spolu 1,5 milióna korún. V stredisku sa budú môcť obyvatelia za 10 - 15 Sk osprchovať v teplej vode, ktorú momentálne doma nemajú, a za 45 Sk si oprať 5 kíl bielizne. Hoci pôvodne malo stredisko začať fungovať už pred niekoľkými mesiacmi, stále nebolo skolaudované. A to aj preto, že ešte v lete odtiaľ podľa tvrdenia zástupcu zhotoviteľa stavby ktosi ukradol všetky práčky, takže dodávateľ musí zabezpečiť nové.
No už teraz v mestskej časti špekulujú, že keď uplynú aspoň tri mesiace povinného prevádzkovania spŕch a práčovne, čo býva podmienkou pri projektoch za štátne peniaze, a ak nebude o stredisko medzi ľuďmi záujem, prerobia ho napríklad na klub dôchodcov či pekáreň.
Miestnemu poslancovi Vladimírovi Tancošovi sa na poslednom rokovaní pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2007 nepáčilo, že mestská časť by mala zaplatiť za stredisko za vodu, teplo a elektrinu spolu 250-tisíc, pričom na poplatkoch od ľudí za sprchovanie a pranie by sa malo vrátiť len 50-tisíc. "Bude to pre mestskú časť len zbytočná finančná záťaž a o tie služby aj tak nebude záujem," myslí si Tancoš.
A dodal ešte: "Neviem si z hygienického hľadiska ani predstaviť, že by som sa tam šiel sprchovať ja so ženou a deckom, to si radšej doma zohrejem vodu do vane. A pranie tiež, čo keď ja používam iný prášok na pranie? Ja som žil v Anglicku a bol som aj v Belgicku, takže viem, ako také veci fungujú tam."
Podľa poslanca Tancoša i zástupcu starostu Ľudovíta Baloga (ĽS-HZDS) by bolo stredisko so sprchami a práčovňou logické a opodstatnené napríklad na dedine, kde nemajú vodu vôbec, nie však na Luniku IX (tam síce teplá voda ani kúrenie nejde, no studená tečie štyri hodiny denne). Tancoš, Balog i kontrolór Dušan Hubinský však oceňujú, že mestská časť sa vďaka projektu dostala aspoň k peknej budove, ktorú možno dobre využiť.
Starosta Ladislav Šaňa (RIS) a zástupca Balog vysvetľujú, že keď štát v minulosti ponúkal peniaze na práčovne a sprchy, projekt spomínaného strediska vymyslel a naštartoval ešte bývalý prednosta miestneho úradu Jozef Červeňák. Toho však poslanci odvolali ešte pred dvomi rokmi.
Starosta nám ďalej povedal, že hoci on pôvodne myšlienke takého strediska naklonený nebol, už mu potom neostávalo iné, len dotiahnuť rozbehnutý projekt vrátane štátneho financovania do konca. "No z našich peňazí na to nešla ani koruna. Stredisko však netreba hneď odsudzovať, veď ešte ani nefunguje. Až prax ukáže, či sa uchytí. A ak nie, tak potom už nový starosta a poslanci môžu predsa po uplynutí povinnnej trojmesačnej prevádzky účel využívania objektu zmeniť napríklad na klub dôchodcov, pekáreň alebo niečo iné," uviedol Šaňa.
Podľa jeho slov, aby mohli stredisko po niekoľkomesačnom meškaní dodávateľa už konečne skolaudovať a uviesť do prevádzky, treba ešte dokončiť fasádu, oplotenie a namontovať nové práčky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári