Dóm nie je dedinský kostolík, do ktorého sa chodí na omšu
V najbližších dňoch sa na pultoch kníhkupectiev objaví kniha Staviteľ chrámu, v ktorej čitateľom približuje osudy majstra Štefana - staviteľa Dómu Sv. Alžbety - košický spisovateľ Alfonz Lukačin. Prvá verzia románu vyšla už v roku 2004, vydavateľstvo Ikar teraz prichádza s knihou ktorá je obohatená o ďalšie osudy majstra Štefana.
"Majster Štefan je historicky doložená postava," prezradil nám A. Lukačin (na snímke). "Podľa dostupných prameňov pôsobil v Košiciach od roku 1464 do roku 1490 a dokončil Dóm v tej podobe, ako ho vidíme dnes - ak nerátame neskoršie rekonštrukcie. O tejto výnimočnej osobnosti architektovi, umelcovi a staviteľovi nájdeme zmienky v mnohých publikáciách, týkajúcich sa Dómu svätej Alžbety. Žijú aj legendy - o kameni, ktorý majster Štefan zabudoval tak, že ak ho niekto vytiahne z múru klenby, zrúti sa celá stavba, o jeho manželke, ktorá sa príliš oddávala pitiu vína a zobrazil ju na chrliči vody v nedôstojnej polohe, o majstrovom skoku z južnej, Matejovej veže, pri ktorom, pochopiteľne, zahynul, preto je nedokončená."
Pri práci na románe, ktorej autor venoval štyri roky, vychádzal i z legiend, ale aj z mnohých dokladov, historických opisov, kroník... "Základnými dokumentmi, z ktorých vychádzam, sú dva listy, ktoré majster Štefan napísal. Treba povedať, že na tú dobu nebolo bežné, aby vedel písať aj ktosi, kto nebol zo šľachty... Svedčí to teda o tom, že to bol veľmi vzdelaný muž. Ako výborné východisko mi poslúžili rôzne daňové doklady, opieral som sa aj o knihy odborníkov. Musím totiž povedať, že obdobie stredoveku v Košiciach je veľmi dobre zmapované. Aby som vychádzal zo skutočných reálií, musel som napríklad vedieť, ako sa v tom čase chodilo po ulici. Vôbec nie ako dnes, keď sú chodníky popri domoch. Vtedy chodník viedol stredom ulice, po bokoch sa chodilo na koňoch a kočoch..."
Román Staviteľ chrámu čitateľom ponúka nie len pohľad na vtedajší život, ale prináša i príbeh lásky. "Vždy píšem v troch rovinách. Tá prvá vychádza z historických udalostí, kde sa opieram o to, ako to v tom čase skutočne v Košiciach vyzeralo. Druhá rovina približuje pohnuté udalosti, ktorými toto mesto prechádzalo. V knihe, ktorá vyšla, sa to týkalo poľského kniežaťa Kažimíra, ktorý ohrozoval Košice a v doplnenej časti ide zápas o uhorský trón po smrti Mateja Korvína medzi bratmi Jagelovcami. Treba si uvedomiť, že v tej dobe boli Košice veľkým európskym mestom. Treťou rovinou - podľa mňa najdôležitejšou - je vnútorný zápas, ktorý v sebe majster Štefan zvádzal. To všetko zachytené v jednom kontexte vytvára príbeh Staviteľa chrámu." "
Táto kniha, ktorá prichádza na vianočný trh, by nemala chýbať na poličke každého Košičana, ktorý sa zaujíma o svoje mesto. "To, čo máme pod nosom, si nevšímame. Chodievame si pozerať chrámy po svete a pritom vieme tak málo o Dóme Sv. Alžbety. Treba si uvedomiť, že to nie je dedinský kostolík, do ktorého sa chodí na omšu. Je to najväčšia sakrálna stavba na Slovensku, ktorá má svoju históriu a dejiny. Dennodenne okolo nej prechádzame a nevieme, aký mala a stále má význam," dodal A. Lukačin na záver.
kid
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári