policajti rozhodli konať.
Ako nás na polícii informovali, medzi oblasti, kde často dochádza k lúpežným prepadnutiam, patrí mestská časť Košice - Západ. Podvečer je nebezpečný chodník od nemocnice k amfiteátru a Ondavská smerom k Vojenskej ulici. Tiež okolie základných a stredných škôl na Trebišovskej, Kežmarskej a Popradskej. Podobná situácia je však aj na Sídlisku Ťahanovce a Dargovských hrdinov. Medzi rizikové miesta nesporne patrí okolie železničnej stanice.
Najnebezpečnejšiu ulicu v Košiciach ťažko lokalizovať, pretože páchatelia prepadávajú obete náhodne, pričom miesto si vyberajú podľa danej situácie. Prepadnutie je takmer vo všetkých prípadoch rovnaké - páchateľ alebo páchatelia sú vo fyzickej prevahe, obeť na verejnosti zozadu prekvapia, inzultujú a okradnú o mobilný telefón, peniaze alebo tašku či batoh. Rozdiel je len v intenzite útoku a podľa toho aj spôsobeného zranenia.
Občas si lúpežné prepadnutie oznamovateľ vymyslí, aby zakryl vlastné zlyhanie. Či už ide o spreneverené peniaze alebo stratu peňaženky aj s dokladmi pod vplyvom alkoholu. "Na posilnenie výkonu služby budú v uliciach Košíc slúžiť už aj hliadky pohotovostného policajného útvaru - tzv. kukláči. Tiež platí zvýšený výkon pre kriminalistov, ktorí sa zameriavajú aj na iný druh trestnej činnosti, ako sú krádeže vlámaním do vozidiel alebo vreckové krádeže. Policajti úradov justičnej a kriminálnej polície každý týždeň robia analýzu lúpeží, pričom vyhodnocujú, kde najčastejšie dochádza k týmto prepadnutiam. Vzhľadom na zvýšený nápad trestnej činnosti polícia inštaluje do rizikových oblastí vlastné kamerové systémy," vysvetľuje prijaté opatrenia na ochranu občanov kpt. Peter Žaludek z tlačového oddelenia Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
Uviedol, že spomínané správy s analýzami sa pravidelne zasielajú na jednotlivé obvodné oddelenia PZ a pohotovostnú motorizovanú jednotku, kde sa podľa nich určuje miesto, zameranie a spôsob výkonu na ulici hliadkujúcich policajtov. Ako príklad uviedol, že policajti dostávajú za úlohu pravidelne kontrolovať popoludní okolie škôl alebo v nočných hodinách priestory pri niektorých pohostinstvách, kde už mali hlásené prepadnutia.
Štatistika lúpežných prepadnutí v Košiciach
do 20. 11. 2006
nahlásené/objasnené
Košice I 69 / 24
Košice II 98 / 39, rok 2005 - 127/39
Na porovnanie uvádzame štatistiku za rovnaké obdobie roku 2005
Košice I 121 / 45
Košice II 127 / 39
KRIMINALISTI RADIA
Kriminalisti poskytli niekoľko rád občanom, ako predísť prepadnutiu.
- vyhýbať sa tmavým, opusteným miestam
- rodičia by mali upozorniť svoje deti, aby mobilné telefóny nenosili provokatívne zavesené na oblečení
- hra s mobilom na ulici zbytočne dráždi páchateľov
- obchádzať bezdomovcov, pretože pod vplyvom alkoholu kvôli rýchlemu zárobku neváhajú použiť násilie
- v noci pri návrate z diskoték využívať dopravné prostriedky MHD alebo taxíky, pretože osamelý jedinec na ľudoprázdnej ulici je ideálna obeť
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári