Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme kandidátov na primátora v Košiciach

Ing. Peter Sinai: "Vybudujem priemyselný park s mliekarňou a mäsokombinátom!"Nezávislý kandidát Ing. Peter Sinai (39) ukončil na Technickej

Ing. Peter Sinai: "Vybudujem priemyselný park s mliekarňou a mäsokombinátom!"

Nezávislý kandidát Ing. Peter Sinai (39) ukončil na Technickej univerzite v Košiciach odbor priemyselná logistika. Od roku 1985 pracoval vo VSŽ ako automechanik na závode Doprava. Prešiel tam rôznymi funkciami, v roku 1996 sa stal predsedom predstavenstva a riaditeľom spoločnosti VSŽ Tedos a.s. Teraz pracuje v súkromnej firme ako obchodný manažér. Rád cestuje po svete, z každej krajiny si privezie futbalový dres. Potrpí si na značkové obleky.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Možnosť ovplyvniť chod mesta, ktoré je zároveň mojím rodiskom. Vrátiť mestu jeho tradície tak, aby boli v bližšej budúcnosti znova zaujímavé pre občanov mesta a jeho návštevníkov.

2. Ak zvíťazite vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Mojimi prioritami sú čisté a bezpečné Košice (očistiť mesto od bezdomovcov a vytvoriť im podmienky pre ich prežitie, vybudovať centrá pomoci). Obnoviť tradíciu okrskárov. V oblasti mládeže a športu zaviesť letné olympiády na ZŠ, upraviť a vybudovať detské ihriská na sídliskách, na ZŠ opraviť športové ihriská, každoročne oceniť z mládežníkov najlepších športovcov. Ďalšou prioritou je doprava a infraštruktúra. Bez jej dobudovania nepríde do Košíc žiadny investor. V DPMK obnoviť vozový park. V oblasti investícií so spoluprácou mestského zastupiteľstva vybudovať priemyselný park, v ktorom by sa nachádzali: mliekareň, pivovar, mäsokombinát. V oblasti kultúry a cestovného ruchu obnoviť tradíciu jesenných trhov na Moyzesovej ulici, pokračovať v tradícií Dní mesta, zrekonštruovať Petrov sad, Aničku a Horný Bankov. V amfiteátri opäť zaviesť letný filmový festival.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Patrím k vytrvalým, zodpovedným ľuďom. Svojou prácou a skúsenosťami, svedomitosťou a praxou chcem vylepšiť postavenie mesta v rámci Slovenska. Vrátiť bašte východu so spoluprácou mestského magistrátu, poslancov, podnikateľov a investorov jeho kultúrno-spoločensko-športové aktivity. Zároveň vyzývam všetkých Košičanov a bývalých spolupracovníkov z VSŽ, aby ma podporili v týchto voľbách svojím hlasom.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Každý deň sa človek naučí niečo nové. Ten, kto pracuje, aj niečo pokazí. Nie vždy mu vyjdú veci, ktoré som si predsavzal. Mojou slabšou stránkou je, že dôverujem ľuďom a som k nim kamarátsky. V určitých veciach a konaniach by som mal byť tvrdší a razantnejší.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

- Vlastníme súkromnu firmu, v ktorej manželka pracuje ako finančný manažér a staršia dcéra, ktorá ukončila gymnázium, pracuje s ňou. Mladšia dcéra navštevuje ZŠ.

6. Ako bývate?

- Bývame v spoločnej domácnosti v rodinnom dome.

7. Vaše záľuby, čo robíte vo voľnom čase?

- Vo voľnom čase sa venujem svojej rodine, mojou záľubou je šport, hlavne hokej, futbal, ktorý pravidelne hrávam.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- Som narodený v znamení Býka, som nedeľné dieťa. Myslím si, že charakteristika tohto znamenia ma vystihuje, ale horoskopy neovplyvnili môj život.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- Rád cestujem, spoznávam iné krajiny, z ktorých si prinášam suveníry a nikdy si nezabudnem prikúpiť futbalovy dres štátu. No mojou slabosťou sú aj značkové obleky, na ktoré si potrpím.

10. Najobľúbenejšie jedlo?

- Slepačia polievka a vyprážané kuracie krídla.

11. Akú muziku máte najradšej?

- Zo slovenských skupín najradšej počúvam Elán, operného speváka M. Babjaka, z českých interpretov K. Gotta a H. Vondráčkovú, no aj napriek môjmu ročníku narodenia rád relaxujem pri cimbalovej muzike B. Mrenicu.

12. Najobľúbenejší spisovateľ?

- Nemám vyhraneného jedného spisovateľa, rád si prečítam každú dobrú knihu. V poslednom čase ma najviac zaujal Dan Brown a jeho kniha Da Vinciho kód.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- Jazdím na aute značky Mercedes, čo bol aj môj sen, ktorý sa mi splnil.

14. Riadite sa v živote nejakou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- Ked ideš po schodoch hore, všímaj si ľudí, ktorí stoja okolo, aby raz, keď pôjdeš dole, si sa im mohol pozrieť priamo do očí.

15. Boli ste evidovaný v zväzkoch ŠTB?

- Nie.

* * * * *

Ing. Milan KRENDŽELÁK: "Chcem ľuďom slúžiť do vyčerpania tela!"

Kandidát Agrárnej strany vidieka Ing. Milan Krendželák (52) na Slovensko prišiel v roku 1998 z rodnej Ukrajiny. Využil ponuku slovenskej vlády vysťahovať sa do rodiska svojich rodičov z oblasti postihnutej černobyľskou haváriou. Vysokú školu ukončil na Ukrajine v Dnepropetrovsku s titulom stavebný inžinier. Po príchode na Slovensko sa zamestnal v Železniciach SR ako traťový robotník, technický zamestnanec a pracuje tam aj v súčasnosti. Po príchode na Slovensko založil prvý športový klub Dáma Slovakia, ktorého je predsedom. V živote sa riadi Bibliou.

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Z pozície primátorskej funkcie chcem slúžiť ľuďom do vyčerpania tela, zaoberať sa ich problematikou. Pretaviť svoje praktické vedomosti do praxe. Zabezpečiť im lepšiu budúcnosť.

2. Ak zvíťazíte vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Moje rozhodnutia budú v súlade s Bibliou. Zriadim kultúrne a športové centrá pre mládež a nemusia to byť len novostavby, ale aj nevyužité objekty v majetku mesta. Skultúrnim nevyužité plochy v prospech ľudí. Zabezpečím ľuďom prácu, sociálne istoty, kvalitné životné prostredie. Budem riešiť problémy súvisiace s MHD. Založím šachovo-dámový klub Slovenska v Košiciach, ktorého som predsedom. Využijem európske fondy na vytvorenie školiaceho centra pre dlhodobo nezamestnaných na ich rekvalifikáciu. Neželám si, aby naše deti pracovali v cudzine ako novodobí otroci za minimálne mzdy.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Mám schopnosti, vzdelanie, prax, rozumiem potrebám ľudí, mám v hlave jasno, čo chcem vytvoriť v prospech mesta. Vzhľadom na to, že moje myslenie sa nesie v duchu Biblie, nesklamem ich voľbu.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Na 100 % žiť v zmysle Desatoro božích prikázaní, ktoré vystihuju celé naše bytie na tejto Zemi.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

- Som ženatý, mám dve deti. Dcéra Júlia, narodená 26. 7. 1976 je vydatá na Ukrajine, syn Milan, narodený 13. 9. 1979, býva s nami v spoločnej domácnosti a úspešne ukončil Technickú univerzitu v Košiciach. Manželka Valentína toho času pracuje v Rakúsku, syn v Írsku.

6. Ako bývate?

- Bývam v 4-izbovom byte na sídlisku Ťahanovce.

7. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

- Relaxujem na záhradke, chodím si zašportovať, do sauny a venujem sa rodine.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- Lev. Biblia nedovoľuje zaoberať sa touto problematikou. Verím len tomu, čo je a čo sám urobím, v živote som ako lev, viem sa pobiť pre správnu vec.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- Knihy, oblečenie, pre rodinu.

10. Najobľúbenejšie jedlo.

- Zemiakové placky.

11. Akú muziku máte najradšej?

- Klasika.

12. Najobľúbenejší spisovateľ

- Rambam.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- Jazdím na Renault Thália. Neverím v zlaté rybky, ale keď budem mať viac peňazí, tak VW Passat.

14. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- Riadim sa Bibliou.

15. Boli ste v zväzkoch ŠtB?

- Nie.

* * * * *

Alexander ŠAMO (63): "Mám projekt na riešenie Rómov"

Nezávislý kandidát Alexander Šamo (63) vyštudoval Prírodovedeckú fakultu v Bratislave, 24 rokov pôsobil na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach, 4 roky na Univerzite MSB v Blide v Alžírsku, takmer 5 rokov bol riaditeľom inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Košiciach. Ako s úsmevom hovorieva, po "šantení" akčných pätiek HZDS v roku 1996 odišiel do invalidného dôchodku. Jeho jedinou ambíciou a cieľom je dosiahnuť, aby sa realizoval projekt riešenia situácie Rómov formou ich zamestnanosti.

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Funkcia ako taká mi vôbec nechýba. Na kandidatúru ma priviedla myšlienka, že z postu primátora budem môcť zrealizovať projekt: Podiel Rómov na financovaní vlastnej komunity, ktorý sa márne pokúšam presadiť u kompetentných na celoštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni. A práve Košice so svojím Lunikom IX by mohli byť modelom pre Európu, že rómska otázka sa riešiť dá.

2. Ak zvíťazíte vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Pre Lunik IX, ktorý je hanbou nielen Košíc, mám pripravený už spomínaný projekt, kde je riešená zamestnanosť a bytová otázka Rómov systémom: "Za málo peňazí veľa muziky". Je to unikátny projekt, ktorého uvedenie do života prinesie dosť finančných prostriedkov na rozvoj každého sídliska a pracovné miesto ako pre invalidných, tak aj mladých Košičanov. Organizačnými zmenami a kontrolným systémom, ktorý som vypracoval na požiadanie pre EÚ, ušetriť finančné prostriedky mestskej pokladne.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Ponúkam Košičanom úplne novú koncepciu rozvoja mesta, podľa ktorej by sa mohol aj radový občan zapájať do diania a kontroly finančných tokov, a nie ako doteraz, len cez nimi volených poslancov, ktorí pred voľbami nasľubujú čo len chcete, a po voľbách máte jednu kauzu za druhou. Tým, že sa so mnou život nemaznal, mám skúsenosti z pedagogiky, vedy a výskumu, ako aj pôsobenie v zahraničí, som získal nekonvenčné myslenie a iné priority ako finančný mamon.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Nebojácnejšie presadzovať to, za čo sa nemusím hanbiť, lebo som to vytvoril pre prospech viacerých.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

- Manželka je samostatne zárobkovo činná osoba. Dcéra Helena a syn Alexander (obaja vysokoškolsky vzdelaní) pracujú v zahraničí.

6. Ako bývate?

- V rodinnom dome v radovej zástavbe na sídlisku Nad jazerom.

7. Vaše záľuby, čo robíte vo voľnom čase?

- Prakticky celý voľný čas venujem tvorivej činnosti, ako napríklad spomínanému projektu rómskej zamestnanosti, kde odskúšavam jednotlivé výrobné technológie, ktoré by mohli zvládnuť bez vzdelania, zručností a praxe. Ďalej obnoviteľné zdroje energie a zhodnocovania druhotných surovín. V rámci realxu snívam, spomínam a čítam.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- V znamení Váh. Pri exaktnom vzdelaní, ktoré mám, tomu neverím.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- Na spomínaný projekt a potrpím si na dodržaní slova.

10. Najobľúbenejšie jedlo?

- Podbitá fazuľová polievka a bandurniky. Keď obžerstvo je hriech, tak v tom hreším ostošesť.

11. Akú muziku máte najradšej?

- Tichú a klasickú.

12. Najobľúbenejší spisovateľ?

- Erich Maria Remarque a Francois Saganová.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- Na manželkinom Renaulte Clio. Hocijaké spoľahlivé a úsporné. Roky, keď som mal oči na prednom skle a plynový pedál až na podlahe, sú nenávratne preč.

14. Riadite sa v živote nejakou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- Každé zlo je na niečo dobré.

15. Boli ste evidovaný v zväzkoch ŠTB?

- Neviem, ale nemám s tým problémy.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 30 936
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 830
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 889
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 297
 5. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 793
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 11 358
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 276
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 908
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 759
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 095
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
Vládna limuzína, v ktorej sedel predseda parlamentu Boris Kollár, a ktorá havarovala za Slovnaftom na ulici Mramorova v Bratislave v sobotu 24. októbra 2020.
Scenáristka a spisovateľka Hana Lasicová.
Cynická obluda

Poľovnícka výnimka

Zatiaľ čo matky nemôžu ísť ani kočíkovať do parku, poľovníci môžu hromadne chodiť strieľať na všetko, čo sa pohne.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop