Futbalový štadión sa má stavať, no treba naň zohnať veľa peňazí
Blšák má v našom meste tradíciu a stále je obľúbeným miestom rodinných nákupov. Tí, čo tam pravidelne chodia, registrujú však, že od roku 2000, kedy prežíval boom, (bolo tam 730 stánkov), postupne ich počet klesá. Ku koncu septembra bolo funkčných len 465. Čiastočne možno pokles pripísať otvoreniu blízkych obchodných centier a znižovaniu kúpyschopnosti ľudí, čo na Blšák najviac chodili. Určite však i stále vážnejším rečiam o zrušení či presťahovaní Blšáku, na mieste ktorého má vyrásť futbalový štadión.
Ing. Miroslav Michalus, riaditeľ Mestského podniku služieb (MPS), pod správu ktorého Blšák patrí, má podobne ako viacerí obchodníci pocit, že kým občania Blšák chcú a vyhľadávajú ho, Mesto Košice sa k nemu stavia ako k nechcenému dieťaťu. "Odráža sa to v ´drobnostiach´. Zrušilo sa napríklad autobusové spojenie priamo na Blšák, dosť dlho bola rozbitá cesta ku Cassosportu, doteraz sa nepodarilo presadiť, nech je parkovanie zadarmo, platiť musia dokonca i predávajúci. Pritom i to je obchodné centrum, hoci pod holým nebom." Aj keď je to verejné priestranstvo, ako pokračoval vo vymenúvaní krívd, spotrebu elektrickej energie platí od začiatku MPS. Podobná situácia je s kosením.
"Úplne najväčšou ranou, to je samozrejmé, boli však najprv prvá, a potom druhá etapa predaja pozemkov Mestskému futbalovému klubu (MFK). Vlani to bolo 80 % územia, na ktorých Blšák stojí, v júni tohto roku ďalších 18 %. Len ostávajúce dve percentá, čo je približne rozloha, na ktorú sa pomestí asi 15 stánkov, patrí MČ Juh a sú v správe MPS." To všetko neprispieva k pokoju predajcov, ktorí musia myslieť na ďalšiu existenciu. "Obavy sú pochopiteľné. Podľa mňa sa však v horizonte pár mesiacov, lebo o rokoch je ťažké hovoriť, keďže veci sa občas menia z hodiny na hodinu, Blšák rušiť nebude. Postaviť futbalový štadión nie je jednoduché. Stojí to milióny korún. Budúcnosť Blšáku, i keď možno v oklieštenej podobe, stále preto vidím vo svetlých farbách," dodal Ing. Miroslav Michalus. Sám je futbalovým fanúšikom, no ak by sme dali do pomeru "návštevníci Blšáku : podporovatelia koženej", myslí si, že neporovnateľne väčšie bude číslo návštevníkov Blšáku ako futbalového zápasu.
To, že k výstavbe futbalového štadiónu sú potrebné financie, prezident Mestského futbalového klubu Ing. Blažej Podolák potvrdil. "O peniazoch sme nemali ešte veľmi možnosť hovoriť, pretože tento rok je volebný a nová vláda i poslanci sa v práci len rozbiehajú. Rozhodne by sme chceli košickú investíciu spojiť do jedného balíka s výstavbou bratislavského národného štadióna, pričom ten náš by bol taký menší, záložný. Viac sa všetko rozbehne koncom roka, kedy už bude i po komunálnych voľbách," myslí si B. Podolák.
V budúcom roku by sa mala začať príprava projektovej dokumentácie a výber dodávateľa štúdie, ako by mal štadión vyzerať. "Našou predstavou je, že to nebude len športový stánok. I obchodno-relaxačné služby do tohto prostredia zapadnú. Kým muži pôjdu na futbal, ženy si nakúpia alebo urobia niečo pre seba." B. Podolák o úbytku stánkov na Blšáku počul. I keď len sprostredkovane, cez firmu, ktorá sa MFK o platby za stánky na Blšáku stará. "Či ostane terajší počet predajcov alebo menej, to my nemôžeme ovplyvniť. No, ak vyjde čas, možno začiatkom budúceho roku zorganizujeme na túto tému stretnutie," dodal Ing. B. Podolák.
Výstavba futbalového štadióna je podľa B. Podoláka naplánovaná. Bez veľkého balíka peňazí to ale nepôjde. Ten sa však do Košíc musí prikotúľať.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Bývalý kňazský seminár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári