Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme kandidátov na primátora v Košiciach

JUDr. Róbert JANO: "Nebudú ma riadiť stranícke centrály!"Nezávislý kandidát JUDr. Róbert Jano (39) vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. V

JUDr. Róbert JANO: "Nebudú ma riadiť stranícke centrály!"

Nezávislý kandidát JUDr. Róbert Jano (39) vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. V roku 1991 bol menovaný do funkcie prokurátora Mestskej prokuratúry v Košiciach. Od roku 1997 podniká. Založil spoločnosť CI-servis, a.s., ktorá funguje doposiaľ a zamestnáva vyše 350 ľudí. V rokoch 2003-06 bol manažérom slovenskej reprezentácie v hádzanej mužov, pričom v roku 2006 Slovensko historicky postúpilo na ME vo Švajčiarsku. V rokoch 1998-1999 bol viceprezidentom HK VSŽ Košice, úspešné hadzánarské dvojičky Peter a Pavol Janovci sú jeho bratia. V kampani ho podporuje kamarát a hudobník Marián Čekovský, potrpí si na noviny, bez ktorých nezačína deň.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Zarazila ma mimoriadne slabá účasť Košičanov pri posledných voľbách na primátora. Myslím, že tým dali najavo prudký nezáujem o to, čo doteraz v komunálnej politike na úrovni mesta urobili predstavitelia ľavice aj pravice. Každý z nich ako príslušník tej-ktorej politickej strany musel konať podľa toho, čo mu dali za úlohu stranícke centrály. Nepovažujem za správne, aby oni rozhodovali o osude mesta. Kandidatúru považujem za výzvu, nie za lákadlo.

2. Ak zvíťazite vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Z môjho pohľadu Košice potrebujú intenzívnejšiu spoluprácu mestskej a štátnej polície, aby sa zvýšila ochrana života a zdravia jeho obyvateľov, vytvárať atraktívnejšie podmienky pre domácich a zahraničných investorov, ale aj dnešných malých a stredných podnikateľov, intenzívnejšie využívať štrukturálne fondy Európskej únie, transparentnú bytovú politiku, zvýšiť percento výdavkov z mestského rozpočtu na rekonštrukcie, opravy a budovanie nových komunikácií, vybudovať cyklistický chodník do US Steelu, zamedziť pokusom o ťažbu uránu na Jahodnej, podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, urýchlene realizovať projekty na zateplenie škôl, zlepšiť kvalitu jednotlivých športovísk, dobudovať plaváreň na Sídlisku Ťahanovce.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Vstupujem do volieb ako nezávislý kandidát. Za svoje rozhodnutia sa budem zodpovedať výlučne občanom Košíc, žiadnym politickým štruktúram. Mám za sebou vcelku úspešnú kariéru prokurátora, presadil som sa aj ako manažér, takže môj záujem o riadenie mesta nevyplýva z doteraz nenaplnených profesijných či politických ambícií. Chcem len, aby sa slušným ľuďom dostalo slušného prístupu a aby rozvoj mesta nebol len na prospech vybraných jednotlivcov. Ako manažér by som rád videl mesto ako prosperujúcu firmu.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Mal a chcel by som viac času venovať svojej rodine, a chcel by som ešte zlepšiť svoje jazykové znalosti.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

Skryť Vypnúť reklamu

- Manželka Jarmila pracuje ako prokurátorka. Vychovávame spolu 19-ročnú dcéru Andreu, študentku Právnickej fakulty UPJŠ a 13-ročného syna Róberta, študenta Súkromného športového gymnázia. Obaja sa venujú aktívne športu, dcéra basketbalu a syn futbalu.

6. Ako bývate?

- Bývam v rodinnom dome v mestskej časti Pereš.

7. Vaše záľuby, čo robíte vo voľnom čase?

- To málo voľného času, ktoré mám, venujem rodine a športu, najmä hádzanej, basketbalu a futbalu.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- Narodil som sa v znamení Blížencov. Občas si prečítam horoskop, ale neriadim sa ním. Znameniami zverokruhu sa nezaoberám. Tí, ktorí tomu rozumejú, alebo veria viac ako ja, tvrdia, že do istej miery sa v charakteristike Blížencov nachádzam.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- Pre svoj život nepotrebujem nič extra, takže ani nemôžem povedať, na čo si zvlášť potrpím. Vlastne áno každé ráno si musím kúpiť noviny.

10. Najobľúbenejšie jedlo?

- Každé, ktoré navarí moja manželka.

11. Akú muziku máte najradšej?

- Rád počúvam Elán a Mariána Čekovského.

12. Najobľúbenejší spisovateľ?

- Erich Maria Remarque.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- Jazdím na služobnom vozidle Audi A6. Auto považujem za pracovný prostriedok a zlatej rybke by som povedal, aby k nejakému pomohla tým ľuďom, ktorí ho potrebujú viac ako ja.

14. Riadite sa v živote nejakou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- "Všetko sa dá, len treba chcieť". To vystihuje častokrát aj môj postoj k riešeniu rôznych problémov, ktoré prináša život.

15. Boli ste evidovaný v zväzkoch ŠtB?

- Nie. Mám previerku Národného bezpečnostného úradu.

* * * * *

JUDr. Vladimír Gürtler: "Lacnejšie teplo, slon do ZOO a bicykle zadarmo!"

Nezávislý kandidát JUDr. Vladimír Gürtler (34) vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. V roku 1995 študoval obchodné právo v Írsku na University of Limerick a v roku 1998 zase na Cypre Young Managers Program. Do roku 2000 bol právnym čakateľom komerčného právnika. Počas tohto obdobia získaval skúsenosti aj v advokátskych kanceláriach v Česku a na Cypre. Od júla 2000 má vlastnú advokátsku kanceláriu, v auguste 2003 bol vymenovaný za rozhodcu stáleho rozhodcovského súdu. Nikdy nebol členom politickej strany, má odvážne ciele a obrovské sebavedomie.

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Funkcia primátora pre mňa nie je cieľom, ale len prostriedkom na presadenie zmien, ktoré je v meste nevyhnutné urobiť. Rozhodol som sa kandidovať preto, lebo ponuka politických strán vo mne vyvolala stresovú reakciu, ktorú som nevedel inak zvládnuť.

2. Ak zvíťazíte vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Vo svojom volebnom programe mám jasne stanovené zámery, ktorými sú: Slona do košickej ZOO, lacnejšie teplo a vodu v byte, inline korčuľovanie od Jazera po Aničku, hospic v Košiciach, internet zadarmo, lietať do sveta z košického letiska, woodstock v Košiciach, nižšie mestské dane a poplatky, bicykle pre Košičanov zadarmo a k tomu 136 km cyklodráh, dôstojný život pre dôchodcov, stop ťažbe uránu na Jahodnej, neschopné štruktúry a motákov nahradím šikovnými a pracovitými, z 22 mestských častí zachovám iba 8 a to - Staré Mesto, Sever, Západ, Juh, Východ, Kavečany, Šaca, Krásna nad Hornádom.

3. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Z ponuky kandidátov som najmladší, najschopnejší a domnievam sa, že aj najbohatší, takže riziko, že budem svoju pozíciu zneužívať na osobný prospech sa rovná nule. Ako advokát som začínal z ničoho a za pomerne krátky čas som dosiahol celkom slušné výsledky. Podobne začínam aj svoju politickú dráhu, z čoho usudzujem, že čím skôr sa stanem primátorom, tým lepšie pre Košice.

4. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Skromnosť je tvoja slabá stránka, hovoria mi neraz moji priatelia, na čo ja im odpovedám, že keď si človek stanoví skromné ciele, nepodarí sa mu pravdepodobne nič alebo veľmi málo. Uznávam však, že v niektorých ľuďoch to môže vyvolať aj negatívne emócie, najmä u tých, ktorým sa ich životné ciele naplniť nepodarilo.

5. Opíšte občanom svoju rodinu.

- Som slobodný a bezdetný. Týmto viac-menej dávam môj stav do pozornosti krásnym, mladým a inteligentným ženám. Bohatstvo nepovažujem za nutnosť pekného vzťahu, ale fúzia aktív poväčšine prináša obojstranný prospech.

6. Ako bývate?

- Bývam vo vlastnom byte na Ďumbierskej ulici, keďže svoj dom na Havlíčkovej si v súčasnosti modernizujem.

7. Vaše záľuby, čo robíte vo voľnom čase?

- Bicykel, inline korčuľovanie a iné pohybové aktivity, ktoré mi pomáhajú odbúrať pracovný stres.

8. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- Váhy, ale váham len do momentu, kým sa pevne rozhodnem, čo a ako a potom idem za svojím cieľom neúprosne ako slon.

9. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- V podstate mám všetko, peniaze míňam na dennú spotrebu. Som však šetrný, zbytočne peniaze nevyhadzujem a takto sa budem k mestskej pokladni stavať aj ako najmladší primátor.

10. Najobľúbenejšie jedlo?

- Cestoviny.

11. Akú muziku máte najradšej?

- Braňa Mojseja, len škoda, že na trhu nie je viac jeho CD. (Smiech)

12. Najobľúbenejší spisovateľ?

- James Clavell, John Grisham.

13. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- VW New Beetle. Zlatú rybku nepotrebujem, keby som viac jazdil mimo Košíc, kúpim si bezpečnú limuzínu aj bez nej.

14. Riadite sa v živote nejakou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- Čo si človek neurobí sám, to nemá.

15. Boli ste evidovaný v zväzkoch ŠTB?

- Žartujete?

* * * * *

JUDr. Andrej HRICO: "Pokúsim sa zachrániť námestie pred Auparkom!"

Nezávislý kandidát JUDr. Andrej HRICO (56) vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Ako právnik pracoval v Ústave experimentálnej metalurgie SAV, ako športový redaktor v Slovenskom východe. Publikoval aj v ďalších novinách, pôsobil v organizačnom výbore MMM. Dve desaťročia pôsobil v oblasti ochotníckeho divadla ako herec a vedúci súboru, v ktorom začínala napríklad aj Zuzka Tlučková. Pred rozdelením ČSFR založil politicko-spoločenský týždenník Domino Efekt, ktorého bol vydavateľom a šéfredaktorom. Desať rokov strávil vo Švajčiarsku, kde sa podrobne oboznámil s fungovaním samosprávy. Je členom Fórum Ost-West. Je iniciátorom zapojenia sa mesta do projektu o Európske hlavné mesto kultúry, ktorého je v súčasnosti hlavným koordinátorom.

1. Prečo vás funkcia primátora láka? Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

- Na rozdiel od väčšiny kandidátov som rodený Košičan. Toto mesto mám nesmierne a úprimne rád. Práve preto som zhrozený z niektorých krokov a strategických rozhodnutí, ktoré sa tu v poslednom čase prijali napriek tomu, že sú v príkrom rozpore so skutočnými záujmami Košičanov. Aby som ich mohol napraviť a orientovať ďalší vývoj Košíc správnym smerom, potrebujem spolupracovať s občanmi. Hlavne ale musím mať kompetencie a právomoci, ktoré mi môžu dať len Košičania svojou voľbou. Chcem zaviesť nový typ primátora - v mojom podaní to nebude funkcionár s naškrobeným bielym golierom, sediaci zabarikádovaný za múrmi Bieleho domu, ale bežný občan, chodiaci s otvorenými očami denno-denne po uliciach a diskutujúci s obyvateľmi o ich každodenných problémoch.

2. Ak zvíťazíte vo voľbách, budete mať štyri roky na realizáciu vašich predstáv. Aké budú vaše priority?

- Košice sa musia z mesta stresu a zhonu znovu stať bezpečným mestom oddychu, pokoja a pohody. Na rozdiel od doterajších funkcionárov mesta poskytnem pri dôležitých rozhodnutiach omnoho väčší priestor názorom ekológov, ľuďom zo Spolku na skrášľovanie Košíc a tej skupine architektov, ktorá je proti brutálnym stavebným zásahom do centra mesta. Nikdy nedovolím zdevastovať Jahodnú ťažbou uránu a pokúsim sa ešte zachrániť pre Košičanov aj Námestie osloboditeľov pred obludnou stavbou Auparku. Chcem zaviesť poriadok do zberu komunálneho odpadu, hodlám rozšíriť pešiu zónu na ďalšie ulice, zlepšiť dopravu. Musím dosiahnuť, aby Lunik IX nebol viac pre cudzincov posmešnou atrakciou a aby bieda tamojších obyvateľov prestala byť jedným z hlavných identifikačných znakov Košíc.

2. Prečo by Košičania mali voliť práve vás?

- Som právnik, čo je nepochybne najvhodnejší typ vzdelania pre funkcionárov samosprávy. V Košiciach som prežil takmer celý doterajší život a viem presne, čo toto mesto potrebuje. Oboznámil som sa s fungovaním samosprávy vo vyspelej švajčiarskej demokracii a poznatky chcem zúročiť v prospech Košíc a košického verejného života. Pobyt v cudzine mi umožnil vidieť tu, v Košiciach, aj také nedostatky, ktoré našinec, žijúci doma, už nie je schopný za nedostatky považovať.

3. Úprimne priznajte, v čom by ste sa mali, chceli zlepšiť?

- Známi hovoria, že sa potrebujem skôr zhoršiť. Vraj som až prílišný dobrák, každému sa snažím pomôcť, ľuďom hneď dôverujem a potom na to doplácam. Nuž, asi by som sa naozaj mal naučiť byť o čosi tvrdším, vedieť používať aj lakte. Lenže uznajte: učiť sa novotám v mojom veku?

4. Opíšte občanom svoju rodinu.

- Mám skvelé rodinné zázemie - dve šikovné, dnes už dospelé, ale ešte slobodné deti a vnímavú manželku, ktorá sa o nás všetkých príkladne stará. Je laborantkou. Dcéra študuje štvrtý ročník veterinárnej medicíny, syn je gymnazista.

7. Ako bývate?

- V paneláku, v trojizbovom byte.

8. Vaše záľuby, čo najradšej robíte vo voľnom čase?

- Venujem sa rodine, fotografujem a filmujem, nahrávam televízne dokumenty, behávam v prírode. Máme štvorčlennú psiu rodinku yorkshirov, veľmi rád sa s nimi bláznim. Všetci v rodine máme bezhranične radi zvieratá a prírodu. Nesmierne nás to obohacuje.

9. V akom znamení ste narodený? Veríte horoskopom?

- Som Škorpión, ale horoskopy ma nevzrušujú. Koľko časopisov, toľko rozdielnych horoskopov na rovnaké znamenia.

10. Na čo míňate najviac peňazí pre seba osobne, na čom si potrpíte?

- Na elektroniku. Pomáha mi dostávať sa k rôznorodým informáciám o dianí doma i vo svete. Ale značnú časť vreckového venujem, rovnako ako manželka, aj košickým bezdomovcom a žobrákom. Stačí sa nám prejsť od Slovanu po Maratónca a určite nás oslovia aspoň desiati. Smutný to obraz našej súčasnosti.

11. Najobľúbenejšie jedlo

- Nepochopím: to, ktoré som v detstve z duše nenávidel špenát.

12. Akú muziku máte najradšej?

- Melodickú, príjemnú. Z klasikov uprednostňujem Verdiho, z novšej éry bezkonkurenčne Beatles a Bee Gees, ale aj Middle of the Road, či Roxette, české hity z rokov 1960-1990, z našich Duchoňa a Kirschner.

13. Najobľúbenejší spisovateľ?

- Vojtech Zamarovský, Honoré de Balzac.

14. Na akom aute jazdíte a aké by ste si vybrali, keby sa vás opýtala zlatá rybka?

- Mám na lízing prenajatý Volkswagen Golf. Vzhľadom na kvalitu slovenských ciest a spôsob jazdy našich vodičov by som zlatú rybku poprosil o auto, ktoré by bolo imúnne voči nehodám. Na značke nezáleží.

15. Riadite sa v živote nejakou životnou múdrosťou, ktorú považujete za najvýstižnejšiu?

- Je ich viac a sformuloval som si ich sám: 1. Každá živá bytosť, aj tá človeku nesympatická, má právo na život. 2. Do všetkého, čo robíš, zapoj svedomie. Len tak budeš mať zo života dobrý pocit. 3. Ľudí delím iba na dobrých a zlých. A ešte na mužov a ženy. 4. Mojím domovom je Zemeguľa.

16. Boli ste vo zväzkoch ŠtB?

- Nebol. Asi na mňa zabudli. Ale nekrivdí sa mi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Nechajte zamestnancov vybrať si služobné auto, oplatí sa vám to
 2. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 3. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 4. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 5. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 9. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 10. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 38 687
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 26 724
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 19 602
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 858
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 15 524
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 225
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 565
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 361
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 081
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 10 989
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na východe Slovenska: V nedeľu pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Plošné testovanie Slovenska na ochorenie Covid-19 prebieha druhý deň.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Namiesto futbalového zápasu odbery z nosa. Tak to vyzeralo v Malom Šariši

V Sabinove sa črtá problém, vo Veľkom Šariši sú pokojní.

Plošné testovanie v Malom Šariši išlo podľa plánu.
Pred letiskom v Abu Dhabí. Lenka vycestovala do Spojených arabských emirátov pred rokom. Verí, že koronakríza jej dovolí opäť naplno lietať.
Rozhovor

Dizajnérka: Retro považujú ľudia za moderné alebo súčasné. Nie je to správne

Márii Bujňákovej učaroval najviac škandinávsky štýl.

Mária Bujňáková, dizajnérka a doktorandka na Katedre umení Technickej univerzity v Košiciach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop