Korzár logo Korzár Košice

V šačianskej nemocnici liečia pacientov v hyperbarickej komore, ktorá simuluje podmienky 16 metrov pod hladinou

Športovcom nadopuje svaly kyslíkom, manažérom "našepká" dobré nápadyVedci už dávnejšie prišli na to, že dýchaním kyslíka pod vysokým tlakom sa dajú

Športovcom nadopuje svaly kyslíkom, manažérom "našepká" dobré nápady

Vedci už dávnejšie prišli na to, že dýchaním kyslíka pod vysokým tlakom sa dajú liečiť rôzne zdravotné problémy. Pacienti sa v hĺbke približne 16 metrov pod hladinou zotavujú napríklad po otravách, úrazoch, poruchách sluchu či anaeróbnych infekciách. Športovcom zas pomáha ako oficiálny doping a ženám poslúži na vzpruženie pleti. Aby sa pacienti nemuseli potápať do požadovanej hĺbky, simulovať podmienky pod hladinou dokáže hyperbarická komora. Jedna taká je aj v Prvej súkromnej nemocnici, a.s, v Košiciach - Šaci. O jej využití sme sa porozprávali s prednostom Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, MUDr. Jánom Babíkom, CSc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hyperbarická komora vyzerá ako veľká cisterna, alebo trup lietadla. Vo vnútri je 13 sedadiel a nad nimi sú nainštalované kyslíkové prístroje, z ktorých trčia rôzne hadičky. Pacienti tu sedia v zelených operačných plášťoch, a vyzerajú ako keby sa práve chystali na let do kozmu.

"Som tu 14 krát, kvôli nohe," povedal nám jeden z pacientov ktorého sme v komore oslovili. "Mám odrezané prsty. Touto liečbou sa mi má noha lepšie hojiť, lebo to spôsobuje rýchlejšie prekrvenie tkaniva."

Aj vedľa sediaca staršia pani mala rovnaký problém. Do komory si prišla liečiť nohu po amputácii prstov. "Bolel ma najprv jeden prst. V nemocnici v Trebišove mi ho odrezali a po dvoch týždňoch ďalší. Potom ešte ďalšie dva prsty. Či mi to pomáha? Neviem, zajtra idem na cievne vyšetrenie, uvidíme," vraví pacientka.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ostatných pacientov podstupovala terapiu kvôli problémom so sluchom. "V pravom uchu mi silne zaľahlo. Až tak, že mám problém so stabilitou," prezrádza jedna zo žien. "Lekárka mi povedala, že príčinou je neprekrvenie stredného ucha. Dnes som tu tretíkrát a ešte musím absolvovať sedem procedúr. Zatiaľ necítim žiadne zlepšenie." Terapia vraj nemusí pomôcť hneď. Niekomu zaberie až po mesiaci.

"Dá sa to zniesť, keď sa to predycháva," opisuje hyperbarický tlak ďalší pacient. "Aj ja som tu kvôli ušiam. Som tu tretíkrát a ešte som zlepšenie nepocítil. Ale môžem povedať, že po kúre som vitálnejší, taký nabudený."

Po našom rozhovore sestrička zatvorila dvere komory a pacienti sa vydali na liečebnú "púť" v tlaku 1,6 barov, čo sa dá porovnať k tlaku v 16 metrovej hĺbke pod hladinou. Takto "natlakovaný" organizmus vie prijať oveľa viac kyslíku ako v normálnom stave. A nekoľkonásobné zvýšenie kyslíka v tele človeka dokáže robiť zázraky. Prekrvuje i vyživuje tkanivá a tým napomáha k skorému vystrábeniu z mnohých chorôb. Opuchy po úrazoch miznú skôr, aj rany sa hoja rýchlejšie a v niektorých prípadoch hyperbarický kyslík doslova zachraňuje životy.

SkryťVypnúť reklamu

Pobyt vo vysokom tlaku je doprevádzaný nepríjemným a niekedy aj bolestivým pocitom v ušiach, veľmi podobným pocitu pri vzlietaní a pristávaní lietadla. Tlak v ušiach si preto pacienti vyrovnávali predychávaním, hltaním, otváraním úst - všetko podľa inštrukcií dohliadajúcej zdravotnej sestričky. Tento dej nám sprístupňili obrazové monitory vo vonkajšej časti komory. Obsluhujúci personál má vďaka modernej technike pod kontrolou celú situáciu. Keď je niekomu zle, pridávanie tlaku spomalí.

Pacienti sú v komore dve hodiny. Prvých 15 minút dýchajú normálne bez prístroja, masku so 100 percentným kyslíkom si nasadzujú, až keď sa dostanú do potrebného tlaku. V strede cyklu sa im na 10 minút vpúšťa do masky namiesto kyslíka vzduch. Je to preto, aby toho kyslíka nemali príliš a neotrávili sa. Teplota v miestnosti stúpa úmerne s pridávaným tlakom a dosiahne 27°C. Dlhý čas im spríjemňuje hudba, časopisy alebo knihy, ktoré si doniesli.

"Vo vnútri komory môže byť maximálne 23 % kyslíka. Kvôli bezpečnosti, pretože kyslík je výbušný," vysvetľuje prednosta MUDr. Babík. "Aj malá statická iskra môže zapríčiniť výbuch. Preto musí byť pacient prezlečený do nášho odevu a nemôže mať na sebe žiadne kovové predmety."

Pred vstupom do komory si pacienti musia nechať vonku aj hodinky, prstene, náušnice, či okuliare. Deň predtým absolvujú vyšetrenie u krčiara a internistu. "Pri zmene tlaku totiž môže dôjsť k prasknutiu ušného bubienka, preto sa u pacienta vyšetruje priechodnosť eustachovej trubice. Do komory môže ísť len človek so zdravým srdcom. Pacient nemôže mať veľmi vysoký tlak alebo veľmi nízky počet pulzov. Vtedy by srdce tlakovú záťaž ťažko znášalo." Tesne pred vstupom do komory sa každému pacientovi zmeria krvný tlak, sleduje sa aj sýtenie krvi kyslíkom. Keď je v norme, jeho liečbe už nič nebráni.

Princíp liečenia hyperbarickou komorou spočíva v uvedení pacienta do vysokého tlaku, ktorý spôsobí vyššiu rozpustnosť kyslíka. Takým spôsobom sa ho do krvi a tkanív dostane mnohonásobne viac. "Ak pacient dýcha kyslík za normálnych okolností, jeho organizmus vie vstrebať 90 percent. Pri vyššom tlaku sa ale rozpustí v plazme až 200 násobne viac kyslíka. Na tomto princípe sa liečia poruchy prekrvenia každého druhu."

Pobyt v komore preto slúži aj ako podporná liečba pri rôznych úrazoch, ischemických chorobách, pri nedokrvení v dôsledku zúženia ciev, vredov predkolenia pri kŕčových žilách, preležaninách, zápalov nervov. Pomáha pri poruchách vedomia, napr. pri detskej obrne, pri hojení lalokových plastík, rán, popálenín, transplantáciách kože, plastických i náročných ortopedických operácií. Najčastejšie ale túto metúdu využívajú diabetickí pacienti na liečenie nedokrvenia nôh. Aj poruchy sluchu dokáže komora účinne liečiť, pretože aj tie väčšinou spôsobuje zúženie ciev. V komore dostanú cievy a tkanivá viac výživy a sluch sa po niekoľkých terapiách zlepší. Pri akútnych zdravotných ťažkostiach sa výsledky dostavujú rýchlejšie ako pri chronických a vyžadujú si aj menší počet terapií.

Hyperbarická komora pomáha liečiť až 90 rôznych indikácií. Pri otravách oxidom uhoľnatým, Kesonovej "potápačskej" chorobe a anaeróbnych infekciách slúži ako prvotná liečba, zachraňujúca život človeka. "Keď sa potápač veľmi rýchlo vynorí, tak sa mu kyslík, rozpustený tlakom vo väčších hĺbkach, zmení v krvi na bublinky. Šumenie v krvi spôsobí, že krv dobre neprúdi a klesá prekrvenie mozgu i iných orgánov. Takýto človek má potom bolesti hlavy, závrate a môže rýchlo upadnúť do bezvedomia, čo môže viesť k poškodeniu mozgu. My dáme pacienta do komory, natlačíme ju na tri bari, ako keby bol v 30 metrovej hĺbke a tie bublinky sa tlakom rozpustia. Mali sme aj takých pacientov, ktorí si túto chorobu doniesli počas rekreačného potápania v mori," vraví prednosta. Ak je pacient v bezvedomí, lekári mu kvôli vyrovnávaniu tlaku v ušiach, prepichnú ušné bubienky. Maličká dieročka sa v priebehu jedného dňa zahojí.

Anaeróbnymi infekciami sa najčastejšie nakazia cukrovkári, imunitne slabší jedinci a v niektorých prípadoch aj pacienti po chirurgických výkonoch. Stačí malé poranenie a takáto infekcia sa telom šíri veľmi rýchlo. Organizmus totiž neobsahuje toľko kyslíka, ako vzduch a pre anaeróbne baktérie je preto doslova rozmnožovacím rajom. "Priebeh choroby vyzerá dramaticky. Končatina zvykne opuchnúť a sčernieť. Teraz sa na liečbu používajú komory, ktoré vháňajú do krvi veľké množstvo kyslíka a ten baktérie zabíja. Ale v minulosti sa telo pacienta muselo na viacerých miestach narezávať, aby sa tam dostalo väčšie množstvo vzduchu."

Šport aj kozmetika

Nielen ľudia zo zdravotnými ťažkosťami navštevujú hyperbarickú komoru. Čoraz častejšie ju ako doping využívajú športovci. "Pri veľkých športových výkonoch pracuje organizmus na kyslíkový dlh, čo spôsobuje svalovú horúčku. Chodia k nám hokejisti i maratónci, ktorým sa síce bolesti svalov neodstránia úplne, ale svaly nadopované kyslíkom vládzu viac."

Blahodárne účinky komory sa využívajú aj na kozmetické účely. Zvýšené množstvo kyslíka zlepšuje tonus a napätie svalov tváre. Nemenej podstatný je aj jej vplyv na psychiku človeka. Človek je po inhalovaní hyperbarického kyslíka povzbudený, plný energie a dokonca mu to aj lepšie myslí. "Často ju využívajú manažéri. V komore mávajú dobré nápady. Argentínski futbalisti majú svoju vlastnú hyperbarickú komoru, v ktorej pred zápasom vedú strategické porady."

Ak zvýši čas, komoru využívajú aj samotní zdravotníci. Hlavne preventívne, keď cítia, že na nich niečo "lezie". V žiadnom prípade však nie už po vypuknutí nachladenia, lebo vtedy sa uši nedokážu vysporiadať s vysokým atmosférickým tlakom a riskovali by prasknutie ušného bubienka.

Tieto terapie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Chronickým pacientom je preplácaných 30 terapií raz ročne. V zahraničí sa terapie hyperbarickým kyslíkom využívajú omnoho viac. Napr. v USA sa pre chronických pacientov odporúča až 90 terapií v roku.

Počas troch rokov prevádzky komory len jeden pacient terapiu nezvládol. "Niektorí ľudia môžu byť precitlivelí na prívod 100 percentného kyslíka a môžu mať príznaky otravy kyslíkom. On bol jeden z nich." Problémy môžu mať aj ľudia, trpiaci klaustrofóbiou. Ak by sa z hocijakého dôvodu pacientovi urobilo v komore nevoľno, nie je problém ho odtiaľ okamžite dostať von bez toho, aby utrpel zdravotné ťažkosti. V komore môžu mať problémy so sluchom napríklad ľudia, ktorí mávajú takéto ťažkosti aj v lietadle.

Hyperbarických komôr je na Slovensku päť. Šacianska drží prvenstvo čo sa týka veľkosti. Nikde inde totiž nemajú komoru, do ktorej sa naraz zmestí až 13 pacientov. Väčšina komôr je jednomiestna. "K jej zakúpeniu nás viedol výbuch v železiarňach, počas ktorého bolo otrávených 400 ľudí. Prvých doniesli hneď k nám a keby sme mali vtedy komoru, pravdepodobne by sme dokázali zachrániť viac ľudí," vysvetľuje prednosta dôvody, ktoré ich k zakúpeniu najväčšej komory na Slovensku viedli. Je nemeckej výroby a stála 15 miliónov korún. Funguje tri roky a za ten čas sa ňou liečilo 940 pacientov na 7 079 terapiách.

Liečenie hyperbarickým kyslíkom sa vo vyspelých západných krajinách považuje za bežný štandard a používa ho každá väčšia nemocnica. V poslednej dobe si hyperbarické komory zakupujú rôzne súkromné centrá, ktoré pretlakový kyslík využívajú na doping pre športovcov a pre skrášľujúce procedúry. "Teraz je kyslíková liečba v móde. Existujú už aj reštaurácie, kde človek príde a dýcha kyslík ako doping pri kávičke," dodáva prednosta zaujímavú perličku na záver.

Andrea BOŽINOVSKÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 268
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 753
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 594
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 395
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 22 448
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 740
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 604
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 938
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 268
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 753
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 594
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 395
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 22 448
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 740
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 604
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 938
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu