plynom, ale prináša so sebou aj jedno nebezpečenstvo. Hrozbu otravy oxidom uhoľnatým (CO), ktorý vzniká najmä pri nedokonalom spaľovaní dreva či uhlia.
"Nedávno nám volali z Ruskova, že tam majú priotrávené tri rodiny," povedal nám majster kominár Tomáš Halász z košického kominárstva T. REX, ktorej pracovníci obhospodarujú takmer všetky komíny v meste a okolitých obciach. "Ešte asi týždeň predtým sa priotrávil chlap z Čečejoviec. Toho museli dokonca vo veľmi zlom zdravotnom stave odviezť do nemocnice v Šaci, aby mu zachránili život v hyperbarickej komore."
Podľa T. Halásza, aj keď stále pripomínajú zákonom stanovenú povinnosť dať si prehliadnuť a zrevidovať komíny, ľudia to odmietajú. Alebo si to nechávajú na poslednú chvíľu.
"Sú takí, ktorí nás rovno kamsi pošlú a vôbec sa s nami nebavia. Ale podľa zákona, ak niekto prechádza na tuhé palivo, jeho povinnosťou je pri zámene lokálneho spotrebiča palív alebo rekonštrukcii komína dať si urobiť revíziu. Ľudia sa napájajú na komíny takpovediac nadivoko, najhoršia situácia je v košickom Starom Meste. Na uliciach Jarná, Letná, Zimná, Komenského, Moyzesova a ďalších. Vidia, že v byte je v stene diera, tak si tam pripoja rúru piecky. A vôbec nerozmýšľajú nad tým, že sused môže mať na ten istý komín napojený napríklad plynový spotrebič. Ak tam ostanú nejaké zvyšky plynu, hrozí výbuch. Revíziu komína si musí dať povinne urobiť aj majiteľ novopostaveného domu," dodal šéfkominár.
Riskujúci jedinci si neuvedomujú, že ak dôjde k nešťastiu a nemajú platnú revíziu, nemusia dostať od poisťovne za vzniknuté škody ani korunu. Ak si však revíziu urobiť dajú, zodpovednosť v plnej miere preberá firma, ktorá ju robila. Nehovoriac o tom, že kominári pri odhalení technických nedostatkov komína poradia, čo s ním, respektíve ho opravia.
Čo na to lekári
Podľa Petra Beluša, primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny FN L. Pasteura na Rastislavovej "otravy oxidom uhoľnatým môžu riešiť len tam, kde majú k dispozícii hyperbarickú komoru. Iba v nej sa dá pri vyššom atmosférickom tlaku vytesniť oxid uhoľnatý z organizmu. CO totiž spôsobuje aj to, že človek upadne do bezvedomia a má poruchy dýchania. U nás dokážeme pomôcť len ľuďom, ktorí sú síce priotrávení, ale pri vedomí."
Na celom Slovensku je len päť hyperbarických komôr, z toho tri v Košiciach. Supermoderná 13-miestna v Šaci, jednomiestna súkromná a tretiu majú v leteckej vojenskej nemocnici.
"V posledných rokoch evidujeme približne rovnaký počet ľudí priotrávených oxidom uhoľnatým, vzrastá však počet otráv v rôznych podnikoch," zdôraznil Ján Babík, primár Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice v Šaci, kde hyperbarickú komoru uviedli do prevádzky 29. mája pred troma rokmi.
Škodlivosť CO pre človeka
Oxid uhoľnatý - neviditeľný jedovatý plyn bez zápachu. S hemoglobínom vytvára karboxyhemoglobín, čím znemožňuje prenos kyslíka z pľúc do tkanív. Väzba CO na hemoglobín je približne 200x silnejšia ako s kyslíkom, preto jeho odstránenie z krvi trvá veľa hodín až dní. Otrava sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, hučaním v ušiach, sčervenaním v tvári, bolesťami končatín, búšením srdca. Ozdravenie po akútnej otrave trvá niekoľko dní, nervové alebo psychické poruchy môžu trvať dlhšie. V niektorých prípadoch aj celý život. Najväčší únik CO bol zaznamenaný 27. 10. 1995 v bývalých VSŽ. Obyvatelia blízkej obce Veľká Ida boli evakuovaní, zomrelo 11 ľudí.
Zákon o ochrane pred požiarmi
Druhá časť - povinnosti právnických osôb, podnikajúcich fyzických osôb, fyzických osôb a obcí
§ 4 m) zabezpečovať pravidelné čistenie komínov. Vykonávať kontrolu a zabezpečiť odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou pred pripojením spotrebiča na komín, pred zámenou lokálneho spotrebiča palív na ústredný alebo etážový zdroj tepla, pred zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách na telese komína.
Vyhláška MV SR z 12. 2. 2004
§ 17 - požiadavky na kontrolu a čistenie komína
2 a) ak sú na komínové telesá pripojené palivové spotrebiče do 50 kW, treba komín kontrolovať a čistiť najmenej raz za:
1. štyri mesiace, ak sú do komína pripojené palivové spotrebiče na tuhé palivá a kvapalné palivá.
2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené palivové spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky.
3. dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené palivové spotrebiče na plynné palivá a ide o komín s vložkou.
2 b) ak sú na komínové telesá pripojené palivové spotrebiče nad 50 kW, raz za:
1. dva mesiace, ak sú do komína pripojené palivové spotrebiče na tuhé palivá a kvapalné palivá.
2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené palivové spotrebiče na plynné palivá.
(3) Komín, na ktorý je pripojený palivový spotrebič a ktorý nebol v prevádzke od ostatnej kontroly a čistenia dlhšie, ako je lehota ustanovená v odseku 2 písmeno a) a b), netreba až do jeho opätovného uvedenia do prevádzky kontrolovať a čistiť. Pred uvedením palivového spotrebiča do prevádzky treba vykonať jeho kontrolu a čistenie osobou s odbornou spôsobilosťou.
(4) Komín v občasne užívaných stavbách treba kontrolovať a čistiť najmenej raz za dva roky.
(5) Sadze nahromadené v zbernej časti komínových prieduchov treba vyberať pri každom čistení komínov.
Sankcie
Za porušenie týchto ustanovení môže byť právnickej a podnikajúcej fyzickej osobe uložená pokuta do 250 000 Sk. Fyzická osoba môže byť pokarhaná, alebo dostane pokutu do 3000 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári