s divadlom. A keď Tele Tele skončilo, tak sa mi to z ekonomických dôvodov vyplatilo, lebo som mal dostatok inej práce... Je pravda, že pred tým som mal na skúšanie málo času, keď sa nakrúcalo, neraz sme robili i do šiestej večer a ja som mal hodinu na to, aby som dobehol do divadelnej šatne, prezliekol sa do kostýmu a šiel na javisko. Bolo to dosť hektické. Ale aj vtedy sa to dalo stihnúť. Dnes je to podobné. Najhoršie totiž je - to asi pozná každý - že pracovné príležitosti chodia akosi vo vlnách. Keď sa to začne valiť, tak je toho už priveľa a keď sú suchoty, tak sú suchoty. Buď sa človek od nudy kope do zadku, alebo nestíha..."

V týchto dňoch rozhodne má J. Carda obdobie, že na kopanie sa do zadku od nudy čas nemá... "Je pravda, že každý deň hrám inde, okrem toho sú tu ďalšie povinnosti. Po siedmich rokoch sme s manželkou boli pri mori, no ja som už na druhý deň po dovolenke bol rovnako vyčerpaný ako pred ňou. Čo sa týka nadchádzajúcej sezóny, rysuje sa pár zaujímavých premiér. Rád by som si znovu zahral v niečom, čo by režíroval Jirka Menzel."

V lete sa postavil i pred filmovaciu kameru. "Zahral som si nemeckého dôstojníka v jednom francúzskom vojenskom filme. Ďalšie filmové ponuky sa zatiaľ nehrnú. Ale potešil by som sa im. Rovnako ako seriálovým. Veď seriálov sa v Čechách teraz robí veľa, takže v nejakom by som ponuku prijal. Musíme zrejme s kolegami z Tele Tele uviesť na pravú mieru producentov. Pred tým sa vedelo, že keďže robíme túto reláciu, tak nám to zaberá priveľa času a nestíhame robiť iné. Teraz by sme aj stíhali, veď Tele Tele sa venujem len zhruba 6 dní do mesiaca."

Aj keď v seriáli by si rád zahral, ako divák rozhodne nepatrí medzi tých, ktorí by sa tešili na každý nový diel. "To určite nie - nie som seriálový divák. Ja som totiž divák takzvaný prepínací. Musel som si dokonca do domácnosti kúpiť vlastný televízor, pretože to so mnou už nikto nevedel vydržať. Stále prepínam a prepínam, komentujem to..." Ak si teda chce poriadne oddýchnuť, pred televízorom rozhodne čas netrávi. "Najradšej si vtedy idem zašportovať - zacvičiť, alebo sadnem na bicykel. Ak však mám stráviť čas pred televízorom, tak to si pustím dobrý film. Napríklad Butch Cassidy a Sundance Kid - minule som si to však pozrel spolu s Adamom, ale on to nevydržal - nudilo ho to. Asi tam bolo málo streľby a krvi," dodal s úsmevom.

Dátum narodenia: 18. január 1956

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Ústí nad Labem

Ukončené vzdelanie: JAMU v Brne

Rodinný stav: ženatý, syn Adam

Relax: šport

Filmová a televízna tvorba:

2005 Kameňák 3

2005 Zvoňte dvakrát

2004 Revizor

2001 Rebelové

2000 Hurá na medvěda

2000 Pra pra pra

2000 Tele Tele

1998 Milenec lady Chatterleyové

1998 Policajti z předměstí

1998 Tři králové

1997 Králův šašek

1995 Cesta na sluneční ostrov

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 109
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 313
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 884
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 556
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 281
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 202
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 316
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 241
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 201
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť

Šéf Tabačky: Môže to dopadnúť lepšie ako mesto kultúry.

Plán novej švrte a novího námestia počíta v dlhodobom horizonte so zmenami dopravnej kostry v centre mesta a návratom vody do pôvodného koryta Mlynského náhonu.

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.
Jahodná počas lockdownu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Ľudia sa prirodzene báli cholery, ktorá vyčíňala v 19. storočí. Nechápali zmysel hygienických opatrení, ľahko uverili fámam, že za všetkým je sprisahanie pánov, úradníkov, lekárov a lekárnikov - aj krčmárov.

Koronavírus na Slovensku: Riadenie krízy sa podľa Čaputovej nezlepšilo (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.

Výroba televízorov vo fabrike UMC v Novom Meste nad Váhom.
Radosť hráčov Atlética Madrid.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop