počasia. Pre tohtoročnú je typická vľúdnejšia možnosť, podľa ktorej nemožno vylúčiť, že na Ondreja sa ešte v niektorých rokoch zohrejeme až tak, že to pomýli i prírodu a stretnúť poletujúcu včielku nie je žiadnou kuriozitou. Neprekáža ani jemný jesenný dáždik - a ak sa na konároch ovocných stromov zjavia jagavé kvapky vody, sadári sa tešia na sľubnú úrodu ovocia. Pekná je česká pranostika: Svatého Ondřeje slzice, naplní ovocem truhlice. Ondrej sa občas pridá do katarínskeho ochladenia, inokedy do mikulášskeho oteplenia. Mrazivejší Ondrej býva často sprevádzaný snežením. Tu nám gazdíčkovia odkazujú - Ondrejský sneh aj sto dní poleží. Príliš studený a ľadový Ondrej okrem stodňovej bielej periny môže znamenať aj naplnenie inej ľudovej skúsenosti, podľa ktorej Ľady, ktoré Ondrej narobí, až svätý Juraj (24. 4.) doláme. A horšie je, že skúsenosť im zrejme neraz potvrdila: Ak je Ondrej biely, príde mrchavý rok. Nejeden starký potvrdzuje, že na Ondreja je najlepšie zažiť poriadku búrku - to údajne spoľahlivo signalizuje znesiteľnú a zdravú zimu.
Tento termín býva pre mnohých zvedavcov aj časom ondrejského veštenia. Roľníci robievajú na Ondreja vodný test. Naplnia pohár vodou a hodia do nej drievko - ak voda pretečie, príde vlhký, a ak sa nepreleje ani kvapka, možno čakať suchý rok. Monopol na odhady budúcnosti však na Ondreja suverénne patrí vydajachtivým dievčencom. Tie lejú cez dierky na kľúčoch do vody roztopené olovo či vosk a podľa siluety tieňa odhadujú, akej profesie bude ich nastávajúci. Jeho meno sa snažia vyzvedieť varením halušiek s papierovou plnkou - do cesta na papierik napíšu rôzne mužské mená a netrpezlivo varia - haluška, ktorá vypláva na povrch ako prvá, prináša aj dôležitú informáciu, meno ženícha. Milá je aj športová disciplína - hod papučou poza plece - ak špica ukáže k dverám, zo slečny sa čoskoro stane pani, ak nie, sobáš tak priam nebude. V niektorých častiach Slovenska veštia vedno s dievkami aj iní, a to pomocou hrnčekovej metódy. Pod rovnaké hrnčeky sa dajú napríklad bábika, signalizujúca príchod bábätka, minca - bohatstvo, chlieb - dobrá úroda, predmet červenej farby - radosť, čierny predmet alebo uhlík - smútok, prsteň - zásnuby, sobáš, hrebeň - vši, nepríjemnosti. Hrnčeky sa potom zamiešajú a podľa toho, čo kto pod troma z nich objaví, treba uhádnuť skrytú budúcnosť.
Noc z 30. 11. na 1. 12. patrí medzi najobávanejšie stridžie termíny mrchavých síl v roku - prevenciou býval nielen osvedčený cesnak. V minulosti boli dediny, ktoré tejto noci obchádzal hlučný sprievod, ktorý mal strigy a inú škodlivú spoločnosť od ľudí odplašiť, a ak bolo v dedine počuť i rachot hrncov, vyhadzovaných na ulicu, bol to signál, že niekto odháňa bosorku. Poetickejšia je obyčaj lámať na Ondreja tri prútiky - z jablone, višne a čerešne. Znázorňovali tri želania, ktoré si bolo treba zapamätať. Dali sa do vázy s vodou do tepla, a ak sa do Vianoc objavili kvety, bolo to dobré znamenie - ktorá vetvička pustila kvietky ako prvá, to želanie sa po Silvestri malo splniť najskôr.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári