päť rokov venuje v Spectrum Health Butterworth Hospital pacientom, ktorí trpia arytmiami, teda poruchami srdcového rytmu. Až do nedele bude spolupracovať s arytmológmi Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Košice. Priamo pri operáciách v nemocnici na Triede SNP ich oboznamuje s poznatkami amerických lekárov. Naši redaktori včera mohli vidieť prácu arytmológov pri jednom z operačných zákrokov.
"Voláme to transseptálna punkcia. Ide o techniku, pomocou ktorej sa môžeme dostať do ľavej srdcovej predsiene," povedal nám krátko po začatí operácie B. Finta. "Cieľom procedúry je získanie prístupu do ľavých srdcových dutín za účelom vykonávania ďalších liečebných zákrokov. Do pravých srdcových dutín sa vieme dostať napríklad cez stehenné či iné žily, ale do ľavých dutín často len spomínanou punkciou. Veľkú časť porúch srdcového rytmu tvoria takzvané zrýchlené rytmy, najčastejšie ide o predsieňovú fibriláciu. Mnohé z nich pochádzajú práve z ľavostranných dutín. Dá sa tam dostať len cez maličký otvor v prepážke oddeľujúcej pravú a ľavú srdcovú predsieň. V netrénovaných rukách je vyššie riziko, že sa špeciálny nástroj dostane na nesprávne miesto a môže spôsobiť neželané poškodenie zdravia pacienta. Procedúra má niekoľko krokov, ktoré treba presne dodržať, vyžaduje to veľa skúseností a tréningu. Správna transseptálna punkcia je prvým predpokladom na to, aby sme mohli úspešne robiť liečebné zákroky v ľavej srdcovej predsieni."
Na operačnom stole včera ležal mladý muž, ktorý trpel častými záchvatmi veľmi rýchlej srdcovej činnosti, okolo dvesto úderov za minútu. Ako nás informoval primár Arytmologického oddelenia VÚSCH Branislav Stančák: "Záchvaty zle znášal, musel často vyhľadávať lekársku pomoc a mohli pacienta ohroziť na živote. Princípom procedúry, ktorú trénujeme, je odstránenie vrodených štruktúr, ktoré má pacient v srdiečku, metódou vysokofrekvenčnej ablácie, čiže odstránenia tkaniva. Katétrom zahrejeme na teplotu okolo 55 stupňov Celzia tkanivo, my hovoríme, že ho vlastne vypálime."
Vo VÚSCH robia arytmológovia tieto zákroky už od júla tohto roka, ale iba zriedkavo. Prevzatie a uplatnenie amerických poznatkov v praxi povedie k výraznému zlepšeniu kvality života najmä starších ľudí. Až takmer 10 percent ľudí vyšších vekových kategórií totiž trpí arytmiami. V nemocnici, kde pracuje B. Finta, podstúpi transseptálnu punkciu okolo 100 až 110 pacientov za rok, v Košiciach ich do konca roka bude asi desať. Už teraz však majú vo VÚSCH zoznam desiatok ľudí, ktorí chcú zákrok podstúpiť.
Predsieňová fibrilácia
Pravdepodobne najčastejšia arytmia, ktorá spočíva vo veľmi rýchlom nepravidelnom sťahovaní predsiení, pričom len časť týchto vzruchov je schopná vyvolať zmrštenie ich svaloviny. K hlavným príčinám jej vzniku zaraďujeme vysoký krvný tlak a zúženie dvojcípej chlopne. Pri tejto arytmii ľahko vznikajú krvné zrazeniny v dutinách srdca, odkiaľ môžu byť zanesené do mozgu, obličiek, sleziny a dolných končatín. Preto si fibrilácia predsiení vyžaduje liečbu spomaľujúcu frekvenciu sťahov a zároveň liečbu, ktorá zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári