dopravy a pýtajú sa, aký to bude mať zmysel. Obracajú sa na nás s otázkami, preto sme niektoré z nich položili riešiteľovi štúdie Jánovi Šarákovi.
Pôvodný zámer vybudovať električkovú trať na Sídlisko Ťahanovce vychádzal z predpokladu, že bude takmer dvakrát väčšie ako dnes. Ekonomická investícia má zmysel len vtedy, keď to vyvážia nízke prevádzkové náklady. S akým počtom cestujúcich na tejto trati sa počíta?
"V súčasnosti má sídlisko Ťahanovce 23-tisíc obyvateľov. Ráta sa však, že sa v budúcnosti vzhľadom k potrebe zahusťovania počet zdvojnásobí. Nedeje sa tak aj kvôli tomu, že nie je dostatočne vybudovaná doprava. Ak bude, dôjde aj k zvýšeniu počtu cestujúcich, ktorých je aj dnes dostatok, čo je vidieť na tom, že MHD nestačí robiť obsluhu územia."
Električka sa na Ázijskú triedu umiestniť nedá, pritom viac ako polovica sídliska je naviazaná na túto komunikáciu. Čo bude s tými ľuďmi?
"Ak pôjde električka po Americkej triede, počíta sa s tým, že rozvoz bude vykonávaný vnútrosídliskovou dopravou. Obsluha bude vykonávaná minibusmi, pričom cena za zvoz bude určená už v cestovnom za cestu električkou. To znamená, že si ľudia nepriplatia."
Ak raz za čas príde regiovlak do mesta a odoberie časť cestujúcich električke, koľko ľudí na bežné mestské električkové linky zostane?
"Interval jázd električiek a regioelektričiek bude naviazaný tak, aby regioelektričky chodievali v 30-minútových intervaloch a medzitým budú poprekladané aj riadne električky v rámci vnútromestského okruhu. Ak je dnes interval 12 - 15 minút, podobne to bude aj potom."
Na letisko dnes chodí autobus raz za dve hodiny a je prázdny. Nebolo by logickejšie nechať v projektoch voľné miesto na trať a stavať ju až vtedy, keď tam bude v autobusoch dosť cestujúcich?
"Informácie, ktoré sú po privatizácii letiska, udávajú, že ročný objem prepravených predstavuje 270-tisíc ľudí. Investor ho však chce zvýšiť až na 900-tisíc ročne. Dnes neexistuje harmonizácia spojov s odletmi a príletmi. Dôjde k cielenému pristavovania spojov, avšak toto bude súvisieť s plánovaným budovaním priemyselného parku Pereš."
Možnosť dostať ľudí z vidieka vlakom do mesta je síce výhodou, reálne je to však skôr imaginárne. To by musela byť daň v podobe nízkej frekvencie spojov.
"Dnes ponúkame veľké kapacity, a preto sme nútení chodiť v riedkych intervaloch. Zmenou filozofie dôjde k tomu, že bude premávať regioelektrička s menšou kapacitou ako vlak, ale v hustejších intervaloch."
Regioelektrička bude potrebovať vozidlá na dve napätia, čo sú obrovské peniaze. Ďalšie investície zrejme pohltia električkové trate, oblúky, ktoré treba prerobiť na parametre regioelektričky.
"Stojí to dosť peňazí, ale EÚ je ochotná investovať, lebo si je vedomá, že ak teraz neinvestuje, v budúcnosti budú mestá prehustené autami. V Košiciach je síce málo peňazí, neznamená to, že musíme riešiť len plátanie a zvyšovať počty autobusov. To nie je systémové riešenie. Ak vedia v Bratislave investovať do prestavby stanice 8 mld. Sk, my potrebujeme na komplexné riešenie dopravy ´len´ 2,8 mld. Tam však nik nekričí, že to je veľa. My sme si nič nevymysleli, nová doprava musí spĺňať z hľadiska kvality, časovej dostupnosti či bezpečnosti prísne kritériá. Oblúky sú dobré, nová električka vie ísť aj po súčasných oblúkoch, preto nebude potrebné robiť zmeny."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári