Korzár logo Korzár Košice

Lezenie na Kaukaze

Partia vysokoškolských študentov z východného Slovenska, ktorej v žilách koluje dobrodružstvo a vášeň zdolávať, objavovať nové ťažko prístupné miesta

matky prírody si to tentoraz namierila na Kaukaz. Slovenské kopce Tatier vymenili členovia Vihorlatského horolezeckého klubu z Michaloviec a ďalší dobrovoľníci za drsné vrcholky hôr matky Rusi. Cestu si naplánovali koncom júla, ale po problémoch s vlakmi na ukrajinskej strane sa celá výprava vydala do lona veľhôr medzi Kaspickým a Čiernym morom až o niekoľko dní neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Partia michalovských horolezcov vyrazila z Košíc. Na Kaukaz smerovali cez Kyjev, Charkov a ruský Rostov až do Piatigorska, kde ich vyzdvihla, maršutka dodávka na ktorej cestovali šesť hodín do kempu v centrálnom Kaukaze oblasť Bezengi. Sedemčlenná skupina z Michaloviec, Vinného, Popradu a Trenčína sa konečne ocitla na mieste po štyroch dňoch. Kuriozitou je, že do jedných z najväčších veľhôr sveta sa vybrali bez spoločnej prípravy. Všetko konzultovali len po internete. "Zoznámili sme zoči voči až vo vlaku," hovorí Martin Tokár z Vinného. Spolu sním reprezentovali Zemplínčanov aj Matej Duda a Stanislav Filkor z Michaloviec.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký Kaukaz, po rusky Boľšoj Kavkaz sú veľhory dlhé 1100 km a široké 160 km. Tvoria hranicu Ruska so zakaukazkými republikami Gruzínsko a Azerbajdžan. Najvyšší vrch Elbrus meria 5 642 m n. m. .Výprava slovenských východniarov sa usadila v základnom tábore v centrálnom Kaukaze. Na mieste už boli desiatky výprav z celého sveta. Prevažovali najmä horolezci a turisti z Ruska, Poľska a Čiech. V tábore bolo teda celkom rušno.

"Funguje to skoro ako v Tatrách, keď je sezóna, tak sú tam aj ľudia, po nej sa však domorodci sťahujú z vrchov dole. Teraz tam majú pre horolezcov a výpravy pripravené menšie jedálne a rôzne obchodíky. V základnom tábore sú aj chatky, ale nie je to žiadny luxus - dve prične. My sme mali vlastný stan, ale aj tak sa platí poplatok 50 rubľov na deň. Je to za ošetrujúceho lekára a horskú službu. Pre prípad, že sa niečo stane," opísal Martin prvé kaukazské skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Partia s adrenalínom v krvi sa nevybrala na Kaukaz pokoriť jeho najväčšie vrcholy. "Nešlo nám o zdolanie najvyšších vrchov. Absolvovali sme mixové lezenie čo je viac športovejšia oblasť. Je v tom prekonávanie ľadových, skalnatých a zasnežených úsekov. Navyše "jednoduchšie" kopce sme zliezli aj kvôli nepriaznivému počasiu, ktoré tam vtedy vládlo. Na niektorých miestach nás doslova odfukovalo od steny. Najvyššie sme boli vo výške 4 300 metrov," dodal člen vihorlatského horolezeckého klubu. Výstupy, ktoré absolvovali počas sedemnástich dní zvládli všetci až na menšie bolesti hlavy z nadmorskej výšky bezproblémov.

Okrem vrcholkov hôr ich fascinovali aj kaukazské kozorožce, ktoré sú vraj prívetivejšie ako kamzíky. K človeku sa priblížia aj na meter. "V noci nám chodievali popri stane. Neraz nám zakopli o šnúry".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mladých horolezcov zo Zemplína to nebola ich najťažšia expedícia. "Obtiažnosť lezenia, ktoré sme absolvovali nebolo náročnejšie ako v Tatrách. Tam sme liezli oveľa ťažšie skaly a ľady, ale stým, že to nebolo v takejto nadmorskej výške. Teraz v tom bolo viac exotiky," dodal Martin. Nevylúčil, že sa na Kaukaz ešte raz vrátia a možno ich cieľom bude tentoraz aj majestátny Elbrus.

Autor: mt

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 962
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 810
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 496
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 741
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 578
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 618
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu