Autori z pražskej inžinierskej konzultačnej spoločnosti IKP ju predstavili na pracovnom rokovaní v mestskej časti Košice Sídlisko Ťahanovce. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia miestnej, mestskej i krajskej samosprávy, DPMK, spolu s odborníkmi na dopravu.
"Košice sú jediným mestom, ktoré má na električkových tratiach rovnaký rozchod 1435 mm ako je na železničných tratiach. Naši predkovia boli v tomto smere mimoriadne prezieraví," hovorí splnomocnenec KSK pre KORID Igor Reiprich, ktorý je pri projekte integrovanej dopravy od jeho počiatku.
Základným princípom rozvoja IDS je postupné rozširovanie mestského koľajového dopravného systému do celého samosprávneho kraja. Demografická analýza ukázala, že do Košíc dochádza denne takmer 32-tisíc ľudí z iných okresov Košického kraja a necelých 11-tisíc z Prešovského kraja. Mnohí z nich využívajú železničnú a následne električkovú dopravu.
Štúdiu realizovateľnosti už Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR akceptovalo a bola vytvorená aj pracovná skupina, ktorá sa bude priamo podieľať na riešení jednotlivých čiastkových projektov.
"Na základe štúdie sme vybrali osem stavieb a terminálov pre KORID. Štyri z nich sú stavbami mesta a kraja, ďalšie štyri stavbami Železníc SR a ministerstva dopravy," hovorí Ing. arch. Zdeněk Kindl z IKP Praha. "Pre mesto a kraj boli vybrané električková trať z Námestia maratónu mieru na Sídlisko Ťahanovce, prepojenie električkových a železničných tratí na Staničnom námestí, úprava električkových tratí v centre mesta a napojenie priemyselného parku Pereš a letiska Košice električkovou rychlodráhou. Pre železnice a ministerstvo je prioritou vybudovanie terminálu Sever, prepojenie sektorov Západ a Východ terminálu železničnej stanice, elektrifikácia trate Haniska - Veľká Ida Moldava mesto a napojenie priemyslovej zóny Bočiar a priemyselného parku Kechnec."
Štúdia obsahuje konkrétne riešenia vybraných stavieb, terminálov a električkových tratí. Celková investícia na všetkých osem stavieb presahuje 2 miliardy 844 miliónov. Viac ako polovicou by sa na nej malo podieľať mesto a kraj (1,456 mld. korún), odhad pre železnice a ministerstvo je 1,389 mld. korún. Finančne najnáročnejšou stavbou by mala byť električková trať na Sídlisko Ťahanovce (685,5 miliónov). Zúčastnené strany sa zaviazali, že budú maximálne efektívne využívať fondy EÚ pri projektovej príprave aj investičnej realizácii stavieb.
"Električka je najdrahšia, ale rieši najvážnejší problém. Preto sme ju odporučili ako prioritu," vysvetľuje Ing. arch. Zdeněk Kindl. "Poradie jednotlivých stavieb nie je určené. Ako reálny časový horizont, keď by mohli byť v prevádzke všetky stavby, vidíme rok 2013."
Najrýchlejšie bude možné začať so stavbami, ktoré si nevyžadujú územné konania rekonštrukcia tratí v meste a elektrifikácia úseku železničnej trate do Moldavy. Na ďalšie sa postupne budú robiť verejné obstarávania.
"Projekt si následne vyžiada aj mimoúrovňové napojenie autobusovej stanice, výstavbu depa pre vozidlá regionálnej električky, navrhované v areáli bývalej magnezitky, úpravu trasy rýchlodráhy pri Pereši a premostenie Moldavskej cesty, výstavbu terminálu Barca juh, elektrifikáciu trate Margecany Gelnica či výstavbu zberných parkovísk pri zastávkach IDS," uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári